SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
10 Ağustos 2019

“KURBAN HAYVAN KASIP ET YEMEK DEGİLDİR”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“KURBAN HAYVAN KASIP ET YEMEK DEGİLDİR”

GündemKültür & Sanat - 10 Ağustos 2019 12:03

“KURBAN HAYVAN KASIP ET YEMEK DEGILDIR”
Kurban Bayramı İnsanlığın Kurtuluş Bayramıdır

Kurban bayramının taşıdığı mana sadece hayvan kesip et yemek değildir.

Kurban bayramı, özü itibariyle insanlığın kurtuluş bayramıdır. Kurban bayramı ile insan kurban olmaktan çıkmış insanlık olumlu anlamda bir üst aşamaya geçmiştir.

Kurban bayramının taşıdığı mesaj ilk günden günümüze kadar hayatiyetini korumaktadır. İnsanoğlu ne yazık ki günümüzde dahi kurban bayramının insanlık için taşıdığı bu mesajı yok saymaya, görmezden gelmeye devam ediyor. Kurban bayramını sadece kurban kesip et yemekle sınırlıyor. Oysa kurban bayramının mesajı bunun çok çok ötesinde bir mesajdır.

Her şeyden önce İbrahim peygamberin oğlunun kurtulması demek aslında tüm insanlığın kurtulması demektir. Sadece kurban anlamında değil, her anlamda kurtulması demektir. Örneğin savaşlara verilen kurbanların verilmemesi demektir. Açlık ve sefalete verilen kurbanların verilmemesi demektir.

Oysa ne acıdır ki İbrahim peygamberden bu yana hayat bayram sevinci içerisinde geçmiyor. O günden günümüze savaşlar devam ediyor. Kardeş olması gerekenler iktidar için bir birini yok etmeye devam ediyor. Herkes bir birinin hak ve hukukuna riayet edeceğine zulümler devam ediyor.

İnsanoğlu bayramı bu manalar çerçevesinde değerlendirip kutlayacağına, bayramı sadece kurban kesip et yemek ve geri kalanı da buzluklarda, buzdolaplarında saklayarak yemenin derdinde.

Ne hüzün verici bir durum.

İnsanlığın geneli kurban bayramının taşıdığı özden habersizse ve kurban bayramını sadece et yemekle sınırlıyorsa, bizlerinde aynı hataya düşmesi gerekmiyor.

Bizler kurban bayramının insanlığın kurtuluş bayramı olduğunun bilincinde olarak bu bayramı kutlayacağız. Her şeyden önemlisi bayramın insanlara vermek istediği mesajın bilincinde olarak yaşayacağız/yaşamaya çalışacağız.

Nedir bu bilincinde olarak yaşamak?

Ne adına olursa olsun, kim yaparsa yapsın insanın kurban edilmesine karşı olmaktır. Yani savaşa karşı olmak barışı her dem ve her koşulda savunmaktır.

Zulümlere, haksızlıklara karşı olmaktır. Ezenlere, iktidar düşkünlerine, iktidarı için her tür kötülüğü yapmaya çalışanlara karşı olmaktır.

Yoksulluğa karşı olmaktır. Yoksulluğa karşı olmak beraberinde yolsuzluğa, yobazlığa, yozluğa karşı olmayı da gerektiriyor.

Bütün ömrün bayram coşkusu içerisinde geçtiği, hayatın zehir olmadığı, yaşamlarımızın diğer insanların egolarına ve bitip tükenmez hırslarına kurban gitmediği mutlu sabahlara, güneşli güzel sabahlara uyanmanın özlemindeyiz.

Kardeşlik sofralarının, Halil İbrahim sofralarının kurulduğu, kimsenin inancından, dilinden, ırkından, cinsiyetinden, renginden dolayı aşağılanmadığı, eşitliğin ve kardeşliğin hakim olduğu, farklılıkların zenginlik olarak görüldüğü zamanların özlemindeyiz.

Kurban bayramının asıl mesajı bu değil mi?

Biliyoruz ki bu öyle kolay kolay gerçekleşecek bir istek değil. Asırlardır insanlar bunun gerçekleşmemesi için ha bire savaşlar çıkartıp düşmanlıkları derinleştiriyorlar. Ama yine asırlardır bizlerin yolu olan Alevilik yolunu süren erenlerimizde inatla ve ısrarla kardeşliği, barışı, dostluğu ve daha nice güzellikleri insanlara sunmak için çalışıyor, çaba gösteriyorlar.

Bizlerde bayramı bu bilinç ve duyarlılıkla kutlayacağız.

Özlemlerimizin gerçek olması için kurbanlarımızı bu duyarlılıkla kesip, büyüklerimizin ellerinden öpeceğiz. Ziyaretlerimizde, cemevelerimizde, dergahlarımızda canlarımızla bu anlayışla bayramlaşacağız. Çocuklarımızı bu itikat çerçevesinde eğitip onları öyle sevindireceğiz.

Kurban bayramı insanlığın kurtuluş bayramı olduğu için ve asıl amaç barış, huzur, kardeşlik, bolluk, bereket, dayanışma içerisinde bir yaşam olduğu için illa kurban kesmemiz gerekmiyor. Elbette isteyenler kurbanlarını yine kesebilirler. Ancak istemeyenlerde kansız kurban olarak herhangi bir yiyeceği o niyetle paylaşabilirler.

Kurban bayramı bizlerin en önemli bayramıdır. Bizler açışından tüm insanlığın kurtuluş bayramıdır ve bu bayram tüm insanlık için önemli hale gelip kutlanmalıdır.

Bizler bayramı bu anlayışla kutlayalım.

Tekrar edelim ki amaç et yemek olmadığından ve kurban niyetine herhangi başka bir yiyecek de paylaşılabildiği için illa kan akıtmamız gerekmiyor. Esas olan bayramın taşıdığı ve her çağda taşıyacağı anlamdır.

İlk önce kendimizden, ailemizden başlayarak, başka grupların ve inançların etkisinde kalmayarak bayramımızı kutlayalım ve elimizde geldiğince bu anlayış çerçevesince kutlanması için başkalarını da duyarlı kılalım.

Bu manada kutlanan bayramınız kutlu olsun, kurbanlarınız Hak katında kabul ve makbul olsun.

Remzi Kaptan
remzi.kaptan@yahoo.com

saskara-sinasi@hotmail.com Şinasi Karaca.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

"Alevilikte Kurban Bayramı Yok mu?" Bazı kimseler Alevi inancında kurban bayramı olmadığını iddia ediyorlar. Bu iddiaların sahipleri Aleviliği yaşamayan, Aleviliğin erkanlarını, ritüel ve ibadetlerini kabul etmeyen, kendi şahsi düşünce ve fikirlerini Alevilik ...
"HAYVAN KESMEYE HAYIR BAYRAMA EVET" R. İhsan Eliaçık Kurban ne anlama geliyor? Kurban Bayramından ne anlamamız lazım? Gurbân (kurban) kelimesi yakınlaşmak demektir; aynı zamanda, yumuşak g (ğ) ile söylendiğinde, ğarip (garip), ğurebâ (gureba) aynı ...
"KURBAN HAYVAN KASIP ET YEMEK DEGILDIR" Kurban Bayramı İnsanlığın Kurtuluş Bayramıdır Kurban bayramının taşıdığı mana sadece hayvan kesip et yemek değildir. Kurban bayramı, özü itibariyle insanlığın kurtuluş bayramıdır. Kurban bayramı ile insan kurban ...
“ALEVİLİK NEDİR? NEREDEN GELMİŞTİR?” Alevilik bir din,tarikat veya mezhep değildir!. Her Alevi,İmam Cafer mezhebinden ,Hacı Bektaş tarikatından ,Türkmen etiğindendir. ''Alevi '' kelimesi çok geniş kapsamlı bir kelimedir tüm Hz.Ali ve Ehli ...
"İşte üç fidanı dar ağacına götürenlerin tam listesi" Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Arslan... Türkiye'deki gençlik hareketinin önde gelen isimleriydiler ve Can Yücel'in "Bizim Deniz" şiirinde de söylediği gibi "en önce ...
Suay Karaman’dan günümüz izdüşümleriyle yakın tarih analizleri ‘Kemalizm ileriye açık, aydınlanmacı bir ideolojidir. Mazlum ulusların, ulusal demokratik devriminin ideolojisidir. Değişen koşullar içinde, sürekli ve akılcı bir yenilenmeyi ve o yenilenmenin ilkelerini ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.