Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
10 Ağustos 2019

“KURBAN HAYVAN KASIP ET YEMEK DEGİLDİR”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“KURBAN HAYVAN KASIP ET YEMEK DEGİLDİR”

GündemKültür & Sanat - 10 Ağustos 2019 12:03

“KURBAN HAYVAN KASIP ET YEMEK DEGILDIR”
Kurban Bayramı İnsanlığın Kurtuluş Bayramıdır

Kurban bayramının taşıdığı mana sadece hayvan kesip et yemek değildir.

Kurban bayramı, özü itibariyle insanlığın kurtuluş bayramıdır. Kurban bayramı ile insan kurban olmaktan çıkmış insanlık olumlu anlamda bir üst aşamaya geçmiştir.

Kurban bayramının taşıdığı mesaj ilk günden günümüze kadar hayatiyetini korumaktadır. İnsanoğlu ne yazık ki günümüzde dahi kurban bayramının insanlık için taşıdığı bu mesajı yok saymaya, görmezden gelmeye devam ediyor. Kurban bayramını sadece kurban kesip et yemekle sınırlıyor. Oysa kurban bayramının mesajı bunun çok çok ötesinde bir mesajdır.

Her şeyden önce İbrahim peygamberin oğlunun kurtulması demek aslında tüm insanlığın kurtulması demektir. Sadece kurban anlamında değil, her anlamda kurtulması demektir. Örneğin savaşlara verilen kurbanların verilmemesi demektir. Açlık ve sefalete verilen kurbanların verilmemesi demektir.

Oysa ne acıdır ki İbrahim peygamberden bu yana hayat bayram sevinci içerisinde geçmiyor. O günden günümüze savaşlar devam ediyor. Kardeş olması gerekenler iktidar için bir birini yok etmeye devam ediyor. Herkes bir birinin hak ve hukukuna riayet edeceğine zulümler devam ediyor.

İnsanoğlu bayramı bu manalar çerçevesinde değerlendirip kutlayacağına, bayramı sadece kurban kesip et yemek ve geri kalanı da buzluklarda, buzdolaplarında saklayarak yemenin derdinde.

Ne hüzün verici bir durum.

İnsanlığın geneli kurban bayramının taşıdığı özden habersizse ve kurban bayramını sadece et yemekle sınırlıyorsa, bizlerinde aynı hataya düşmesi gerekmiyor.

Bizler kurban bayramının insanlığın kurtuluş bayramı olduğunun bilincinde olarak bu bayramı kutlayacağız. Her şeyden önemlisi bayramın insanlara vermek istediği mesajın bilincinde olarak yaşayacağız/yaşamaya çalışacağız.

Nedir bu bilincinde olarak yaşamak?

Ne adına olursa olsun, kim yaparsa yapsın insanın kurban edilmesine karşı olmaktır. Yani savaşa karşı olmak barışı her dem ve her koşulda savunmaktır.

Zulümlere, haksızlıklara karşı olmaktır. Ezenlere, iktidar düşkünlerine, iktidarı için her tür kötülüğü yapmaya çalışanlara karşı olmaktır.

Yoksulluğa karşı olmaktır. Yoksulluğa karşı olmak beraberinde yolsuzluğa, yobazlığa, yozluğa karşı olmayı da gerektiriyor.

Bütün ömrün bayram coşkusu içerisinde geçtiği, hayatın zehir olmadığı, yaşamlarımızın diğer insanların egolarına ve bitip tükenmez hırslarına kurban gitmediği mutlu sabahlara, güneşli güzel sabahlara uyanmanın özlemindeyiz.

Kardeşlik sofralarının, Halil İbrahim sofralarının kurulduğu, kimsenin inancından, dilinden, ırkından, cinsiyetinden, renginden dolayı aşağılanmadığı, eşitliğin ve kardeşliğin hakim olduğu, farklılıkların zenginlik olarak görüldüğü zamanların özlemindeyiz.

Kurban bayramının asıl mesajı bu değil mi?

Biliyoruz ki bu öyle kolay kolay gerçekleşecek bir istek değil. Asırlardır insanlar bunun gerçekleşmemesi için ha bire savaşlar çıkartıp düşmanlıkları derinleştiriyorlar. Ama yine asırlardır bizlerin yolu olan Alevilik yolunu süren erenlerimizde inatla ve ısrarla kardeşliği, barışı, dostluğu ve daha nice güzellikleri insanlara sunmak için çalışıyor, çaba gösteriyorlar.

Bizlerde bayramı bu bilinç ve duyarlılıkla kutlayacağız.

Özlemlerimizin gerçek olması için kurbanlarımızı bu duyarlılıkla kesip, büyüklerimizin ellerinden öpeceğiz. Ziyaretlerimizde, cemevelerimizde, dergahlarımızda canlarımızla bu anlayışla bayramlaşacağız. Çocuklarımızı bu itikat çerçevesinde eğitip onları öyle sevindireceğiz.

Kurban bayramı insanlığın kurtuluş bayramı olduğu için ve asıl amaç barış, huzur, kardeşlik, bolluk, bereket, dayanışma içerisinde bir yaşam olduğu için illa kurban kesmemiz gerekmiyor. Elbette isteyenler kurbanlarını yine kesebilirler. Ancak istemeyenlerde kansız kurban olarak herhangi bir yiyeceği o niyetle paylaşabilirler.

Kurban bayramı bizlerin en önemli bayramıdır. Bizler açışından tüm insanlığın kurtuluş bayramıdır ve bu bayram tüm insanlık için önemli hale gelip kutlanmalıdır.

Bizler bayramı bu anlayışla kutlayalım.

Tekrar edelim ki amaç et yemek olmadığından ve kurban niyetine herhangi başka bir yiyecek de paylaşılabildiği için illa kan akıtmamız gerekmiyor. Esas olan bayramın taşıdığı ve her çağda taşıyacağı anlamdır.

İlk önce kendimizden, ailemizden başlayarak, başka grupların ve inançların etkisinde kalmayarak bayramımızı kutlayalım ve elimizde geldiğince bu anlayış çerçevesince kutlanması için başkalarını da duyarlı kılalım.

Bu manada kutlanan bayramınız kutlu olsun, kurbanlarınız Hak katında kabul ve makbul olsun.

Remzi Kaptan
remzi.kaptan@yahoo.com

saskara-sinasi@hotmail.com Şinasi Karaca.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

     https://www.youtube.com/watch?v=vxdmnse30Qg&list=PLeasFR3ZoZj37SzZe_1Wb4bOhjijPH1tZ Ardahan'ın Hanak İlçesi Koyunpınarı köyünde Dünyaya Gelen Bülent YILMAZ, İlkokul ve orta okul eğitimini köyünde sürdürürken , söylediği Türkülerle dikkat çeken bir sese sahipti. Ahenk Müzik  yapımıyla His isimli albümü  çıkan ...
"DOĞAL ÜRÜNLERDEN VAZ GEÇMEYİN" Kanuni Sultan Süleyman sefere çıkmadan önce, saray hekimlerine askerlerin seferde iken salgın hastalıklardan hasta olmamaları için ne yapmak gerektiğini sorardı. Hekimler ise , kuvvetli bir ilaçtan bahsettiler . Sultanın ...
''KARA ÇARŞAFIN MÜSLÜMANLIKLA BİR İLGİSİ VAR MI?" Kaynaklarda ne Hazreti Muhammed'in eşlerinin, ne de arkadaşlarının hanımlarının çarşaf giydiklerine dair bir kayıt yok. Din kitaplarında da kadına nafaka olarak verilmesi gereken elbiseler ...
Şinasi KARACA ”Kendi cellatlarını yetiştiren kadınlar” Derken durur dururken kadınlarımız neden kendi cellatlarını yetiştiriyor!.Almış olduğu kültür ve inançtan doğan asırlardır bilinç altında yaşamış büyüklerinin mirası diye biliriz.. Bu konu hakkında Müslüman olmadan önce, Türk kadınlarının ...
"MUHARREM ORUCU NASIL TUTULUR" (Alevilerin yüzde %99'unun kabul ettiği Genel Bilgiler) . -Akşam yatmadan önce niyet edilir.(Özellikle sahura kalkılmaz). Gün doğumu ile gün batımı arasındaki sürede hiç bir şey yenilmez ve içilmez. Güneş batınca Oruç ...
Ardahanda uzun yıllar sonra Sosyal Demokrat Belediyecilik iktidarını büyük farkla kazanan Cumhuriyet Halk Partinin Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir 30 Agustos'da   Bodrumda konser teklifini Ardahanlılara sorarak kabul eden başkan Konserden ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.