SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
31 Ağustos 2019

“MUHARREM ORUCU NASIL TUTULUR”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“MUHARREM ORUCU NASIL TUTULUR”

GündemKültür & Sanat - 31 Ağustos 2019 14:17

“MUHARREM ORUCU NASIL TUTULUR”

(Alevilerin yüzde %99’unun kabul ettiği
Genel Bilgiler)
.
-Akşam yatmadan önce niyet edilir.(Özellikle sahura kalkılmaz). Gün doğumu ile gün batımı arasındaki sürede hiç bir şey yenilmez ve içilmez.

Güneş batınca Oruç açılır. (Bulunduğunuz yerde güneş kaçta batıyorsa o zaman oruç açılır. Çok önemli bir konu değildir.)
Birine Oruç için Saat sormak – beklemek Muharrem Orucunun doğasına aykırıdır. Çünkü bu gibi hesaplamalar ve şekilsel ayrıntılara takılmak bizi “Orucun özünden” uzaklaştırır.)
.
-Muharrem Ayında düğün, nişan, sünnet ve eğlence gibi törenler etkinlikler yapılmaz. (Bu maddeler daha da uzayabilir ama öz olarak ‘’Muharrem Orucu Yas orucudur. ‘’ inanan bir Alevi ; mümkün olduğunca evinden bir cenaze çıkmış gibi davranır. Aklınıza takılan her konuda bu maddeyi düşünebilirsiniz . Örneğin Anneniz vefat etse. Eğlence yapar mısınız, oyun oynar mısınız?)
.
-Kurban kesilmez, yumurta ve et yenilmez. Hayvansal ürünler oruç açıldıktan sonra bile tüketilmez.
.
-Kerbela Şehitlerinin çektiği susuzluğu hissetmek için saf su içilmez. (Vücudun su ihtiyacı yenilen yemeklerden, çay, kahve, meşrubat, meyve suyu, ayran gibi sıvı içeceklerden karşılanır)
.***Yolumuza göre sağlığı el vermeyen – ilaç kullanan canlar ve emziren Anneler kesinlikle oruç tutmamalıdır. Su içmelilerdir. Eğer oruç tutmaya çalışırlarsa boşuna aç-susuz kalıp, İmam Hüseyin’i incitmiş sayılırlar.

Not: Burada verilen bilgiler Alevilerin genelinin kabul ettiği bilgilerdir. Alevilik süreklere göre bazı değişiklikler gösterse de ‘’Öz’’ olarak aynıdır. Burada bu bilgileri vermemizin amacı çeşitli nedenlerle ailesinden veya çevresinden bilgi alamayan dostları bilgilendirmektir.

Yeme-içme dışında, ORUCUMUZUN ÖZÜ; bir ömür Şah Hüseyin’in şahsında ‘’Din,dil,Irk gözetmeden’’ bugüne kadar zulüm görmüş mazlum insanlara sahip çıkmak.
-Gönül kırmamak.
-Doğaya ve bütün canlılara sevgi ve saygı beslemek.
-Kul hakkı yememek, bin kere mazlum olsak da zalim olmamak.
-İmam Hüseyin gibi doğru ve dürüst olmak.
-Elin kusurundan çok kendi kusurlarımızla haşır neşir olmak. -Deyişlerimizde anlatılan güzellikleri önce kendimize sonra çocuklarımıza aktarmak.

#AleviDeyişleriARŞİVİ. Alevi Deyişleri Arşivi.

saskara-sinasi@hotmail.com Şinasi Karaca.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Şinasi KARACA ”Kendi cellatlarını yetiştiren kadınlar” Derken durur dururken kadınlarımız neden kendi cellatlarını yetiştiriyor!.Almış olduğu kültür ve inançtan doğan asırlardır bilinç altında yaşamış büyüklerinin mirası diye biliriz.. Bu konu hakkında Müslüman olmadan önce, Türk kadınlarının ...
"MUHARREM ORUCU NASIL TUTULUR" (Alevilerin yüzde %99'unun kabul ettiği Genel Bilgiler) . -Akşam yatmadan önce niyet edilir.(Özellikle sahura kalkılmaz). Gün doğumu ile gün batımı arasındaki sürede hiç bir şey yenilmez ve içilmez. Güneş batınca Oruç ...
Ardahanda uzun yıllar sonra Sosyal Demokrat Belediyecilik iktidarını büyük farkla kazanan Cumhuriyet Halk Partinin Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir 30 Agustos'da   Bodrumda konser teklifini Ardahanlılara sorarak kabul eden başkan Konserden ...
"Alevilikte Kurban Bayramı Yok mu?" Bazı kimseler Alevi inancında kurban bayramı olmadığını iddia ediyorlar. Bu iddiaların sahipleri Aleviliği yaşamayan, Aleviliğin erkanlarını, ritüel ve ibadetlerini kabul etmeyen, kendi şahsi düşünce ve fikirlerini Alevilik ...
"HAYVAN KESMEYE HAYIR BAYRAMA EVET" R. İhsan Eliaçık Kurban ne anlama geliyor? Kurban Bayramından ne anlamamız lazım? Gurbân (kurban) kelimesi yakınlaşmak demektir; aynı zamanda, yumuşak g (ğ) ile söylendiğinde, ğarip (garip), ğurebâ (gureba) aynı ...
"KURBAN HAYVAN KASIP ET YEMEK DEGILDIR" Kurban Bayramı İnsanlığın Kurtuluş Bayramıdır Kurban bayramının taşıdığı mana sadece hayvan kesip et yemek değildir. Kurban bayramı, özü itibariyle insanlığın kurtuluş bayramıdır. Kurban bayramı ile insan kurban ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.