SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
26 Mayıs 2019

“Maltepe Cemevi: Cemevimiz ticari bir meta değil, ibadethanedir”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Maltepe Cemevi: Cemevimiz ticari bir meta değil, ibadethanedir”

GündemUlusal - 26 Mayıs 2019 13:12

“Maltepe Cemevi: Cemevimiz ticari bir meta değil, ibadethanedir”

PİRHA- İstanbul Maltepe Belediyesi’nin Maltepe Cemevi’nin üzerinde bulunduğu arsayı 25 yıllığına Süreyyapaşa Vakfı’na, vakfın da Maltepe Sağlık Turizm Eğitim Otopark Temizlik ve İnş. San. ve Tic. A.Ş. MATAŞ’a kiralamasına yönelik Maltepe Cemevi Derneği Yönetimi ve üyeleri Maltepe Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

İstanbul Maltepe Gülsuyu’nda bulunan Maltepe Cemevi Derneği 1992 yılından beri aynı arsa üzerinde Alevilere hizmet veriyor. 1992 yılından bu yana önce Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ne (PSAKD) bağlı olan cemevi bir süre sonra Cem Vakfı’na bağlanmış ancak Cem Vakfı’nın Alevi asimilasyonuna olan yaklaşımlarından dolayı ayrılmış ve bağımsız Maltepe Cemevi Derneği olarak Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) bünyesine girmiş.

5 yıldır ABF bünyesinde hizmet veren cemevi, Maltepe Sağlık Turizm Eğitim Otopark Temizlik ve İnş. San. ve Tic. A.Ş. (MATAŞ) tarafından kendilerine ait araziyi ‘işgal’ ettiği gerekçesiyle kaymakamlığa şikayet edildi. Şikayet kapsamında kaymakamlık 22 Mayıs günü cemevinde tahkikat başlattı. Cemevinin yemekhanesinde yapılan tahkikatta bazı cemevi yönetici ve üyelerinin ifadeleri alındı. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın cemevi yöneticilerine inşaatı bir yıl içinde bitireceğine dair söz verdiği yıl aynı arsayı Süreyyapaşa Vakfı’na devrettiği, vakfın da arsayı 25 yıl süreliğine MATAŞ’a kiraya verdiği ortaya çıktı.

“CEMEVİNE SAHİP ÇIKIN”

Maltepe Cemevi Derneği bugün de Maltepe Belediyesi’nin kararını protesto etti. Maltepe Cemevi Derneği yönetici ve üyelerinin katılımıyla Maltepe Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleşti. Basın açıklaması öncesi çocuklardan oluşan semahçılar semah döndü.

Maltepe Cemevi ve Derneği Yönetimi adına açıklamayı Maltepe Cemevi Başkanı Erdinç Yılmaz okudu. Yılmaz açıklamasında cemevinin kiralanması sürecini hatırlatarak, “Edirne’den Kars’a tüm Alevileri Maltepe cemevine sahip çıkmaya çağırıyoruz.” dedi.

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’a tepki gösteren Yılmaz, Alevi toplumunu da bu konuda duyarlı olmaya çağırdı.

“YANLIŞ HESAP BAĞDAT’TAN DÖNECEK VE HESAP SORULACAK”

Yılmaz açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Hızır paşa hınzırlığını belediye başkanı da cinliğini göstermiş. Bu topluma oyununu oynamıştır. Alevi toplumuna karşı oynanan bu ve benzeri ahlaksız ve ikiyüzlü olaylara karşı Alevi toplumu her zaman gereken cevabı vermiştir.

Yapılan bu olay sadece Maltepe Cemevi özelinde bir olay olmayıp, Edirne’den, Kars’a tüm ülke genelinde emsal bir uygulamanın önünü açacağı endişe ve düşüncesindeyiz. Türkiye genelinde tüm Alevi toplumunu bu konuda duyarlı olmaya, destek ve dayanışmaya davet ediyoruz. Sabrımızın ve toleransımızın son noktasındayız. Bu hadsiz, ölçüsüz ve ahlaksızca yapılan ‘yanlış hesap Bağdat’tan dönecek’ ve elbette birileri bunun hesabını verecektir.

Maltepe Belediyesi ibadetlerimizi ve dini hizmetlerimizi sürdürmekte olduğumuz Maltepe’de yaşayan Alevi halkına ait Maltepe Cemevimizi ticari şirketlere 25 yıllığına satmıştır. Cemevimiz ibadethane olup, ticari bir meta değildir. Cemevlerinin bir ibadethane olduğunu, ticari ya da siyasi amaçlara konu edilemeyeceğini, Alevi toplumu olarak elbette cemevlerimize sahip çıkacağımızı hatırlatırız. Gerek Maltepe’de gerekse Türkiye’nin herhangi bir köşesinde cemevlerine böyle saygısızca, ölçüsüzce yapılacak her tür tutum ve davranışın hesabını soracağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.”

Açıklamanın ardından Maltepe Belediyesi’ne yürüyen cemevi üyeleri belediyenin önüne siyah çelenk bıraktı.

Kaynak;PİRHA/İSTANBUL.

Şinasi KARACA<saskara-sinasi@hotmail.com

 

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Tarikatçılar birbirine girdi Nurcu Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah ve Cübbeli Ahmet arasındaki tartışmada tansiyon yükseldi. Cübbeli Ahmet ile Nurcu Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah arasında bir süredir devam eden ve sosyal medya kullanıcılarınca rant ...
Yazar Poyraz, 'Erdoğan'ın diplomasının olmadığının en kesin belgeleri' dedi ve paylaştı AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın hayatıyla ilgili yazdığı kitaplarla adından söz ettiren yazar Ergün Poyraz, Erdoğan tarafından açılan tazminat davasında, kendisinden ...
"Silivri Cezaevi'ne milletvekili girdi" TBMM heyeti Silivri Cezaevinde inceleme yaptı. Heyette bulunan CHP Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Silivri’deki izlenimlerini aktardı. Hakverdi, ziyaret ettikleri adli, IŞİD, FETÖ koğuşlarında durumu, konuşulanları aktardı. Heyetin ziyaret ...
AİHM’den Emsal Karar; Tüm Mahpuslar Etkilenecek.. AİHM, tutuklu ve hükümlülerin ikametgahlarından uzak yerlere nakledilmesini hak ihlali sayarak Türkiye’yi tazminata mahkum etti. Avukat Sidar Avşar, kararın tüm tutuklu ve hükümlüleri etkileyeceğini söyledi. Avrupa ...
KIZIL BAŞLARI YAVUZ SULTAN SELİM KATLETTİ Tarihi Vakfı'ndan Dr. Yalçın Çakmak ile Osmanlı’dan günümüze devletin Kızılbaş-Alevi politikalarını ve Hamidiye Alaylarını konuştuk. Remzi BUDANCİR ARTI GERÇEK- 'Kızılbaşlık, Alevilik ve Bektaşilik' ve 'Kürt Tarihinden Portreler' ...
"İSLAM'IN BEŞ ŞARTI YA DA HZ. HÜSEYİN NEDEN ŞEHİT OLDU?" Miladi 680 yılının 10 Ekim günü Kerbela’da büyük bir katliam gerçekleşti. Katliam, İslam toplumunu derinden sarstı. Zira İslam peygamberi Hz. Muhammed’in ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.