SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
13 Şubat 2021

“KAYSERİ UÇAK FABRİKAMIZIN KISA HİKAYESİ”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“KAYSERİ UÇAK FABRİKAMIZIN KISA  HİKAYESİ”

GündemUlusal - 13 Şubat 2021 16:53

KAYSERİ UÇAK FABRİKAMIZDA  RETİLEN 20 ADET PZL AV UÇAĞI 15 ADET GOTHA MEKTEP TEYYARESİNİN TESLİM BELGESİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kayseri Uçak Fabrikasında 1/10/1936’da yapımına başlanan 31/3/1938’de yapımı biten 35 adet okul uçağının teslim belgesi.Yerli üretim sayesinde uçakların yapımında 90.000 lira tasarruf edilmiş, 433.000 Türk lirası ülke içinde kalmıştı.Kaynak:

Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi / 30-10-0-0 Yer: 59/399/8

Bu başarılar Atatürk’ün yoksullukla mücadele eden, savaş yorgunu Genç Türkiye Cumhuriyeti nin üretim ve sanayi atağı ile elde edilmiştir.

Yurdun dört bir yanı demir ağlarla örülürken açılan birçok tesisin ve fabrikanın en önemlilerinden biri Kayseri Uçak Fabrikasıydı.

Ne acıdır ki Türkiye’nin Nato üyeliği ile başlayan Amerika’nın Marshall yardımları ile Kayseri Uçak Fabrikası uçak üretmeyi bırakmış bu tesisler hava ikmal ve bakım tesislerine dönüştürülmüştür. Can Kırımlı(alıntı)

Şaşırmamak mümkün değil. Kayseri Uçak Fabrikası ilk açıldığında fabrikanın elektriği yokmuş. Jeneratörlerle çalıştırılmış. Sonra tren yolu yapılmış ve büyük jeneratörler gelmiş. Hirfanlı Barajı yapılıncaya kadar elektrik böyle sağlanmış.

Kendi havaalanı olmadığı için kanatları at arabalarıyla boş arazilere çekilerek orada birleştirilmiş. Fabrikanın inşası sırasında eşek, katır, deve bile kiralanmış. Gıda ve giyeceğin tamamı Kayseri iç piyasasından karşılanmış.

Böylece marangoz, manav, hububatçı, terzi, ayakkabıcı, demirci, bakırcı gibi zanaatkârlara üretim yapma imkanı doğmuş.

Anneler oğullarıyla “Oğlumuz tayyare pavlikasında çalışır.” diyerek övünürken; fabrika, fabrikadan öte bir eğitim kurumuna dönüşmüş ve tornacı, frezeci, kaportacı, kaynakçı, motorcu ustaları, şehrin metal sanayisinin temelini oluşturmuş.

Atatürk kimdir? sorusunun binlerce cevabından biri;

“Yoklukta uçak üreten, ürettiği uçakları hem satan hem de İran’a hediye edebilen kahramandır.”

olsa gerek. Yukarıdaki bilgileri, Kayseri-Marka Dergisi’nden aldım. Detaylar ve diğer fotoğraflar bu dergide bulunabilir. -Kaynak;Ertürk Özel-Ahmet Kısa(alıntı)

saskara-sinasi@hotmail.com. Şinasi Karaca

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

M.KEMAL'İN TÜRK İSLAMCI TARİH TEZİYLE ORTA ASYALI TÜRK İLAN ETTİĞİ HİTİT VE SÜMERLERİN ANADOLU ALEVİLERİ OLDUĞUNU İLAN EDEN İKİ UZMAN TARİHÇİ M.Kemal'in Tarih tezini güçlendirmek amacıyla Avrupa'da eğitilmişlerdi. Hitit ve Sümerleri ...
"Halkın, evlatları için devlete bağışladığı araziyi el birliğiyle zenginlere peşkeş çekecekler" Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin son meclis toplantısında, 1960’lı yıllarda Ziraat Teknik Okulu (Tarım Meslek Lisesi) yapılması için, bölgede yaşayan köylüler tarafından ...
“ATEŞ DÜŞTÜGÜ YERİ YAKIYOR”   Yine her eve bir ateş düştü! Kuzey Irak Gara bölgesinde mağarada başlarına ateş edilerek katledilen şehit olan 13 Türk Asker'i Mit görevlisi. 2015 tarihinde değişik yerlerden Kuzey Irak bölgesine ...
"TÜRK ASKERİNİN BAŞINA CUVAL GEÇİRENLER GÜN GELİNCE HESAP VERECEKLERDİR"15 Şubat 2011   "Unutmadık unutmayacağız" 'Çuvalın acısı bir kuşak geçmez 'Wikileaks'ten son sızan belgelere göre eski ABD Büyükelçisi Ross Wilson, Türk askerinin başına çuval ...
KAYSERİ UÇAK FABRİKAMIZDA  RETİLEN 20 ADET PZL AV UÇAĞI 15 ADET GOTHA MEKTEP TEYYARESİNİN TESLİM BELGESİ                                         Kayseri Uçak Fabrikasında 1/10/1936’da yapımına başlanan 31/3/1938’de yapımı biten 35 adet okul uçağının teslim belgesi.Yerli ...
"George Lucas Akp’de belediye meclis üyesi bile olamaz" 13 Şubat 2021 Yazarlar Yılmaz Özdil Hiç unutmam… 2002 yılıydı. Hollywood efsanesi Star Wars'ın yeni versiyonu çekilmişti. Dünyayla aynı anda Türkiye'de vizyona girecekti. O ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.