Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
28 Temmuz 2019

“LAİK KESİM GAYRI MÜSLİM İLAN EDİLECEK”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“LAİK KESİM GAYRI MÜSLİM İLAN EDİLECEK”

GündemSiyaset - 28 Temmuz 2019 14:58

“LAİK KESİM GAYRI MÜSLİM İLAN EDİLECEK”

Adım adım şeriat devletine doğru … Al sana yeni Türkiye…

Din dersi müfredatında artık şeriatın anlatıldığı ‘Muamelat ve Ukubat’ adlı bir ünite yer alacak. Öğrenciler el kol kesme cezasını, recm, evlilikte eş sayısını, şeriata göre eş boşamayı öğrenmeye başlayacak.
Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, EBA (Eğitim Bilişim Ağı) üzerinden yeni müfredata ilişkin bazı bilgileri geçen çarşamba günü paylaştı. Müfredatın tamamı açıklanmadı ama yeni müfredat tam olarak açıklanmasa da dikkat çeken bir bilgi aktarıldı.

Buna göre Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders müfredatında artık ‘Muamelat ve Ukubat’ adlı bir ünite de yer alacak. Serbay Mansuroğlu’nun haberine göre, Muamelat ve Ukubat, İslam hukukunda şeriat kurallarının yer aldığı başlıklar olarak biliniyor. Muamelat; kişisel, toplumsal ve yönetsel eylemlerin şeriat düzenindeki karşılığını ifade ediyor.

Ukubat ise şeriata göre suç kabul edilen eylemlere / fiilere verilecek cezaları ifade ediyor. Şeriat eğitiminin gündeme taşınması tepkilere neden oldu.

‘Eleştiri ve hukuk dikkate alınmıyor’

Şeriat konularının müfredatta yer alacak olmasını değerlendiren İlahiyatçı Yazar ve Eğitim İş 4 No’lu Şube Yöneticisi Cemil Kılıç, “Milli Eğitim Bakanlığı mezhepçilik ve dayatmacılık konusundaki şikayetleri ve AİHM kararlarını dikkate alınmadığı gibi şeriat eğitimine geçiş için çabalarını sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

“Müfredat yenileme çalışmaları kapsamında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri dışındaki seçimli dini derslerin yeni müfredatına egemen olan terminolojinin de zaten ümmet toplumu projesi doğrultusunda hazırlandığı görülüyor” diyen Kılıç, “Bu manada öğretilecek kavramlar olarak; İslam Hukuku / Şeriat, faiz, şerî deliller, cihad, fetih, şeriata göre boşama vb. sözcükleri görmekteyiz” dedi.

Laik hukuka ağır darbe

Şube Başkanı Cemil Kılıç müfredata şeriat konusunun eklenmesiyle ilgili sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Artık öğrencilerimiz din dersinde, şeriata göre el kol kesme cezası, kısas cezası, diyet, recm ve sopa vurma cezasını, evlilikte eş sayısını, şeriata göre eş boşamayı öğrenmeye başlayacak.

Evet; yeni Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders müfredatı laik hukuka ağır bir darbe vurmaya hazırlanıyor. Bu, aslında anayasal bir suçtur.”

Laik kesim gayri müslim ilan edilebilir “Laikliğin fiilen ve hukuken bitirilmesinin zemini eğitim yoluyla inşa ediliyor” diyen Eğitim İş 4 No’lu Şube Başkanı Cemil Kılıç, “Bu sürecin başarıya ulaşması demek, laik toplum kesimlerinin bir süre sonra zımmî yani gayri Müslim statüsüne alınması demektir” değerlendirmesi yaptı.

saskara-sinasi@hotmail.com Şinasi Karaca.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

AKP, CHP’ye geçen belediyelere kendi döneminden kalan borçlar için icra gönderiyor CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, kendi yönetimlerine geçen belediyelere AKP döneminden kalma borçlar için icra gönderildiğini, SGK’nin yapılandırmaya da ...
Sözcü’den Müslüm Evci’nin haberine göre hükümetin sorunların üstesinden gelemediğini söyleyen Ünal, ‘cumhur ittifakı’nın oylarının yüzde 40’a düştüğünü iddia etti. "TOPLUMSAL SORUNLAR HER GEÇEN GÜN ARTIYOR" Türkiye’de erken seçim beklentisi olduğunu belirten eski ...
İYİ PARTİ'li Bahşi '' İşe Girmek İçin Önce Akp'li Sonra Bir Tarikat Üyesi Olmak Gerek '' İYİ PARTİ'li Bahşi '' İşe Girmek İçin Önce Akp'li Sonra Bir Tarikat Üyesi Olmak Gerek ...
"KOYMAK VE SİLMEK" TBMM’nin 21 Kasım 2019 tarihindeki oturumunda, CHP grubunun “12 Eylül 1980 darbesini gerçekleştiren Kenan Evren'in adının kamusal mekânlardan kaldırılmasına” ilişkin grup önerisi ele alındı. CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ...
HDP’li Özen, Sergey Lagodinsky’e Alevi sorunlarına ilişkin dosya sundu. Ankara’da Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerle görüşen Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eş Başkanı Sergey Lagodinsky, Alevilerin yaşadığı sorunlar ...
"KARA DELİK" AKP Genel Başkanı’nın ABD gezisi sona erdi ama sonuç nedir, neler oldu, neler yaşanacak henüz bir şey belli değil. Zamanla bunları göreceğiz. Belleklerde bir danışmanın, ABD yetkililerine “sakın deliğe ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.