SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
23 Kasım 2019

“Maltepe Cem evi Derneği Başkan Erdinc Yılmaz’dan basın açıklaması”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Maltepe Cem evi Derneği Başkan Erdinc Yılmaz’dan basın açıklaması”

BölgeselGündem - 23 Kasım 2019 19:04

“KAMUOYU VE BASINA”

Sevgili Canlar, 13 Kasım 2019 da Cem Vakfı kendi televizyonunda Cemevimizle ilgili, pek çok iddaada bulunmuş, kendilerince durum değerlendirmesi yapmışlardır. Erkan hizmeti iddaasında bulunan insanların ne durumlara düştüğünü hayretle ve ibret alarak izledik. Yol ehli olarak bu hizmete talip olmuş insanların ne hallare düştüğünü dinledikçe de onlar adına utandık.
Maltepe Cemevi, 1992 yılında Cem Vakfının maddi katkılarıyla değil, Canların ve Hizmet erenlerinin çabasıyla ve emekleriyle kurulmuştur. Cem Vakfı yapılan hizmetleri, kurulan Cem Evi binamızı kendi malı gibi göstermek istiyor, alevi toplumunun emeklerini ve çabalarını görmezden geliyor.
Hep birlikte yaşadık ve gördük, Cemevi inşaatı devam ederken eski başkanlarımızdan Yusuf ER döneminde Cemevimizin parasını genel merkeze isteyenler bunlar değil miydi, başkanımız inşaat devam ediyorken size bu parayı göndermem derken, başkanımızı görevden alanlarda bunlardı. İzzettin DOĞAN ile görüştüğümüzde ben bu vakfı kendi sermayemle kurdum bizim öncelikli sorumluluğumuz mütevelli heyetine karşıdır, önce bu heyet sonra toplum dediğinde hep birlikte şaşırmamış mıydık?
Cemevleri Halkındır, Cem Vakfının değil, halk tarafından seçilen insanlar tarafından , halkın eliyle yönetilmelidir dedik. Maltepe Cemevi derneği halk tarafından kurulmuş bir dernektir. Cemevinde erkan hizmetleri halk tarafındandan yürütülür. Güçümüzde budur, niyetimizde budur. Kimse kusura bakmasın Cemevleri ne bir siyasetin arka bahçesidir ne de Cem Vakfının malıdır. Halka mal olmuştur, halkındır.
Cem vakfı. Maltepe Cemevi Derneğinin yöneticilerini işgalçi diye mahkemeye verdiler, 3 yıl dava sürdü sonunda mahkemeyi kazandık. Temyize götürdüler ” işgal durumu söz konusu değildir” şeklinde daha yeni sonuçlandı. Mahkeme tutanakları halka açıktır, isteyen bakabilir.
Öyleyse bu Vakıf ne istiyor, Yeni bir Vakıf kurulmuş onlar ne istiyor. Yoldan çıkmış bir avuç insan, işgalçiler, zavallılar diye niteledikleri biz altı yıldır toplumla birlikte, yaptığımız erkan hizmetleriyle, yetkinliğimizide, samimiyetimizide halkımıza kanıtladık. Mahkemesi yeni bitmiş bir davanın sonuçlarını bile gizleyen, çıkar ve rant beklentisiyle hareket edenleri kınıyor sözlerini aynen iade ediyoruz. Yolumuzun özü önce kendini bilmek, sonra haddini bilmektir. Bu sebeple bu durumun değerlendirmesini halkımıza bırakıyoruz.
Cemevleri halkındır, halka malolmuş kurumlardır. Yönetim kurulumuzla, dedelerimizle, hizmet erenlerimizle tüm canlarımızı cemlerimize çağırıyor, Cemevlerimize sahip çıkmaya bekliyoruz.
Biz bin üyesiyle halka mal olmuş bir Maltepe Cemevi derneği olarak, Cemlerimizi, cenaze hizmetlerimizi gerçekleştiren, gençlere alevi inanç ve öğretilerini öğreten, toplumun gerek dini gerekse sosyal beklentileri doğrultusunda çalışmalar yapan alevi kurumuyuz.
Maltepe Cemevi derneği, bu amaçla toplum yararına çalışan bir kurum olarak, bu toplumun sesi olmuş, gerektiğinde dik durmayıda bilmiştir. Bu dik duruş, toplumla bütünleşmiş, varlık sebebi o toplumu örğütlemek, beklentilerini savunmak, sesi olmak olan Maltepe Cemevinin kurumsal anlamda topluma karşı görevi ve sorumluluğudur.
Cemevlerimiz öncelikle, itikat sahibi insanların inançları ve beklentilerine cevap veren ibadethanelerdir. Alevi inançını, güçlüye karşı zayıfı, zalime karşı mazlumu karuyan, gözeten alevi kültürünü yarınlara taşımak temel amacımızdır. O sebeple alevi cemevlerine bir ticari işletme gözüyle bakan anlayışları kınıyoruz. Özelde Maltepe Cemevi ve genel tüm Cemevlerine karşı ticari ya da siyasi beklentileri olan anlayışlara karşı mücadele edeceğimizi bildiririz.
Erkan yolunda 27 yıldır hizmet veren Maltepe Cemevi, altı yıldır Maltepe Cemevi derneğimiz eliyle yönetilmektedir. Hizmet verdiğimiz binanın tüm kullanım haklarına talibiz. Biz halkız ve asıl olan halktır. 27 yıl hizmet verdiğimiz mekanı bu halka çok görenlere karşı durmak elbette haktır ve karşıda duracağız.
Maltepe CEMEVİ Derneği Yönetim kurulu adına
Başkan Erdinc YILMAZ.

Şinasi KARACA. saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Prof. Şenol isyan etti: Delilik bu, 3 aylık emek boşa gitti! Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, 'normalleşme' sürecine isyan ederek, "Bugün caddeler insan kaynıyordu. İnsanlara deli misiniz, şaka mı yapıyorsunuz demek ...
CHP'li ve HDP'li üç ismin milletvekilliği düşürüldü CHP'li Enis Berberoğlu ve HDP'li Leyla Güven ile Musa Farisoğulları hakkındaki mahkeme kararları TBMM Genel Kurulu'nda okundu. Üç ismin milletvekilliği düşürüldü. Muhalefet, AYM süreci ...
İsveç'in Covid-19 salgına tepki olarak katı bir kilitlenme getirmemesi konusundaki tartışmalı kararı, politikanın arkasındaki adam Anders Tegnell'in çok sayıda ölüme yol açtığını kabul etti. İsveç, en yakın komşularından çok daha yüksek ...
Eylemlerin sekizinci gününe girdiği ABD'de gösteriler de polis şiddeti de sürüyor. 40 şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edilen ülkede yüzlerce gösterici gözaltına alınırken, Trump ordu birliklerini kullanma tehdidinde bulundu. Amerika Birleşik ...
Bekçilere yönelik düzenlemenin 7 maddesi TBMM'de kabul edildi: Bekçiler 'silahlı bir kolluk' olarak emniyet ve jandarma bünyesinde istihdam edilecek TBMM Genel Kurulunda, Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifinin birinci bölümünde yer alan ...
Termik santrala tepkiler büyüyor: Adana hava kirliliğine doydu Adana’daki Hunutlu Termik Santralı inşaatının durdurulması için kampanya başlatan 17 kurum, yetkililere seslendi: Kent bir santral daha kaldıramaz. BUSE İLKİN YERLİ Çevre örgütleri ve meslek ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.