SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
25 Mart 2018

“Köyündeki asimilasyonu yazdı, hapis cezası aldı”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Köyündeki asimilasyonu yazdı, hapis cezası aldı”

BölgeselGündem - 25 Mart 2018 17:47

PİRHA- Ardahanlı Türkmen Alevi Şinasi Karaca, köyündeki asimilasyonu eleştiren bir yazı kaleme aldığı için 20 ay hapis cezası aldı. Kendisini şikayet eden kişinin AKP’den aday adayı olduğunu belirten Karaca, “Ülkemizdeki adalet aksak çalışıyor. Hukuki olarak mücadeleye devam etmeyeceğiz” dedi. 

Ardahan’ın Hanak ilçesine bağlı bir Alevi köyü olan Koyunpınar (Saskara) Köyü’nden olan Şinasi Karaca, “Saskara asimilasyona mı zorlanıyor?”, “Saskara’da aşureyi Diyanet üstlenirse” ve “Saskaralılar size neler oluyor?” başlıklı köyündeki asimilasyonu eleştiren üç yazı kaleme almış ve bunlardan “Saskara asimilasyona mı zorlanıyor?” başlıklı yazısı nedeniyle mahkemeye verilmişti.

AŞUREYİ DİYANET YAPMIŞ

Mahkeme sonucunda 20 ay hapis cezasına çarptırılan Şinasi Karaca, olayın nasıl başladığını şöyle anlattı:

“Yıl 2013… Duyumlarımıza göre Ankara’dan bir kişi 12 imam orucu nedeniyle aşure yapımı için Ankara’dan köye malzeme göndermiş. Beni mahkemeye veren kişi Ankara’dan gönderilen malzemeyi alarak il ve ilçe müftüleri ve birkaç kişi ile köye giderler. Köyde bulunan başka inanca ve kültüre meyilli kişiler ile aşure yapar ve dağıtırlar.

1955’de Demokrat Parti’nin baskısıyla yapılmış mescit şeklindeki camiye minare yapımı ve buna benzer konular konuşulur. Yani Alevi olan köye zoraki olmasa da insanların fakirliğinden mazlumluğundan yararlanarak Alevi inancını bertaraf edip Sünni inancı insanlara aşılamaya çalışmışlar. Biz bu haberi duyunca aynı tarihlerde Saskarahaber sitesinde peş peşe üç tane yazı yazdık. “Saskara’da aşureyi Diyanet üstlenirse”, “Saskara asimilasyona mı zorlanıyor?” ve “Saskaralılar size neler oluyor?”

“ŞİKAYET EDEN KİŞİ AKP’DEN ADAY ADAYIYDI”

Asimilasyonu eleştirmek ve ayyuka çıkarmak için yazdıkları bu yazıların sansürlenip engellendiğini kaydeden Karaca, yazılarında suç unsuru olarak gösterilen ifadeleri de şöyle belirtti:

“Camiye minare yapılması halinde köy halkıyla birlikte minareyi yıkarız” ve “siz asimile olanlar, siz kendi inancını inkar edenler, haramzadeler, kendi çıkarları için insanların inançlarını satmış kişiler, yalaka yağdanlıklar Saskara halkını asimile edemeyeceksiniz” diye yazmıştım. Bu yazımızdan dolayı kendine pay çıkaran bir kişi bizi görev yaptığı Bayburt’ta mahkemeye veriyor. Yani kişi ismi hiç kullanmadık, fakat kendi üzerine alınan Serdar Karaca, 2011’de Ardahan’da AKP’den milletvekili aday adayı olup kazanamayan aynı zamanda sağlık memuru da olan bu zat milliyetçi, muhafazakar düşünceye sahip olduğu da toplum tarafından bilinmektedir.

“HUKUKİ OLARAK MÜCADELE ETMEYECEĞİZ”

Bayburt’ta görülen mahkemede talimatlı ve yazılı olarak ifade verdiklerini ifade eden Karaca, dava gerekçesinin ise hakaret ve tehdit olduğunu ekledi.

Verilen cezaya itiraz etmediklerini belirten Karaca, itiraz etmemelerinin nedenini ise şöyle açıkladı:

“Herkes tarafından bilinen Bayburt ilinin siyasi düşüncesi, savcısı ve hakiminin ne düşüncede olduğu ortada. Diğer taraftan bir AKP sempatizanı olan kişi ile nasıl mücadele edilecek. O kadar çok suçsuz yere cezaevine atılan kişiler var ki biz onların yanında ölçü bile olamayız. Ülkemizdeki adalet aksak çalışıyor. Verilen cezaya mecburen suçsuz da olsak dahi boyun eğme durumundayız. Geçmişte siyasi suç olarak fazlasıyla ceza çektirdiler. Bu nedenle mecburen hakkımıza rızalık gösterme yolunu seçtik bir daha ceza evine girmemek adına. İşte bu nedenle hukuki olarak mücadeleye devam etmeyeceğiz.”

Kaynak; Pirhaber ajansı..(HABER MERKEZİ)

Şinasi KARACA<saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 yorum yapıldı.
  1. Administrator dedi ki:

    Öyle çok parçalanmışız ki gerçekten ne ve kim olduğumuz belli değil!. Herkes bir yol tutmuş gidiyor.Ahlak onur gurur kavramları eski göreceliğini yitirmiş.Toplumun ahlak olarak bir meçhul yol seçmiş umarım az zayiyet vererek bu çıkmazdan kurtuluruz.Tüm duyarlı insanlarımızı toplumuna kültürüne inancına sahip çakmaya çağıyorum..

  2. Şinasi Karaca dedi ki:

    Hangi inançtan hangi Mezhepten hangi kültürden olursa olsun, kişi kendince bu inançlarını koruma dürtüsü ile karşı karşıya kalır.Bizde aynı şekilde inancımızı kültürümüzü korumaya çalışmakla bir görev yapmış durumdayız.Her inanca kültüre ne olursa olsun saygı duymuşuzdur.Asla inançlar arasında etnik kimlikler arasında ayrım yapmamışımdır.Her topluma aynı gözle bakmışımdır.Her zaman fakirin fukaranın gurabanın azınlığın yanında olmuşumdur.Bu zamana kadar evrensel düşünerek hayatımı yaşamımı bu şekilde devam ettirmişimdir. Hakka,Hukuka,Adalete sonuna kadar güvenmiş olmakla beraber kendim için ne istemişsem toplum için de aynısını istemişimdir.Neticede kim ne derse desin karakter yapım bunu gerektiriyor.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

İYİ Parti için karar verildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın YSK'ye verdiği listeye göre İYİ Parti de seçime katılabilecek. İYİ Parti Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Aytun Çıray, kararı şu açıklamayla duyurdu: "Yüksek Seçim ...
Şinasi KARACA “MENDERES NEDEN İDAM EDİLDİ”    BİZLER YAŞADIK VE UNUTAMADIK... Menderes neden idam edildi? Adnan Menderes 17 Eylül 1961'de sağlık muayenesini yapan doktor heyetinden sağlam raporu alındıktan sonra öğlen 13:21'de idam edildi. ...
“FENERBAHÇE BEŞİKTAŞ MAÇINDA ÇIKAN OLAYLARIN NEDENİ” Fener Bahçe Beşiktaş kupa maçında çıkan olaylardan dolayı ertelendi.Sonucunun ne olacağını TFF Çarşamba günü açıklayacağını bildirdi.Maça gelince sahanın her dört kenarından yani korner atışı yerlerinde ...
"Her koyun kendi bacağından asılır" MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Ortak miting yapmak yakışık almaz. Her koyun kendi bacağından asılır” dedi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kızılcahamam'da partisinin Merkez Yönetim Kurulu, Merkez ...
"Partiler parayı bekliyor" Siyasi partiler genel seçim ve Cumhurbaşkanlığı adayı için yapacakları harcamaları karşılamak amacıyla, hazineden alacakları parayı bekliyor. Erken seçim kararının alınmasıyla birlikte siyasi partilere ek Hazine yardımı verilecek. Yasa gereği ...
ALEVİLİĞİN ÖZGÜNLÜĞÜ VE ÖZELLİĞİ... iLHAN SELÇUK “Osmanlı padişahı Sünnilerin halifeliğini benimsedikten sonra, Aleviler, Şeyhülislam fetvalarıyla ‘Katl-i vacip Kızılbaşlar’ olarak nitelendirildiler; köylerde ve dağlarda içe kapalı bir gizemli yaşamı sürdürmek zorunda kaldılar... Mülkünde yaşayan Hıristiyanlara ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.