Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
22 Aralık 2018

“KAHRAMAN MARAS AKP MILLET VEKILLERINDEN ANMAYA IZIN VERMEYECEĞİMDE”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“KAHRAMAN MARAS AKP MILLET VEKILLERINDEN ANMAYA IZIN VERMEYECEĞİMDE”

BölgeselGündem - 22 Aralık 2018 18:10

KAHRAMAN MARAS AKP MİLLET VEKILLERINDEN ANMAYA IZIN VERMEYECEĞİMDE.
Maraş Katliamı’nın 40’ncı yılı dolayısıyla AKP Maraş Milletvekilleri Celalettin Güvenç, Ahmet Özdemir, Cihat Sezal, Habibe Öçal ve İmran Kılıç TBMM’de ortak bir basın açıklaması yaptı. Maraş’a katledilen canları anmaya giden Alevileri hedef gösteren AKP’li vekiller, anmayı provokatör eylem olarak nitelendirdiler.

111 Alevi yurttaşın hayatını kaybettiği, binlercesinin yaralandığı ve Maraş’ı terk etmek zorunda kaldığı katliamın 40. yılı dolayısıyla Alevi Bektaşi Federasyonu ve bileşenleri Maraş’ta 22 Aralık’ta katledilen canları anmaya hazırlanırken, AKP’nin Maraş Milletvekilleri Celalettin Güvenç, Ahmet Özdemir, Cihat Sezal, Habibe Öçal ve İmran Kılıç TBMM’de bugün provokatif bir açıklama yaptı.

Maraş Katliamı için Maraş olayları ifadesini kullanan AKP’li vekiller, açıklamada Maraş’a anmaya gidenleri sol gruplar olarak nitelendirmesi dikkat çekti.

Maraş’a katledilenleri anmaya Alevilerin gittiği bilinmesine rağmen, sol gruplar ifadesini kullanan AKP’li vekiller, “Kahramanmaraş’la ilgili olmayan bazı kişilerin ve grupların şehrimize giderek anma bahanesiyle toplumu gerdikleri, istenmeyen ve asla müsaade etmeyeceğimiz olayları çıkarmaya çalıştıklarını görmekteyiz” diyerek isim vermeden Türkiye’deki ve Avrupa’dan gelen Alevileri hedef gösterdi.

Maraş’ta Alevilerin canları anmasını provokatör eylemler olarak adlandıran AKP Maraş milletvekillerinin yaptığı açıklama şöyle:

“SOL GRUPLARIN AÇIKLAMALARI TAHRİK EDİYOR”

22 Aralık 1978, 12 Eylül öncesinde ülkemizi bölmek, parçalamak isteyen onun için halkı birbirine düşürenlerin birçok ilimizde tezgâhladıkları olaylardan birisi olan Kahramanmaraş olaylarının yıldönümüdür. Bu yıl dönümlerinde çeşitli sol grupların yazılı ve görsel basında yaptıkları tek taraflı açıklamalar ile başta şehrimiz olmak üzere halkımızı tahrik ettikleri, kamuoyunu farklı bilgilendirdikleri görülmektedir.

“ANMA BAHANESİYLE GELENLERE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

Aynı zamanda olayların bu yıl dönümünde Kahramanmaraş’la ilgili olmayan bazı kişilerin ve grupların şehrimize giderek anma bahanesiyle toplumu gerdikleri istenmeyen ve asla müsaade etmeyeceğimiz olayları çıkarmaya çalıştıklarını görmekteyiz. Belirtmemiz gerekir ki bu gruptakileri çoğu Kahramanmaraş’ta yaşamadıkları gibi Türkiye’de de yaşamamakta. Almanya ya da başka bir Avrupa ülkesinde yaşamaktadırlar. Bu kişilere valilik 2010 yılında anma etkinliği için izin vermiş, ancak etkinliğin amacının bir anma değil yeni provokatör eylemler olduğu anlaşılınca bir daha izin vermemiştir.

“MARAŞ OLAYLARI SİVAS VE ÇORUM’DAN AYRI DÜŞÜNÜLEMEZ”

Bu yıl da mecliste bazı milletvekilleri yaptıkları konuşmalarla tek taraflı bir dille şehrimiz hakkında ağır ifadeler kullanmışlardır. Ve bazı gruplar Kahramanmaraş’a gitmek üzere hazırlanmaktadırlar. Bu durum karşısında geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Kahramanmaraş milletvekilleri olarak kamuoyunu doğru bilgilendirmek üzere bu basın toplantısını düzenliyoruz. Bilinmelidir ki; 1978 yılındaki Kahramanmaraş olayları ifade ettiğimiz gibi bir takım karanlık güçlerin 1980 öncesi birçok şehirde uyguladıkları kanlı olaylardan bir tanesidir. Masum halkımız Alevi, Sünni, Kürt-Türk diye tahrik edilmiş şehirlerimizde halk birbiriyle çatıştırılmıştır. Onlarca, yüzlerce cana kıyılmıştır. Maraş olaylarını Sivas ve Çorum olaylarından ayrı düşünmek mümkün değildir.

SOL GRUPLARA SUÇLAMA

Olayların sorumluları; ülke düşmanı karanlık güçler, bunların devlet içindeki uzantıları, aşırı sol örgütler ve basiretli bir yönetim gösteremeyen, dönemin iktidar ve yöneticileridir. Olayların kurbanı ise Alevi’si ile Sünni’si ile Kürdü ile Türkü ile masum halkımızdır. Bugünde aynı oyunu oynamak isteyenler vardır. Ancak 16 yıldır izin vermediğimiz gibi bundan sonrada izin vermeyeceğiz. Kaldı ki halkımız da bugün çok daha bilinçlidir. Ve bu oyunlara fırsat vermemektedir. Kahramanmaraş’ımız da Alevi’si ile Sünni’si ile tam bir kardeşlik havası hâkimdir. Acılar ve sevinçler birlikte paylaşılmaktadır. Ve her yıl Aralık ayında şehrimizdeki Tüm sivil toplum örgütleri Alevi’si ile Sünni’si ile bir araya gelmekte, birlik beraberlik mesajı yayınlamaktadırlar. Bu senede böyle bir toplantı yapılmış olup, katılımcı listesi ile ortak bildiriyi sizlere okuyup dağıtacağım.

“MARAŞ OLAYLARI TEK TARAFLI OKUNMAMALI”

Şunu ifade etmek isterim ki; Maraş olayları tek taraflı yayınlardan değil, farklı kaynaklardan okunmalıdır. Olaylar hakkında ki Adana sıkıyönetim mahkemesinde görülen davanın iddianame ve kararı ise önemli bilgiler vermektedir. Adana sıkıyönetim mahkemesindeki 2 nolu Askeri mahkemesindeki 1981/404 nolu iddianame ile 12.04.1984/109 sayılı kararı önemli bir belgedir. Son olarak; kardeşliğimizi vurguluyorum. Alevi’si ile Sünni’si ile tüm kıymetli kaybettiğimiz insanlara rahmet diliyorum. Başka Türkiye yok; Biriz, Beraberiz, Kardeşiz.”

Kaynak..pirhaber..

saskara-sinasi@hotmail.com.Şinasi Karaca.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Müslüman toplumlar olarak bizlere, Kur’an ı anlamadan özellikle okuttular. Çünkü ayetleri anlayarak ve düşünerek okuduğumuzda, bizlere anlatılan İslam ın, Allah n indirdiği İslam ile neredeyse hiçbir ilgisinin olmadığını toplumlar anlayacaktı. ...
Yaklaşık üç yüz bin Ardahanlının yaşadığı   İstanbul'da ;  Sivil toplum kuruluşlarının sorumluluk ve gereğini en kusursuz şekilde yerine getirmek için önemli adımlar atan Gazeteci Fakir YILMAZ  Başkanlığındaki  Ardahan dernekler Federasyonu ...
"İkinci el araç alımında ekspertiz raporu zorunlu oluyor" Nisan 2019'dan itibaren ikinci el araç alış satış işlemlerinde gerekli belgelere yetkili ekspertiz merkezi raporunun da eklenmesi zorunlu hale gelecek. Ekspertiz standartlarına yönelik ...
Salgında çok sayıda ölü var, yüzlerce kişi hastanede! Türklere kritik uyarı. Gürcistan'da, domuz gribi (H1N1) virüsü nedeniyle yaklaşık 9 kişinin hayatını kaybettiği 450 kişinin de tedaviye alındığı açıklandı. Hopa Ticaret ve ...
Özgür Özel'den flaş yerel seçim iddiası: Binali Yıldırım kazanırsa belediye başkanı olmayacak CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde gündem yaratacak bir iddiada bulundu. Özel, 'Deniyor ki, Binali ...
31 Mart seçimleri öncesi HDP birçok il ve ilçede belediye başkan adaylarını açıkladı. HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, İstanbul ve Ankara adayları konusunda ise, "Bunlar bugünkü tartışmada masada. Yarın ya da öbür gün ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.