SON DAKİKA
Bayram Çağlayan
Bayram Çağlayan
» Diğer Yazıları
Takip Et!
2 Ekim 2020

Memleket Kargaları!

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
Memleket Kargaları!

BölgeselGündem - 2 Ekim 2020 21:07

Kargalardan özür dilerim!

Kış aylarında   çöplükte beslenen, yaz aylarında biriktirdiklerini  kışın aynı zamanda kar altında bulup  yiyen , çok zeki ve yaşamlarının gayretiyle  düzenli olarak  mücadele eden , ekolojik dengeye katkıları fazla olan bu hayvanları bende  şahsen çok severim.

    Yazımın başlığı neden Memleket Kargaları onu anlatmak istiyorum. 

Kargalar tek başına mücadele ederken , buldukları tüm besinleri yine kendiler tüketir. Paylaşımcı olmadıkları gibi ,  bir arada görünseler de asla birlikte mücadele etmeden yaşarlar.

SERHAT BÖLGESİNDEN ; Kars , Ardahan , Igdır  STK anlayışıyla hareket eden bir çoğunu tenzih ederek , memleket kargaları gibi olanlardan bahsediyorum aslında.

Anadolu’dan yokluğun mecbur ettiği metropol göçlerine maruz kalmış bir çok diğer memleketliler gibi bizlerde yaşam mücadelesi verirken , amansız , amasız , fakatsız gayretle çalıştık , bana ne deme lüksü olmadan, ”aç kalsak da ”alçalmadan mücadele ettik. Mücadelelerimizde başarılı olup bir toplumsal duyarlılık sergileyenlerimizde oldu, iş dünyasında büyüyüp  daha çok kazanmak için amansızca mücadele edenlerimizde oldu. Hepsi ayrı ayrı bir mecrada memleket özlemiyle , daha çok memleket değerleriyle yaşamaya çalışırken , geldiği o yoksul toprakların onurlu yaşam değerlerini asla unutmadı.  Onlar bir aslan birlikteliği gibi; Kars Ardahan Iğdır adına yakışır büyümeyi toplumsal dayanışmaya dönüştürdüler.  Kimisi Eğitimde Türkiye’nin yüz akı Serhat bölgesinin zeki evlatlarına destek oldu, kimileri o topraklara gidip okul, yurt yaptılar.

Bazıları da! Kendilerini Serhat bölgesi  adına STK öncüsü ilan edip;  kendine faydalı , millete faydasız bir çok entrikalar yaptılar. Bunlardan en belirgin olan  Kargamız; üç ilin adını kullanıp  lüx lobilerde protokol dernek ağalığı yapmasıyla biliyoruz.

Bu dernek ağası Köyden , kente , nerede bir Dernek ismi bulursa oraya kapak atmaya bayılıyor. Öyle ya! Ağa kendisi  elbette öyle olmalı. Hele ağalık marabalıktan gelenin eline verilirse vay ki o toplumun haline vay…

Anadolu’da bir söz vardır; Ayaklar baş oldu!

Bizim toplum kibirli değil,  ayağı baş tacı  eder ama o ayağı bedene asla yük etmez. Hadsiz olanın geldiği ”GORUKCULUK” Bir alanı koruyan kollayan kişinin görev üstüne çıkmasına izin verir ama o çıktığı makamda haddini bilmesini ön şart olarak koşar.

Desise yapılara bürünen ”GORUKCU’NUN” kendine has liyakatsız bir yapı ve kendisine koşulsuz şartsız evet diyerek , ondan az nemalanmaya razı olanlarla yaptığı ittifak bizim toplumumuzu asla yansıtmaz ki!  O bu işi böyle yaparak STK ağalığına soyundu.  ”Bir soysuzu Padişah yapmışlarda o soysuz ilk önce kendini kanıtlamak için Babasını idam ettirmiş ya ”, Bizim içimizden çıkan bu fışkı zihniyette aynen öyle olmaya kalkışmış . Tabi birileri kalkışırken bizlerde sessiz kalmakla suça ortak olmuşuz aslında. Şimdi bu sessizlik gafletinden uyanarak bu aymazlıklara asla fırsat vermeyeceğiz.

Değerli okuyucu kamuoyumuz;

Kars adını küçük düşürenlerde bu  cenahtan türemiştir. Oysa bizler onların yansıttığı gibi asla değiliz!

Serhat bölgesi insanı  siyasette , ticarette, Vatan sevgisinde  ve özellikle  eğitimde Ülkemize rol model olacak başarıların öncüsü olmuşlardır.

Örneğin; Köy enstitüleriyle Ülkemizin Aydınlanmasında bir çok büyük değer yetiştirmiştir. Dursun Akçam , Ümit KAFTANCIOĞLU gibi onlarca edebiyatçı değerleri ülkemize armağan etmiş bir toprakların çocuklarıyız.

Türkiye’nin il olarak en çok hukukçusu ve öğretmeni  yine bizim topraklardan  armağan olmuştur bu güzel memlekete.

İş dünyasından bir çok başarı öyküsü yazanlarımız oldu. Siyasette  öncü lider isim oldu diyemesek de, Ülkenin kuruluş değerlerinin mücadelesine en büyük gücü vermiş ; Cenubi Garbi Kafkas Kars Cumhuriyetini kurmuş ve Milli mücadele veren  Mustafa Kemal Atatürk’ün  saflarında yer almış bir ceddin çocuklarıyız.

Esarette kalıp düşmana boyun eğmeyen Dünyada ender bir toplumuz bizler. Mustafa Kemal Atatürk’ü Ardahan Milli Şura Hükümeti delegesi olarak Erzurum kongresine gönderen şerefli bir milletin torunları yine bizleriz.

Kars Ardahan Iğdır adına öne fırlamış fışkı zihniyetin kirli birikintilerinin temsil etmeye kalkıştığı kişiler ise yine bölge insanımızın adını küçük düşürecek; dar fikirli  , faşist bir yapıyla sağda solda böğürmeye çalıştıklarına şahit oldum şahsen.

Kimse kusura bakmasın kardeşim;

Özellikle Ataşehir genelinde getirildiği makamın ağırlığına göre davranamayan bir  kişinin!  Etrafına topladığı liyakatsız kişilerle ya memleket  dernekçiliğinden elini çekmesi gerektiğine, yada getirildiği makam sayesinde yaptığı bir çok hoyratlığa karşılık bir seçenek içinde olmak zorunda kalacağına inandığımı ifade ediyorum. O seçenek ise  CV sinde ya bir makam yazacak yada bir STK  Başkanı yazacak…

 

DİP NOT: Ardahan Dernekler federasyonu Başkanı Fakir Yılmaz’ın ARDAFED adına yaptığı tüm hizmetlere teşekkür ederken , yeniden aday olması durumunda kendisine canı gönülden destek olacağımı bir kez daha ifade etmek isterim.

Bayram ÇAĞLAYAN

www.saskarahaber.com Genel Yayın Yönetmeni

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

—Allah Kur’an da, nelerin haram olduğunu saymış ve bunların dışında her temiz şey sizler için helaldir demiştir. Bugün Allah ın saydığı haramların dışında, fıkıh inancının Müslüman toplumuna dayattığı, tek tırnaklı, ...
" TÜM ALMANLAR TARAFINDAN SEVILEN BIR SİYASETÇİ ANGELA MERKEL" Bütün Almanya, hele de başkent Berlin, belki de, tarihinde görmediği bir coşkuyu yaşıyor. Seksen milyon insan tek yürek, ayakta... Alkışlar ve alkışlar... Sokakta arabalar, alışılmamış ...
Bizler öyle bir İslam yaşıyoruz ki, mezheplerin ya da fıkıh inancımızın etkisiyle, inancımızın içine girmiş bazı geleneklerimizi, bu Allah ın Elçisinin sünneti diye delil gösteriyor ve inancımızın içine ilave etmekte ...
M.KEMAL'İN TÜRK İSLAMCI TARİH TEZİYLE ORTA ASYALI TÜRK İLAN ETTİĞİ HİTİT VE SÜMERLERİN ANADOLU ALEVİLERİ OLDUĞUNU İLAN EDEN İKİ UZMAN TARİHÇİ M.Kemal'in Tarih tezini güçlendirmek amacıyla Avrupa'da eğitilmişlerdi. Hitit ve Sümerleri ...
“AKP'NİN İÇ GÜVENLİK PAKETİ” 2015 de yayımlanan haber İç güvenlik paketi gündeme geldiği günden itibaren ülkede gerilimler başladı.Muhalefet partileri paketin geri çekilmesi için yoğun çaba harcasa da,iktidar bu paketi geçirmek için her ...
"Eski AKP Elazığ Milletvekili Feyzi İşbaşaran’dan samimi itiraf" 1)Sayın Kılıçdaroğlu'na benim sevgim, saygım çok başka. Sayın Kılıçdaroğlu’nu 1988-89’da tanıdım. Kemal Kılıçdaroğlu Bey daire başkanı oldu. Özal Kemal Bey’i çok sevdi. Bütçe dönemlerinde ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.