SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
26 Mayıs 2019

“Maltepe Cemevi: Cemevimiz ticari bir meta değil, ibadethanedir”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Maltepe Cemevi: Cemevimiz ticari bir meta değil, ibadethanedir”

GündemUlusal - 26 Mayıs 2019 13:12

“Maltepe Cemevi: Cemevimiz ticari bir meta değil, ibadethanedir”

PİRHA- İstanbul Maltepe Belediyesi’nin Maltepe Cemevi’nin üzerinde bulunduğu arsayı 25 yıllığına Süreyyapaşa Vakfı’na, vakfın da Maltepe Sağlık Turizm Eğitim Otopark Temizlik ve İnş. San. ve Tic. A.Ş. MATAŞ’a kiralamasına yönelik Maltepe Cemevi Derneği Yönetimi ve üyeleri Maltepe Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

İstanbul Maltepe Gülsuyu’nda bulunan Maltepe Cemevi Derneği 1992 yılından beri aynı arsa üzerinde Alevilere hizmet veriyor. 1992 yılından bu yana önce Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ne (PSAKD) bağlı olan cemevi bir süre sonra Cem Vakfı’na bağlanmış ancak Cem Vakfı’nın Alevi asimilasyonuna olan yaklaşımlarından dolayı ayrılmış ve bağımsız Maltepe Cemevi Derneği olarak Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) bünyesine girmiş.

5 yıldır ABF bünyesinde hizmet veren cemevi, Maltepe Sağlık Turizm Eğitim Otopark Temizlik ve İnş. San. ve Tic. A.Ş. (MATAŞ) tarafından kendilerine ait araziyi ‘işgal’ ettiği gerekçesiyle kaymakamlığa şikayet edildi. Şikayet kapsamında kaymakamlık 22 Mayıs günü cemevinde tahkikat başlattı. Cemevinin yemekhanesinde yapılan tahkikatta bazı cemevi yönetici ve üyelerinin ifadeleri alındı. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın cemevi yöneticilerine inşaatı bir yıl içinde bitireceğine dair söz verdiği yıl aynı arsayı Süreyyapaşa Vakfı’na devrettiği, vakfın da arsayı 25 yıl süreliğine MATAŞ’a kiraya verdiği ortaya çıktı.

“CEMEVİNE SAHİP ÇIKIN”

Maltepe Cemevi Derneği bugün de Maltepe Belediyesi’nin kararını protesto etti. Maltepe Cemevi Derneği yönetici ve üyelerinin katılımıyla Maltepe Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleşti. Basın açıklaması öncesi çocuklardan oluşan semahçılar semah döndü.

Maltepe Cemevi ve Derneği Yönetimi adına açıklamayı Maltepe Cemevi Başkanı Erdinç Yılmaz okudu. Yılmaz açıklamasında cemevinin kiralanması sürecini hatırlatarak, “Edirne’den Kars’a tüm Alevileri Maltepe cemevine sahip çıkmaya çağırıyoruz.” dedi.

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’a tepki gösteren Yılmaz, Alevi toplumunu da bu konuda duyarlı olmaya çağırdı.

“YANLIŞ HESAP BAĞDAT’TAN DÖNECEK VE HESAP SORULACAK”

Yılmaz açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Hızır paşa hınzırlığını belediye başkanı da cinliğini göstermiş. Bu topluma oyununu oynamıştır. Alevi toplumuna karşı oynanan bu ve benzeri ahlaksız ve ikiyüzlü olaylara karşı Alevi toplumu her zaman gereken cevabı vermiştir.

Yapılan bu olay sadece Maltepe Cemevi özelinde bir olay olmayıp, Edirne’den, Kars’a tüm ülke genelinde emsal bir uygulamanın önünü açacağı endişe ve düşüncesindeyiz. Türkiye genelinde tüm Alevi toplumunu bu konuda duyarlı olmaya, destek ve dayanışmaya davet ediyoruz. Sabrımızın ve toleransımızın son noktasındayız. Bu hadsiz, ölçüsüz ve ahlaksızca yapılan ‘yanlış hesap Bağdat’tan dönecek’ ve elbette birileri bunun hesabını verecektir.

Maltepe Belediyesi ibadetlerimizi ve dini hizmetlerimizi sürdürmekte olduğumuz Maltepe’de yaşayan Alevi halkına ait Maltepe Cemevimizi ticari şirketlere 25 yıllığına satmıştır. Cemevimiz ibadethane olup, ticari bir meta değildir. Cemevlerinin bir ibadethane olduğunu, ticari ya da siyasi amaçlara konu edilemeyeceğini, Alevi toplumu olarak elbette cemevlerimize sahip çıkacağımızı hatırlatırız. Gerek Maltepe’de gerekse Türkiye’nin herhangi bir köşesinde cemevlerine böyle saygısızca, ölçüsüzce yapılacak her tür tutum ve davranışın hesabını soracağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.”

Açıklamanın ardından Maltepe Belediyesi’ne yürüyen cemevi üyeleri belediyenin önüne siyah çelenk bıraktı.

Kaynak;PİRHA/İSTANBUL.

Şinasi KARACA<saskara-sinasi@hotmail.com

 

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Geçtiğimiz günlerde Eyüp İMKB Lisesinde yaşanan bir olay dinci gericiliğin eğitim ayağındaki gerçekliğini gözler önüne seriyor. 11. Sınıf öğrencisi olan E.T., kantinden aldığı yemek ile sınıfına giriyor. Daha sonra bir ...
NEFESİM YETENE KADAR… Aleviliği; Dinsel veya mezhepsel kaygıyla anlatmak, bu reaksiyon ve baskı ile kişiliksizleştirmenin amacı örüntülü asimilasyon uygulamaktır. Oysa hep derim; Alevilik inanç, toplumsal yaşam, gelenek, kısacası öncü bir yaşam biçimidir. ...
"ALEVİLERDE RAMAZAN BAYRAM KUTLAMA YOKTUR YAS VARDIR" Kur'an'da Ramazan Bayramı diye herhangi bir ibare yoktur ve tebliğ de edilmemiştir. Alevi-Bektaşi kültür ve inanç sisteminde "Ramazan Bayramı" diye bir kabul de yoktur. ...
"GEZİ PARKI ANISINA" Sabahtan akşama bağırıyorsun. “Diploması da yok, ihtisası da” denildiğinde;  Her konuda ahkâm kesen sen, Suçüstü yakalanmış gibi, Yutkunuyor, susuyorsun… Hiçbir yetki kesmiyor seni, Güç zehirlenmesi yaşıyorsun… İhtirasın, kuşkuculuğun at başı gidiyor. Binlerce koruma, yüzlerce zırh, VİP ...
'Kadir Gecesinde Kandil Kutlaması Yapılmaz' İhsan Eliaçık hoca, " Kadir Gecesi, ritüeller gecesi değildir. Ne Peygamberimiz ne de sahabe böyle bir tören yapmamıştır" dedi. Mübarek Kadir Gecesi'ni idrak ettiğimiz bugün Eliaçık hoca, ...
"Maltepe Cemevi: Cemevimiz ticari bir meta değil, ibadethanedir" PİRHA- İstanbul Maltepe Belediyesi’nin Maltepe Cemevi’nin üzerinde bulunduğu arsayı 25 yıllığına Süreyyapaşa Vakfı’na, vakfın da Maltepe Sağlık Turizm Eğitim Otopark Temizlik ve İnş. ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.