Bayram Çağlayan
Bayram Çağlayan
» Diğer Yazıları
Takip Et!
2 Ekim 2020

Memleket Kargaları!

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
Memleket Kargaları!

BölgeselGündem - 2 Ekim 2020 21:07

Kargalardan özür dilerim!

Kış aylarında   çöplükte beslenen, yaz aylarında biriktirdiklerini  kışın aynı zamanda kar altında bulup  yiyen , çok zeki ve yaşamlarının gayretiyle  düzenli olarak  mücadele eden , ekolojik dengeye katkıları fazla olan bu hayvanları bende  şahsen çok severim.

    Yazımın başlığı neden Memleket Kargaları onu anlatmak istiyorum. 

Kargalar tek başına mücadele ederken , buldukları tüm besinleri yine kendiler tüketir. Paylaşımcı olmadıkları gibi ,  bir arada görünseler de asla birlikte mücadele etmeden yaşarlar.

SERHAT BÖLGESİNDEN ; Kars , Ardahan , Igdır  STK anlayışıyla hareket eden bir çoğunu tenzih ederek , memleket kargaları gibi olanlardan bahsediyorum aslında.

Anadolu’dan yokluğun mecbur ettiği metropol göçlerine maruz kalmış bir çok diğer memleketliler gibi bizlerde yaşam mücadelesi verirken , amansız , amasız , fakatsız gayretle çalıştık , bana ne deme lüksü olmadan, ”aç kalsak da ”alçalmadan mücadele ettik. Mücadelelerimizde başarılı olup bir toplumsal duyarlılık sergileyenlerimizde oldu, iş dünyasında büyüyüp  daha çok kazanmak için amansızca mücadele edenlerimizde oldu. Hepsi ayrı ayrı bir mecrada memleket özlemiyle , daha çok memleket değerleriyle yaşamaya çalışırken , geldiği o yoksul toprakların onurlu yaşam değerlerini asla unutmadı.  Onlar bir aslan birlikteliği gibi; Kars Ardahan Iğdır adına yakışır büyümeyi toplumsal dayanışmaya dönüştürdüler.  Kimisi Eğitimde Türkiye’nin yüz akı Serhat bölgesinin zeki evlatlarına destek oldu, kimileri o topraklara gidip okul, yurt yaptılar.

Bazıları da! Kendilerini Serhat bölgesi  adına STK öncüsü ilan edip;  kendine faydalı , millete faydasız bir çok entrikalar yaptılar. Bunlardan en belirgin olan  Kargamız; üç ilin adını kullanıp  lüx lobilerde protokol dernek ağalığı yapmasıyla biliyoruz.

Bu dernek ağası Köyden , kente , nerede bir Dernek ismi bulursa oraya kapak atmaya bayılıyor. Öyle ya! Ağa kendisi  elbette öyle olmalı. Hele ağalık marabalıktan gelenin eline verilirse vay ki o toplumun haline vay…

Anadolu’da bir söz vardır; Ayaklar baş oldu!

Bizim toplum kibirli değil,  ayağı baş tacı  eder ama o ayağı bedene asla yük etmez. Hadsiz olanın geldiği ”GORUKCULUK” Bir alanı koruyan kollayan kişinin görev üstüne çıkmasına izin verir ama o çıktığı makamda haddini bilmesini ön şart olarak koşar.

Desise yapılara bürünen ”GORUKCU’NUN” kendine has liyakatsız bir yapı ve kendisine koşulsuz şartsız evet diyerek , ondan az nemalanmaya razı olanlarla yaptığı ittifak bizim toplumumuzu asla yansıtmaz ki!  O bu işi böyle yaparak STK ağalığına soyundu.  ”Bir soysuzu Padişah yapmışlarda o soysuz ilk önce kendini kanıtlamak için Babasını idam ettirmiş ya ”, Bizim içimizden çıkan bu fışkı zihniyette aynen öyle olmaya kalkışmış . Tabi birileri kalkışırken bizlerde sessiz kalmakla suça ortak olmuşuz aslında. Şimdi bu sessizlik gafletinden uyanarak bu aymazlıklara asla fırsat vermeyeceğiz.

Değerli okuyucu kamuoyumuz;

Kars adını küçük düşürenlerde bu  cenahtan türemiştir. Oysa bizler onların yansıttığı gibi asla değiliz!

Serhat bölgesi insanı  siyasette , ticarette, Vatan sevgisinde  ve özellikle  eğitimde Ülkemize rol model olacak başarıların öncüsü olmuşlardır.

Örneğin; Köy enstitüleriyle Ülkemizin Aydınlanmasında bir çok büyük değer yetiştirmiştir. Dursun Akçam , Ümit KAFTANCIOĞLU gibi onlarca edebiyatçı değerleri ülkemize armağan etmiş bir toprakların çocuklarıyız.

Türkiye’nin il olarak en çok hukukçusu ve öğretmeni  yine bizim topraklardan  armağan olmuştur bu güzel memlekete.

İş dünyasından bir çok başarı öyküsü yazanlarımız oldu. Siyasette  öncü lider isim oldu diyemesek de, Ülkenin kuruluş değerlerinin mücadelesine en büyük gücü vermiş ; Cenubi Garbi Kafkas Kars Cumhuriyetini kurmuş ve Milli mücadele veren  Mustafa Kemal Atatürk’ün  saflarında yer almış bir ceddin çocuklarıyız.

Esarette kalıp düşmana boyun eğmeyen Dünyada ender bir toplumuz bizler. Mustafa Kemal Atatürk’ü Ardahan Milli Şura Hükümeti delegesi olarak Erzurum kongresine gönderen şerefli bir milletin torunları yine bizleriz.

Kars Ardahan Iğdır adına öne fırlamış fışkı zihniyetin kirli birikintilerinin temsil etmeye kalkıştığı kişiler ise yine bölge insanımızın adını küçük düşürecek; dar fikirli  , faşist bir yapıyla sağda solda böğürmeye çalıştıklarına şahit oldum şahsen.

Kimse kusura bakmasın kardeşim;

Özellikle Ataşehir genelinde getirildiği makamın ağırlığına göre davranamayan bir  kişinin!  Etrafına topladığı liyakatsız kişilerle ya memleket  dernekçiliğinden elini çekmesi gerektiğine, yada getirildiği makam sayesinde yaptığı bir çok hoyratlığa karşılık bir seçenek içinde olmak zorunda kalacağına inandığımı ifade ediyorum. O seçenek ise  CV sinde ya bir makam yazacak yada bir STK  Başkanı yazacak…

 

DİP NOT: Ardahan Dernekler federasyonu Başkanı Fakir Yılmaz’ın ARDAFED adına yaptığı tüm hizmetlere teşekkür ederken , yeniden aday olması durumunda kendisine canı gönülden destek olacağımı bir kez daha ifade etmek isterim.

Bayram ÇAĞLAYAN

www.saskarahaber.com Genel Yayın Yönetmeni

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Bu makalemde, sizlerin üzerinde düşünmenize vesile olmak istediğim ayet Rad suresi 23. ayet olacaktır. Lütfen bu ayeti ve bizlere anlatmak istediği konuyu, bizlere öğretilen rivayet bilgiler ışığında değil, Kur’an ın ...
 "ŞERİATÇI KADINLARA ATFONULUR" Aşağıdaki gerek kur-an gerek dünyaca ünlü Hadis ve Fıkıh ulemasının kadınlarla ilgili şeriat hükümlerinden bazıları aşağıda gösterilmiştir. * Kocasının cinsel arzularını yerine getirmeyen kadını melekler sabaha kadar nal ...
Zorunlu din derslerinin insan hakları ihlali olduğunu söyleyen Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, Türkiye’nin zorunlu din dersi konusunda anayasa ve uluslararası sözleşmelerle çeliştiğini söyleyerek “Alevilerin temel isteği ...
Berberoğlu’nun avukatları: Yargısal kördüğüm çözülmeli AYM'nin Enis Berberoğlu lehine verdiği kararın mahkeme tarafından uygulanmamasına bir üst mahkemede itiraz eden avukatlar yargısal kördüğümün çözülmesini istedi. Anayasa'nın ilgili maddelerini  hatırlatan avukatlar "Hiçbir kimse ...
İnce: Bu cehalet değilse ihanettir, Tarım Bakanı istifa etmelidir Memleket Hareketi kapsamında ziyaretlerini sürdüren Muharrem İnce, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi eleştirdi. İnce, “Çiğ süt fiyatını dengelemeden et fiyatını artırmak ...
Cerrahpaşa’nın başhekiminden çarpıcı uyarı! “Hasta sayısı artıyor” Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Zekayi Kutlubay: Günde 150-200 hastada sonuç pozitif çıkıyor. Koronavirüse yakalanan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Zekayi ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.