SON DAKİKA
Şinasi Karaca
Şinasi Karaca
» Diğer Yazıları
Takip Et!
10 Şubat 2019

” NASIL DERNEKÇİLİK YAPILMALIDIR!”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
” NASIL DERNEKÇİLİK YAPILMALIDIR!”

BölgeselKöşe YazılarıSaskara - 10 Şubat 2019 16:01

“NASIL DERNEKÇİLİK YAPILMALIDIR!”

23 Eylül 2010, 23:22

Şinasi Karaca   |   Düzenle

Dernek Nedir?:Ortak bir amacı gerçekleştirmek amacı ile kurulan ve yasal temellere dayanan topluluklara dernek denir…

23.11.2004 tarihinde yürürlüğe giren 5253 sayılı Dernekler Kanununun 2. maddesinde derneğin tanımı; ” Dernek: Kazanç paylaşma dışında, kanunlarla yasaklanmamış belirli ve ortak bir amacı gerçekleştirmek üzere, en az yedi gerçek veya tüzel kişinin, bilgi ve çalışmalarını sürekli olarak birleştirmek suretiyle oluşturdukları tüzel kişiliğe sahip kişi topluluklarını” olarak yapılmıştır.

 “BİZ NE YAPMALIYIZ?”

01)  Öncelikle daha önce dernek yönetimin de bulunmuş ve sonraları küstürülmüş,insanlarımızın,gönülleri alınarak dernek adına çağrıda bulunmak gerekirse ayaklarına gidilmeli ikna edilerek sorumluluk almalarını tavsiye etmek.

02)  Dernek merkezinde (15) veya ayda bir seminerler düzenlenmeli,

03)  Derneğe yeni kişiler üye olarak kayıt edilmeli.

04)  Dernek adına kır gezileri düzenlenmeli, biraz geniş bakmalı faaliyetleri geçiştirilmeli.

05)  Üyelere tarihi kültür, turizm hizmetleri verilmeli,bu gibi yerlere gezi düzenlenmeli.

06)  Askerlik çağına gelen gençlerimize, Dernekte gece düzenlenmeli durumu iyi olmayanların yol paraları karşılan malı,ve güzel bir şekilde uğurlanmalı.

07)  İhtiyaç sahibi fakir ve guruba olanlara,para erzak yardımları yapılmalı,deşifre ve rencide edilmeyecek şekilde ayarlamalar yapılmalı.

08)  Dernek üyelerinin kaynaşması için sık sık ev ziyaretleri gerçekleştirilmeli,küçük hediyeler alınmalı.

09)  Cenazelerimizde,Dernek devreye girmeli cenaze için ne gerekiyorsa,Dernek tarafından bu işlem yürütülmeli.

10)  İnancımız gereği,Hıdır ellez,denilen üç gün oruç ve daha sonra (12) İmam orucunun gereklerini yerine getirilmeli.Aşure yapılarak Halka dağıtılmalı. Ve bu yapılacak işlemler plan program şeklinde yapılmalı.

11)  Dernek adına,geniş kapsamlı veb sitesi kurulmalı,site aracılığı ile tüm üyelerin telefonları alınmalı sms olarak üyelere cenaze ve buna benzer bir takım konuları üyelere bildirmek amacı ile üyelerle sık sık görüşülmeli.

12)  Kurban bayramlarında iki veya üçüncü gün Dernek merkezinde bayramlaşmalı ,eski kaynaşmayı geleneği sürdürmek açısından insanları bir birilerine yaklaştırmak kaynaştırmak,gibi yaklaşımlar çalışmalar olmalı.

13)  Her sene köye gidecek insanlarımıza  otobüs tahsis edip, gezi amacı ziyaret amacı,doğrultusunda,sosyal hizmet verilmeli.

14)  İstanbul ağırlıklı olmak üzere Dernek tarafından plan,proje geliştirilerek,köyün kullanılmayan atıl olan toprak alanlar,ağaçlandırılmalı,her ne kadar köy Muhtarının görevi olsa da,köyün çeşmesi,sokak yolları,alt yapı,kanalizasyon,gibi bir takım öneriler yaklaşımlar  göstererek köyün güzelleşmesi için köyde yaşayan vatandaşlarla karşılıklı koordineli olarak çalışarak,saskarayı farklı bir yere getirmek için çalışmalar başlatılmalıdır.

15)  Köye inancımız gereği ,iste sekte isteme sekte,olsa da ,olmasa da,bir Cem evi inşa etmeliyiz .

16)  Köye bir misafir hane yapmalıyız,gurbetten köye gidecek vatandaş,köyde kimsesi olmayan veya köyde evi olmayan veya başkalarına   yük   olmak istemeyen kişilerin barınmaları için gerektiğinde yabancı gelen    misafirleri ağırlamak için gerekli çalışmalar başlatılmalı ve yapılmalıdır.

17)  Dernek adına İstanbul dışında,bir tarla alıp ağaçlandırıp,her yıl piknik alanı olarak kullanılmalı.Ve diğer derneklere kiraya verip derneğe gelir kazandırılmalı.

18)  Dernek üyelerinin çoğunluğu nerede ise dernek merkezini oraya taşımalı geniş bir yer almalı veya kiralanmalı,gelecekte üyelere daha iyi hizmet sunabilmek için bu çalışma mutlaka yapılmalı.

19)  Dernek merkezinde sünnet şölenleri ,düğünleri,kına geceleri,buna benzer sosyal aktiviteler yapılmalı.

20)  Derneğin tüzüğü gözden geçirilmeli eksiği fazlası tamamlanmalı.

21)  Derneğe kayıtlı üyelerin sayıları çoğaltılmalı,aidatları günün şartlarına göre ayarlanmalı.

22)  Dernek yönetimi şeffaf olmalı,girdi çıktıyı ,herkesin göreceği yer panoya asmalı kesinlikle,Derneği töhmet altında bırakacağı bir iş yapmamalı,böyle bir hata yanlış,yapılırsa tüm yönetim sorumludur olgusu geliştirilmeli ve karar niteliğinde olmalıdır.

23)  Dernekte kesinlikle sülalecilik,yandaşlık,akrabacılık,vs olmayacak şekilde hareket edilerek,bu işi ciddi bir şekil de sürekli gündemde tutmak ,ve  yapanlara izin verilmemelidir.  Hiç kimse kimseyi dışlamayacak,aşağıla yamayacak,baskı altına alamayacak,baskı uygulanmayacak,horlanıp dışlanmayacak,herkes aynı statüde olacak, hiç kimsenin hiç kimseden üstünlüğü,olmayacak,herkes aynı haklara,sahip olacak,her insanın bu duyguyu taşıması gerekecek şekilde insanlarımız bir birini kucaklamalıdır.

24)  Dernek adına her ne tür faaliyet yapılacaksa yapılsın,  toplu bir halde hareket edilerek ,ne olursa olsun tek başına hareket edilmeyecek şekilde hareket edilmeli ve bu konu gündemde tutulmalıdır.

25)  Dernek aracılığı ile saskara eski birlik beraberlikle hareket edilerek eski güçlü saskara durumuna getirilmesi için ne gerekiyorsa mutlaka yapılmalı.Bu konuda yaşlılarımızdan öneri bilgi alınmalıdır.

26)  Dernek adı altında,foklor ekibi,saz,ekibi,yabancı dil eğitimi Hukuk ve aile eğitimi ve buna benzer bir çok eğitim verilmelidir.

27)  Dernek adı altında,Siyasi güç birliği kurmak ,Dernek ve köy çıkarları doğrultusunda, hep birlikte hareket etmek ve içimizden çıkacak Siyaset adamlarına destek olunmalıdır.

28)  Dernek üyeleri tarafından işsiz olan köylülerimize iş konusunda her türlü destek sağlanmalı,iş bulma işe yerleştirme gibi konularda üyeler daha çok aktif olmalı.Her türlü yardımlaşma olmalı,hiç kimse arada derede kalmamalı,işsiz olan köylümüz kendini yalnız,sahipsiz, hissetmemeli.

29)  Her iş kolunda insanlarımız var yabancıya veya dışarıya iş yaptırma yerine kendi insanımıza  iş yaptırmalı,kesinlikle sosyal paylaşım yapılmalı,yeni becerikli insanlar yetiştirilmeli.

30)  İnsan yaşamında ne tür ihtiyaca gerek varsa toplu bir halde hareket edilerek hem daha ucuza hem daha,çok kaliteye,hem daha çok güvene,hem daha çok birliği bütünlüğü uygulamaya yarar sağlaması için çalışmalar başlatılmalıdır.

31)  Dernek tarafından,İş adamlarımız,ve iş sahibi olanlar bir araya getirilerek,gerektiğinde ,kooperatif,kurmak,iş yerleri açmak,belediyelerden ihale almak,ve buna benzer konuları hep birlikte yürütmek,ve işsiz olan vatandaşlarımıza yardımcı olmak,kimseye muhtaç etmemek gibi konular el birliği ile düzene çözüme sokulmalıdır.

32)  Köy veya yakın köyler ile  Spor,yapmaları için teşvik edilmeli, köy adına bir futbol takımı kurulmalı,dahası gelecek zamanda anlatılarak gereken ne ise yapılmalıdır.

 

33)  Yurt dışında yaşayan vatandaşlardan yapa bilecekleri maddi manevi her yardım alınmalı bu konu çalışarak araştırılarak yapılmalı.

34)  Dernek adı altında derneğe gelir için pansiyon,lokal,buna benzer gelir amaçlı  yerler açılmalıdır ve neticede saskara,ve saskaralılar, için ne gerekiyorsa mutlaka en iyisi yapılmalı..saskara bir ayrıcalık köy olması konumuna getirilmelidir.

NOT: 23 Eylül 2010, 23:22 Tarihinde yayınladığımız yazımızı tekrar hatırlatmak  için yayımlamak istedik iyi okumalar..

Şinasi KARACA. saskara-sinasi@hotmail.com.

 

 

 

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

“UYU SASKARALI UYU” Yayımlandığı tarih: 30 Ağu 2014 @ ..Uyu saskaralı uyu! Elinden ekmeğin ,tarlada sapın, ahırda malın, cebinden paran ,çalınıyor sen siz halen uyanmıyorsunuz.Yanı başında okulunda çocuğun çalınıyor,kapında araban var olan yolundan ...
“SASKARA’YA SASKARA’LILAR SAHİP ÇIKACAKTIR”  “Saskara Koyunpınarı sevdası arkadaş gurubuna 2’nci duyurum” Sevgili arkadaşlar,daha öncede açıklamamı yapmıştım. Ben hiç bir karşılık beklemeden yıllardır bir nevi kamu hizmeti yapmış olup saskara'yı doğduğum yeri çok sevmemden ...
Ümit Kaftancioglu'nu anma etkinliğini sorumluluğunu üstlenen Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya, Hanak tan sonra Kaftancıoğlu'nun doğduğu köyü koyunpınarı (saskara) köyünde Köy halkının da katılımıyla Fadime ana Cem evi toplantı salonunda ...
"NASIL DERNEKÇİLİK YAPILMALIDIR!" 23 Eylül 2010, 23:22 Şinasi Karaca   |   Düzenle Dernek Nedir?:Ortak bir amacı gerçekleştirmek amacı ile kurulan ve yasal temellere dayanan topluluklara dernek denir... 23.11.2004 tarihinde yürürlüğe giren 5253 sayılı Dernekler Kanununun 2. ...
"ARDAHAN HANAK KOYUNPINARI KÖYÜ MUHTARI TAŞKIRAN'IN (4) YILLIK CALISMASI" Dört yıldır görevi devraldığım muhtarlık sorumluluğumda, yapımı 2013 de başlayan FADİME ANA CEMEVİ nin kullanıma hazır hale gelmesinde finansman ve imece usulü iş ...
Özel ders almak ya da özel ders vermek artık çok kolay.   Günümüzde dershane ve etüt merkezlerinin kapatılmasıyla beraber, eğitimde ciddi açıklar oluşmaya başladı. Extra ders almak isteyen birçok öğrenci ya da ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.