Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
15 Mayıs 2021

“Kartal Cem evi şia ve Sünni inancın işgaline ugramış”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Kartal Cem evi şia ve Sünni inancın işgaline ugramış”

BölgeselGündem - 15 Mayıs 2021 16:49

Dede Hasan Doğan, İstanbul Kartal Cemevinde ‘Dede’ sıfatı ile görev yapan kişilerin imamlara dönüştürüldüğünü ifade ederek “Cenaze erkanları Alevi Yol ve erkanına göre kaldırılmalı. Fatiha okunmamalı, takke ve cübbe giyilmemeli” dedi.

Alevi Vakıfları Federasyonu’na bağlı İstanbul Kartal Cemevinde yapılan cenaze erkanlarında Sünni-Şii geleneklerinin de görünür olması Alevi Yol önderleri tarafından eleştiriyle karşılandı.

Cemal Abdal Ocağı dedelerinden Hasan Doğan söz konusu cemevinde görev yapan dedelerin “İmamlara dönüştürüldüğünü” ifade ederek “Bunlar gri pasaportu dedelerden daha kötüler” dedi.

“PİRLERİN SÖZLERİNİN YAZILI OLDUĞU ÖRTÜLER SERİLSİN”

Dede Hasan Doğan, tabutların üzerine serilen yeşil renkli Arapça yazılı örtülerin günümüzde birçok cemevinde görünür olduğunu belirterek “Bu çok acı bir durum” yorumunu yaptı.

Dede Hasan Doğan, Arapça ‘Her can ölümü tadacaktır’ yazılı örtünün asla Alevi geleneğine uygun düşmeyeceğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Alevilikte devriye inancı vardır. Varoluşa inanılır, yaradılışa değil. İslam ise yaradılışa inanır, her şeyi Tanrıya bağlar. Oysaki Alevilik varlığın birliğine inanır. Yani hiçbir şey yoktan var olmadı, her şey vardan var oldu. Buna göre bizlerin, ölüp yok olup gitme durumu olmaz çünkü devriye tamamlanır. Aleviler, kendi pirlerinin, deyişlerinin sözlerini o örtülere yazmalı. Artık biz bu gelenekten bıktık.”

“ALEVİLER BU TÜR YERLERDEN UZAK KALSIN”

“Cenaze erkanları Alevi yol ve erkanına göre kaldırılmalı” diyen Dede Hasan Doğan, Türkçe dahi olsa Fatiha okunmasına karşı çıkarak “Asla ne Fatiha’yı kabul ederim ne de Sünni inanca atıf yapılması” dedi

Cenaze erkanını yürütenlerin kafalarına taktıkları takkenin Hacı Bektaş’a özgü bir durumun olmadığını da söyleyen Hasan Doğan Cemal şöyle devam etti:

“Bu tamamen yalan bir söylemdir. Şah İsmail, Şah Hatai’dan kalma, yani Şia inancını Alevilerin üzerine monte etmekten bunlar çıkıyor. Bilinç altından 12 imamlara götürüp dayandırmak, Şia inancını Anadolu’daki Alevi-Kızılbaş inancının üzerine pekiştirmekteler. ‘Bunu Hacıbektaş taktı’ diyenler halt yemiştir.

Ramazan’da iftar yemeği veren bir yönetimden ne beklersiniz. Halen daha o cemevinde Kur’an kursu devam ediyor. 400’ün üzerinde öğrenci olduğunu söylüyor ve bununla da gururlanıyorlar.

Şia ve Sünni inancı orayı işgal etmiş. Orası cemevi olmaktan çıkmış. Oraya maddiyat anlamında ciddi bir para akıyor. Devlet oraya destek veriyor. Alevilerden bir ricam var; bu tür yerlerden uzak kalsınlar, cenazelerini oraya götürmesinler.”

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Aslında üzülerek söylüyorum! Siyaseti anlam içeriği gibi ;Söylediği  yalanları kitlelere inandırma sanatı olarak görenlerin bir ''Yalan'' yeteneğinden bahsedeceğim... Akp'li Cumhurbaşkanı Erdoğan;  iktidara geldiğimizde öğrenci bursları kırk beş liracıktı , kır beş liracık diye keskin bir ...
Bu makalemde sizleri, günümüzde çok konuşulan, konu hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadığı için, toplumun kafasının karıştığı ŞERİAT konusu üzerinde düşünmeye davet etmek istiyorum. Lütfen unutmayalım İslam hukuku, Allah ın ...
İzmir Çeşme’de Ege Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) 35. Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanı adayı olmayı düşünüyor musunuz?” sorusuna yanıt verdi. Abone Ol CHP ...
Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde başlatılan 1 milyar TL’lik usulsüzlükle ilgili soruşturmanın, İçişleri Bakanı Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun bir dönem ortağı olduğu şirkete yönelik yürütüldüğü ortaya çıktı. 1 Mustafa BİLDİRCİN Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) ...
Bizler Kur’an dan uzak, kendimize öyle bir din yarattık ki, bu yanlış inançla eğer Allah ın huzuruna gidersek, inanın hesabını veremeyenlerin safında buluruz kendimizi. İslam toplumunda Kur’an ne yazık ki ...
Bu makalemde sizlerin, üzerinde düşünmenize vesile olmak istediğim ayet, Ali İmran suresi 173. ayet olacak. Bu ayet üzerinde Allah ın emrettiği gibi eğer düşünürsek, çok ama çok büyük dersler alırız ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.