SON DAKİKA
Şinasi Karaca
Şinasi Karaca
» Diğer Yazıları
Takip Et!
4 Ocak 2020

“KANAL İSTANBUL ŞİMDİ ÇOK MU GEREKLİ?”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“KANAL İSTANBUL ŞİMDİ ÇOK MU GEREKLİ?”

BölgeselGündemKöşe Yazıları - 4 Ocak 2020 19:23

“KANAL İSTANBUL ŞİMDİ ÇOK MU GEREKLİ?”

Son zamanlarda gündemden düşmeyen Kanal İstanbul Projesi hakkında vatandaşlar, bilgi arayışına devam ediyor. Kanal İstanbul hakkında bilgilenmek isteyenler, Kanal İstanbul nedirKanal İstanbul projesi ne oluyor? Kanal İstanbul maliyeti ne kadar? Kanal İstanbul güzergahı neresi? Kanal İstanbul ihalesi ve Kanal İstanbul ÇED raporu merakla araştırılıyor. Kanal İstanbul projesi hakkında yapılan açıklamaları ve Kanal İstanbul haberlerini yakından takip etmek isteyenler için özetle Kanal İstanbul Projesi hakkında bilgileri ve yapılan açıklamaları derledik. İşte Kanal İstanbul Projesi hakkında öğrenmek istediğiniz her şey..

 KANAL İSTANBUL PROJESİ NEDİR?

Kanal İstanbul, İstanbul’un Avrupa yakasında Karadeniz’den Marmara Denizi’ne uzanması tasarlanan bir suyolu projesidir.

 KANAL İSTANBUL GÜZERGAHI NERESİ?

Kanal İstanbul’dan kara yolu ve demir yoluyla oluşturulacak güzergahlar ise D-020 kara yolu geçişi, Kuzey Marmara Otoyolu (KMO), TCDD hızlı tren hattı geçişleri, Sazlıbosna kara yolu geçişi, KMO kesim-7 geçişi, TCDD Halkalı-Kapıkule konvansiyonel demir yolu hattı, Mahmutbey-Esenyurt metrosu, TEM otoyolu geçişi, Yenikapı-Sefaköy-Beylikdüzü metrosu, D-100 kara yolu geçişi olarak görülüyor.

KANAL İSTANBUL ÇED RAPORU

Rapor hazırlanırken güzergah, çevresel duruma yönelik ölçüm ve analiz, flora-fauna, sosyal etki ve kültürel miras etki değerlendirme çalışmalarının sonuçları ele alındı.

Bu kapsamda Kanal İstanbul Projesi için seçilen güzergahın detaylı saha etütleri yapıldı. Deniz araştırmaları bölümünde akıntı, sıcaklık, tuzluluk, kirlilik ve bulanıklık, karasal araştırmalar sırasında ise jeolojik, jeoteknik, jeofizik ve hidrojeolojik değerler incelendi. Dalga ve tsunami modellemesi yapıldı, deprem riskleri Bakanlık tarafından irdelendi deniliyor.

NE KADAR HAFRİYAT ÇIKARILACAK

Yapılan hesaplamaya göre kazılardan 1 milyar 155 milyon 668 bin metreküp toprak çıkartılacak. Yaklaşık 18,5 kilometresi Küçükçekmece Gölü ve Sazlı dere barajı içinden geçecek olan Kanal´ın kara kazıları yaklaşık 24,5 kilometre olacak. Kanaldan atılacak taşınacak hafriyatın nereye döküleceği o kadar hafriyat nasıl eritilecek masrafı ne kadar olacak? bunlar hep tahmini hesaplamalardır.7-8 tane belki 10 tane köprü kavşaklar bağlantı yolları yapılacak.Köprülerin maliyeti ne kadar olacak?

KANALIN MALİYETİ NE KADAR OLACAK

Bakanlık tarafından,75 milyar TL denmişti.Oysa gerçek fiyatı bu günün koşullarına göre Kanal İstanbul’un asıl maliyeti ortaya çıktı.

 Alınan bilgilere göre,Kanal İstanbul projesi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2018 yılında hazırladığı resmî sunumda toplam maliyetinin 20 milyar dolar olarak gözüktüğünü yazdı

 Bu da bugünkü kur üzerinden hesaplandığında (118 milyar TL ediyor). İki rakam arasında 43 milyar TL gibi devasa bir fark var.Bu fark da şaka değil, bugünkü kurla yaklaşık 7.3 milyar dolar ediyor.Bu rakamlar tahmini rakamlar yarın ne olacağı meçhul. Ayrıca Orada zaten Montrö konusunda çelişki var. Birisi ‘Montrö değil’ diyor. Birisi ‘Montrö bizim gururumuzdur’ diyor. Birisi ‘beka’ diyor. Yani herkesin bir fikri var.

BOĞAZDAN KAÇ GEMİ GEÇİYOR

Araştırmalara ve alınan bilgiye göre.İstanbul Boğazı’nın günümüzde yaklaşık 42 ile 45 bin mertebelerinde olan trafik yükünün dünya ve bölge ülkelerindeki gelişmeler dikkate alındığında 2070’li yıllarda 86.000 mertebelerine ulaşacağı tahmin edilmektedir.Oysaki Boğazdan geçen gemi tonajları büyürken o zaman geldiğinde bırakın kanalı Boğaz bile böyle tonajlı gemileri kaldıramaz duruma gelecektir.

KANAL İSTANBUL BU GÜN YAPILMALI MI?

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul’un yapılmasına ısrarla karşı çıkıyor.Yapılan mini ankete göre Anket sonuçları açıklandı! Kanal İstanbul projesi yapılmalı mıdır?

Artıbir Araştırma Şirketi, Kanal İstanbul hakkında anket yaptı, araştırmaya katılanların yüzde 72.4’ü Kanal İstanbul’un yapılmasına karşı çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul için gerekirse referanduma gidilebileceğini söylemişti. İmamoğlu’nun ardından HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de referandum çağrısı yapmıştı. Kanal İstanbul ne getirir? Ne götürür? Sorusunu Türkiye’ye mi yoksa  İstanbulluya mı sorulmalı?. Kanal İstanbul’un zararları ne olacak? Karı ne olacak? Bu proje rant mı projesi? yoksa çok gerekli bir projemi?.İşsizliğe çözüm olacak mı? Arap şirketlerinin ve kişilerin aldığı arsalar bu projeyle ilişkisi var mı?.İmamoğlu Kanal İstanbul proje güzergahında arazi hareketliliği ile ilgili dikkat çeken bir açıklama yaparak, “2011’den bu yana arsa hareketi tam 30 milyon metrekareyi bulmuştur. Tarım alanı olan bu alanlara bu ilgi niye? Bölgede en büyük arazisi olan ilk 3 şirket de Arap şirketi.Kanal etrafına yapılacak yatay Mimarı denilen yapılar da 500 bin nüfuslu bir şehir yapılacak deniliyor oysa bu bir tahmini rakam.Oysa en az 3 milyonluk nüfus  yerleşecektir. Yani bu proje nereden baksan bir “ucube” bir projedir.Her tarafından rant kokan,her tarafından zarar verecek bir projedir şimdi şu an yapılmamalıdır.

 

Şinasi KARACA. saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

İslam ı yaşayabilmek adına, Kur’an ı yeterli görmeyen ve yalnız Kur’an ile İslam yaşanmaz diyenlerin dayandıkları ayetlerden, sizlere üç örnek vermek istiyorum. Önce yazalım daha sonra birlikte üzerinde, Kur’an ı ...
“SASKARAHABER’DEN   OKUYUCULARINA TEŞEKKÜRLER” ..2009 yılından bu güne 6 yıldır siz değerli hemşehrilerimizle memlekete dair ne varsa paylaşmaya çalıştığımız saskarahaber gurubu olarak, tertemiz bir sayfa ile tekrar Merhaba diyor... ..Geçmişte çok saygın hemşehrilerimizin bilgilendirici verimli ...
Mayıs ve Haziran ayları içinde , Siyasal İslamcı bozguncuların ve İtilaf Devletlerinin yerli işbirlikçisi vandalların! En kestirme yoldan cinayete giden katliamlarının sloganı,''Zafer İslamındır'' Öyle ya! Adamlar hem fitneden beslenecek, Hem'' İslama hizmet ...
Din insanlığa ebedi bir ahlak, daima bir öğreti ve ebetteki İnsanlığın düzeni için getirilmiş kutsal bir inançtır. Bütün inançların ahlak üzerine  zemin bulduğunu , bütün inançların insanlık kardeşliğine icabet ettiğini ve ...
“ARDAHAN HANAK(SASKARA) KOYUNPINARI KÖYÜ” Koyunpınarı yani (Saskara) köyü Tarihi için bir çok araştırma yaptık.İnternette dolaşan Koyunpınarı (Saskara) tarihi diye yazılmış bir iki tane yazıya rasladım oysa bu yazılan Tarih uzaktan yakından ...
Ataşehir’de Bir Muhtar! Dünyanın bir çok ülkesin’de olduğu gibi, Ülkemizde zor bir süreçten geçiyor. Covit-19 salgını; yüzyılın en riskli ekonomik sürecinde  yaşamayı ve en önemli sosyal  dayanışmayı bizlere ilkesel kılan bir ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.