SON DAKİKA
Bayram Çağlayan
Bayram Çağlayan
» Diğer Yazıları
Takip Et!
4 Mayıs 2019

Muhafazakar’lıkdaki Çöküş Nasıl Başladı!

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
Muhafazakar’lıkdaki  Çöküş Nasıl Başladı!

Köşe YazılarıYaşam - 4 Mayıs 2019 10:13

Her ideolojinin  bir erozyon yaşanacağı gibi! Mutlaka çöküşlerin ve kalkışların olacağı bir olgudur ideolojiler. İnsanların (!)  Zihinsel, fikirsel, nefsi ve vicdani yapının olgusu olan ideolojilerde;Ülkemizde en hızlı çöküşün yaşandığı mecradır Muhafazakarlık.

Muhafazakarların bu ülkede ,Kitlesel nüfus olarak yarısın’dan fazlasının düşünsel yapısı olduğunu bilmekteyiz. Bu kadar yoğun nüfusun yaşandığı mecra’da irili ufaklı hataların olması normal gibi görünse’de , aslında çok büyük bir Anormal  çöküşün hızına şahit oluyoruz. Özellikle; Muhafazakarların  yaşadıkları çelişkinin ortaya çıkması, kendi içinde  bir iç mırıldanma değilde; Toplumdan saklama gayreti olduğunu görürüz.  Bu gayretleri hem siyasi, hem kültürel, hem inançsal hemde yaşam olgularının içeriğini kapsamaktadır.

Muhafazakarlık ;Toplum gözün’de büyük ahlak değerlerini korumak ve örfü geleneklere bağlılık yanı sıra, inançsal ahlakın simgesi olduğu bilinir, o ölçüde saygı ve güven duyulurdu.

Muhafazakarların (!) Yanlışa, hileliğe, yolsuzluğa ve en önemlisi Ahlaksızlığa müsaade etmeyeceğini bilir, büyük bir kesim de buna öyle inanırdı. Muhafazakarlığın en  çok öne çıktığı mecra; Dünya malına değil, ahiret işlerine daha çok  özen gösterdikleri, bu hassasiyeti Yaptıkları binanın önüne özellikle MÜLK ALLAHIN’DIR yazdıkların’da bu yazının manasının içeriğine sadakatın olduğu algısını yaşattılar topluma, yani sanıyorduk ki! Bu mülkün sahibi Allah onlar’da Allah rızası için o mülke bekçilik ediyorlar. onlar(!) Israrla öylede diyorlardı, oysa asla öyle olmadığını o sözün kutsiyetinin sadece Ahiret kaygısından olduğunu yıllar sonra  iliklerimize kadar işleyen ekonomik güç devşirirken doyumsuz olduklarını, hep bana hep bana , sana Rebbane dediklerini yaşam biçimlerin’den gördük anladık.

Siyasi ve otoriter olarak güç devştirdiklerinde ; Kendinden başkasına asla fırsat vermediklerini, Liyakatlı değil, ideolojiyi esas aldıklarını, kendinden olmayanı ötekileştirdiklerini, Yaradanı Yaradandan ötürü severiz sözünü sadece dil’de Ama yaratılanı kendinden olunca daha çok sevdiklerini gördük.

İnsafı vicdaniye ti  samanlıkta iğne arar gibi aradık.

Din’de, Kuran’da  sadece bunların mış gibi ; O mecra’dan birisinin sapkınlığı açığa çıktığın’da , o ayıbı Din adına, kuran adına saklamayı ahlak sandıklarını gördük. Neymiş efendim! Bizim mecra’dan birinin , hırsızlığı, sapkınlığı açığa çıkarsa bunu dine mal ederler diye onlar suskun kaldıkça Muhafazakarlık ahlak olarak erozyona uğradı, çöküş bu şekilde çok hızlı ilerledi.

Muhafazakarların erozyonu öylesine hızlandı ki! Bu çöküş kendi içlerindeki ahlak damarını bile yıpratıyor, en çok onlar zarar görüyordu.  Öyle ki Muhafazakarlar Kindar nesil yetiştireceklerini söyleyecek kadar açık vermişlerdi. Sosyal medya’da açığa çıkan Müftününeşini arkadaşıyla ilişkiye zorladoğı haberini , Bir muhafazakar kişiyle konuştuğumuz’da , o müftü Din ahlakın’dan çok kendi toplumsal ahlaklarını zedelediği mizacını açığa vermemeye gayret ediyordu.Bu müftüye siz tepki göstermezseniz bu erozyonun içinde kaybolursunuz dediğim’de yutkunarak sesiz kalmalarına şahit oldum.

Bu kez İçini boşaltırcasına haykırdı!

Haklısın kardeşim; İdeolojik saygınlık dedik sustuk, biz sustukça bizim mecradan çıkan ahlaksızlığa siz karşı çıktınız, sizler bizim ahlaksızlığımızı eleştirdikçe  sandık ki Bizim hepimizi eleştiriyor, inancımızı zedeliyorsunuz sandık. Oysa öyle değilmiş ! Siyasetçi yanlış yaptı , bizim ideolojimiz dedik sustuk, Bir eğitim kurumunda birileri sapkınlık yaptı biz yine sustuk bizden dedik, servet avcıları bizden çıktı olsun dedik ve biz ahlaksızlaştıkca , içimizdeki ahlaklı olanlar bizden de uzaklaştır. Onlar bizden uzaklaşınca sizlerin yaşam kalitesini bize örnek gösterip gitti. biz bunları fark edemedik, geç farkettik, Artık çöküş hızlandı Erozyon kayması yaşıyoruz bu çöküş hayra alamet değil dediğinde, Sesi titrek, Gözleri buglu ve bir o kadarda mahcuptu.

Muhafazakarlıktaki çöküş; Ahlak erozyonuyla başladı, ideolojik olarak  devam ediyor…

Bayram ÇAĞLAYAN

www.saskarahaber.com

 

 

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Atatürk ve Cumhuriyet düşmanı olarak bilinen, Kurtuluş savaşıyla ilgili keşke Yunan galip gelseydi diyen kadir Mısıroğlu öldü. Vasiyetinde ; Mustafa Kemale zerre kadar muhabbeti olan cenazeme gelmesin diye Twıt atan  Yunan ...
Her ideolojinin  bir erozyon yaşanacağı gibi! Mutlaka çöküşlerin ve kalkışların olacağı bir olgudur ideolojiler. İnsanların (!)  Zihinsel, fikirsel, nefsi ve vicdani yapının olgusu olan ideolojilerde;Ülkemizde en hızlı çöküşün yaşandığı mecradır ...
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e hakaretleriyle bilinen, yazar Mustafa Armağan, Adana Çukurova Üniversitesi'nde bir grup öğrenci tarafından protesto edildi. Atatürk'e hakaretleriyle bilinen kendisine tarihçi diyen Mustafa Armağan, Adana Çukurova Üniversitesi’nde bir ...
Sarıyer  eski ilçe Başkan'ı  ve Kaısiad ( Kars Ardahan Iğdır Sanayici ve İş Adamları Dernegi ) kurucu Başkanı Süreyya Cinik'in  Değerli Annesi Zeynep Hanım  hakka yürüdü... Süreyye Cinik'in Annesinin naaşı 28/04/2019  ...
TÜM KANSER TÜRLERİNİ YOK EDEN BİR TEDAVİ BULUNDUĞU ÖNE SÜRÜLDÜ! İsrailli bilim insanlarından oluşan küçük bir grup araştırmacı, kanserin tüm türlerini kökten yok edebilecek bir yöntem bulduklarını öne sürdü. Araştırmayı yürüten AEBi ...
   Şinasi KARACA            “GÖZ GÖRE GÖRE KANSER OLUYORUZ!” "Gerçekleri açıklarsam Türkiye sarsılır" diyen Prof. Erkan Topuz'un verdiği bilgiler tüyler ürpertici! İşte kansere yol açan nedenler... Ayrıntılar Esra Ceyhan'ın Kanal ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.