SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
15 Mayıs 2021

“Kartal Cem evi şia ve Sünni inancın işgaline ugramış”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Kartal Cem evi şia ve Sünni inancın işgaline ugramış”

BölgeselGündem - 15 Mayıs 2021 16:49

Dede Hasan Doğan, İstanbul Kartal Cemevinde ‘Dede’ sıfatı ile görev yapan kişilerin imamlara dönüştürüldüğünü ifade ederek “Cenaze erkanları Alevi Yol ve erkanına göre kaldırılmalı. Fatiha okunmamalı, takke ve cübbe giyilmemeli” dedi.

Alevi Vakıfları Federasyonu’na bağlı İstanbul Kartal Cemevinde yapılan cenaze erkanlarında Sünni-Şii geleneklerinin de görünür olması Alevi Yol önderleri tarafından eleştiriyle karşılandı.

Cemal Abdal Ocağı dedelerinden Hasan Doğan söz konusu cemevinde görev yapan dedelerin “İmamlara dönüştürüldüğünü” ifade ederek “Bunlar gri pasaportu dedelerden daha kötüler” dedi.

“PİRLERİN SÖZLERİNİN YAZILI OLDUĞU ÖRTÜLER SERİLSİN”

Dede Hasan Doğan, tabutların üzerine serilen yeşil renkli Arapça yazılı örtülerin günümüzde birçok cemevinde görünür olduğunu belirterek “Bu çok acı bir durum” yorumunu yaptı.

Dede Hasan Doğan, Arapça ‘Her can ölümü tadacaktır’ yazılı örtünün asla Alevi geleneğine uygun düşmeyeceğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Alevilikte devriye inancı vardır. Varoluşa inanılır, yaradılışa değil. İslam ise yaradılışa inanır, her şeyi Tanrıya bağlar. Oysaki Alevilik varlığın birliğine inanır. Yani hiçbir şey yoktan var olmadı, her şey vardan var oldu. Buna göre bizlerin, ölüp yok olup gitme durumu olmaz çünkü devriye tamamlanır. Aleviler, kendi pirlerinin, deyişlerinin sözlerini o örtülere yazmalı. Artık biz bu gelenekten bıktık.”

“ALEVİLER BU TÜR YERLERDEN UZAK KALSIN”

“Cenaze erkanları Alevi yol ve erkanına göre kaldırılmalı” diyen Dede Hasan Doğan, Türkçe dahi olsa Fatiha okunmasına karşı çıkarak “Asla ne Fatiha’yı kabul ederim ne de Sünni inanca atıf yapılması” dedi

Cenaze erkanını yürütenlerin kafalarına taktıkları takkenin Hacı Bektaş’a özgü bir durumun olmadığını da söyleyen Hasan Doğan Cemal şöyle devam etti:

“Bu tamamen yalan bir söylemdir. Şah İsmail, Şah Hatai’dan kalma, yani Şia inancını Alevilerin üzerine monte etmekten bunlar çıkıyor. Bilinç altından 12 imamlara götürüp dayandırmak, Şia inancını Anadolu’daki Alevi-Kızılbaş inancının üzerine pekiştirmekteler. ‘Bunu Hacıbektaş taktı’ diyenler halt yemiştir.

Ramazan’da iftar yemeği veren bir yönetimden ne beklersiniz. Halen daha o cemevinde Kur’an kursu devam ediyor. 400’ün üzerinde öğrenci olduğunu söylüyor ve bununla da gururlanıyorlar.

Şia ve Sünni inancı orayı işgal etmiş. Orası cemevi olmaktan çıkmış. Oraya maddiyat anlamında ciddi bir para akıyor. Devlet oraya destek veriyor. Alevilerden bir ricam var; bu tür yerlerden uzak kalsınlar, cenazelerini oraya götürmesinler.”

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

MHP'yi CIA kurdu, CHP'de ise... MHP ve Alparslan Türkeş'in CIA ile ilişkisi, askeri müdahalelerde ABD'nin rolu... 68 kuşağı hareketinin iki atkif ismi Sarp Kuray ve Ömer Gürcan'dan şok açıklamalar. GİRİŞ 26.04.2008 16:35GÜNCELLEME 26.04.2008 16:35 1960’lı ...
"Deniz Poyraz son yolculuğuna uğurlanıyor" HDP İzmir il binasına yapılan saldırıda hayatını kaybeden Deniz Poyraz son yolculuğuna uğurlanıyor. İzmir’de HDP’ye yönelik saldırıda hayatını kaybeden Deniz Poyraz son yolculuğuna uğurlanıyor. Törene HDP Eş ...
"Veyis Ateş hakkında suç duyurusu" Halkın Kurtuluş Partisi Veyis Ateş hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na tehdit, şantaj, suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçlarını işlediği iddiasıyla suç duyurusuna ...
"ALEVİLER ASLA MILLIYETCILIK KELLECILIK YAPMAZ!" ÇÜNKÜ 72 MILLETI AYNI GÖZDE GÖRÜR. Yesevi Bektaşi Oğuz Ocakları diye Faşist bir Alevi örgütlenmesi oluşmuş. Hacı Bektaş Veli Dergâhına da gitmişler. Bir koldan da Turizm ve ...
"ATATÜRK İLKELERİ" Kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyeti'ni belirlediği çağdaş değer ölçülerine eriş­tirmek, Türk halkını uygar dünyada ki layık olduğu yere ulaştırmak için koyduğu te­mel ilkelerdir. 1924 Anayasası'nda da yer olan bu ilkeler ...
“HDP  İZMİR İL BİNASINA SALDIRI” (Halkların Demokratik Partisi) HDP İzmir İl Binasına giren saldırganlardan   Onur Gencer isimli silahlı saldırgan rehin aldığı Deniz Poyraz isimli parti çalışanını öldürdü. Parti binasını ateşe vermek isteyen ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.