Şinasi Karaca
Şinasi Karaca
» Diğer Yazıları
Takip Et!
15 Aralık 2018

“MARAŞ KATLİAMI UNUTULMAMALIDIR!”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“MARAŞ KATLİAMI UNUTULMAMALIDIR!”

GündemKöşe Yazıları - 15 Aralık 2018 15:10

” MARAŞ DOSYASI YENİDEN AÇILARAK GERÇEK SORUMLULAR YARGILANMALIDIR! “

Geçmişte yaşanan acılar kapatılarak, unutturmaya çalışılarak ve insanlık suçlarının protesto edilmesi engellenerek “toplumsal barış” sağlanamaz! Türkiye siyasi tarihi kitlesel kıyım ve katliamlarla doludur.

1978 yılında Kahramanmaraş’ta yaşananlar, tıpkı Çorum’da, Sivas’ta, Malatya’da devlet destekli ırkçı/gerici saldırılar ve bizzat “devlet” tarafından yönlendirilen 1 Mayıs 77 Taksim, Gazi ve Ümraniye mahalleleri ve son olarak da Roboski’de yaşananlar gibi, yakın tarihimizin en korkunç katliamlarından biridir.

Mezhep ayrılığı körüklenerek başlatılan ve günlerce süren Maraş Katliamı’nda ‘resmi’ rakamlara göre 111 kişi hayatını kaybetmiştir. Binlerce kişi yaralanmış, yüzlerce ev ve iş yeri yakılmıştır.

Bugün bu katliamların ardındaki gerçekler ortaya çıkartılmadığı gibi, kimisinde hiçbir soruşturma ve yargılama yapılmamış, diğerlerinde de göstermelik yapılan yargılamalar sonucunda yine göstermelik hapis cezalarının ardından “sanıklar”ya afla serbest bırakılmışlar ya da davalar zaman aşımına uğratılmıştır.

Ve geçmişte ülkemizin aydınlık geleceğini karartan bütün tertipçilerin cezalandırılmaları şöyle dursun, “kahraman” ilan edildiklerine, makamlar ve payeler verilerek mevkilerinin yükseltildiğine içimiz yanarak tanıklık ediyoruz.

Hatta yaşanan bunca acılarla adeta alay edilircesine,daha dün  Maraş Katliamı’nın “1 Numaralı Sanığı” olarak yargılanan Ökkeş Kenger (Şendiller) Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyeliğine getirilmiş, bizzat Başbakan Sivas Katliamı Davasının zaman aşımına uğramasını sevinçle karşılayarak “Hayırlı olsun” dedigi unutulmamalıdır,ve yine çeşitli katliam ve suikastlardan yargılanan katiller “3. Yargı Paketi”ne eklenen özel yasa maddeleriyle serbest bırakılmışlardır.

Kendinden olmayana, farklı olana, “öteki” sayılana karşı tam bir tahammülsüzlük ve yok etme düşüncesinde  olan bu ırkçı/gerici oluşumların tek “çıkarması” olmadı Maraş. 80 öncesi yine Sivas, Çorum ve Malatya’da yüzlerce insanımız, kadın, çocuk denilmeden vahşice katledildiler.

Devletin “derinlerinden” üretilen politikalarla birleştirilen ırkçı-gericiliğin tek hedefi kuşkusuz Aleviler değildi.

Geçmişe baktığımızda, 12 Eylül’e giden yolda Türkiye, faşizmin ve gericiliğin yoğun bir saldırısıyla karşı karşıya kaldı.

Bütün ilerici, demokrat, devrimci insanlara, aydınlara, gazetecilere, işçilere, öğrencilere, öğretim üyelerine karşı cinayet ve katliamlar düzenlendi, sayısız insan öldürüldü, binlercesi yaralandı, sakat bırakıldı.

Yapılan bu katliamlar, gelişen toplumsal muhalefetin engellenmesine yönelik olarak planlandığı kadar, devletin ekonomik ve siyasi politikalarının sorunsuzca uygulamaya konulmasının da işaretlerindendir.

Ekonomik krizin yükünün emekçi halkın üzerine yıkılması için gündeme getirilen ve sınırsız bir sömürü anlamına gelen 24 Ocak Kararları’yla uygulanan ekonomik politikalara karşı oluşması muhtemel muhalefet hareketleri sınırsız bir faşist terör uygulanarak gözetim altına alınmaya çalışılmıştır. Ve ardından gelen 12 Eylül faşist,darbesiyle de, mevcut sömürü düzeninin “onarılması” hedeflenmiştir.

Türkiye’de yoksul halk kitlelerinin, emekçilerin, işçi sınıfının geleceğinin teminatı olan solun gelişiminin bastırılması, sindirilmesi ve yok edilmeye çalışılması politikalarından bağımsız tutmuyoruz Maraş Kıyımı’nı! Maraş Katliamı hala toplumun vicdanında kanayan bir yara olarak duruyor!.

Geçmişte yaşanan acılar kapatılarak, unutturmaya çalışılarak veya insanlık suçlarının protesto edilmesi engellenerek “toplumsal barış” sağlanamaz!.

Maraş Katliamı’nda somutlanan insanlık suçunu protesto etmek için Kahramanmaraş’ta düzenlenecek etkinliğin bu yıl da yasaklanmamasını umut ediyor.

Katliamın perde arkası karanlıktan çıkartılmalı ve gerçek sorumlularının yargılanması için dosya yeniden açılmalıdır.

Maraş Katliamı tanıkları anlatıyor

BELGESEL | Maraş Katliamı Tanıkları Anlatıyor

YOL Televizyonu paylaştı: 15 Aralık 2018 Cumartesi

NOT; Bu belgesel gerçek kişilerle yüz yüze yapılmıştır.Bu ırkçı ve inançsal katliamı kınıyor bir daha yaşanmaması dileği ile,unutmadık unutmayacağız..

Şinasi KARACA. saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Müslüman toplumlar olarak bizlere, Kur’an ı anlamadan özellikle okuttular. Çünkü ayetleri anlayarak ve düşünerek okuduğumuzda, bizlere anlatılan İslam ın, Allah n indirdiği İslam ile neredeyse hiçbir ilgisinin olmadığını toplumlar anlayacaktı. ...
 “ERENLER EĞİTİM VAKFI YENİ YÖNETİMİNİN DİKKATİNE!”   1994/95 ‘de dernekler aracılığıyla yapımına başlanmış olan Cem evi Türkiye’nin   olumsuz şartları gereği ihtiyaç olduğu görülmüş ve yapımına her yöreden ,inançtan kültürden,insanların yardımıyla katkılarıyla yapılmış ...
 "2019 YILINDAN İSTEDİKLERİMİZ” 2018 Yılını sonuna gelirken bir çok olumsuzluk yaşadık umarım 2019 Yılı daha iyi geçer. Önce sağlık,mutluluk,ve bol kazançlı bir yıl olması dileklerimizden biri. Ülkemizde sağlığa önem verileceği bir yıl olması. İşsize iş ...
 “BİZİM SASKARA SEVDAMIZ BİTMEZ!” ANILARDAN HATIRLAMA! Yaşam sürdükçe bu hasret, bu özlem, bu sevdamız devam edecek... Sadece ben Şinasi değil benim gibi memleket sevdalılarının sevdaları çoğaldıkça çoğalacak… Biz memleketimizin sevda yüklü emek yüklü ...
" MARAŞ DOSYASI YENİDEN AÇILARAK GERÇEK SORUMLULAR YARGILANMALIDIR! " Geçmişte yaşanan acılar kapatılarak, unutturmaya çalışılarak ve insanlık suçlarının protesto edilmesi engellenerek “toplumsal barış” sağlanamaz! Türkiye siyasi tarihi kitlesel kıyım ve katliamlarla ...
Kur’an ı anlayarak ve düşünerek her okuduğumda, çok farklı gerçekleri görüyorum, şükürler olun. Sanki ayetler günümüzde yaşanan olaylar için indirilmişçesine, bizlere rehberlik yapıyor. Kur’an ı okurken bir ayet özellikle dikkatimi ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.