SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
26 Nisan 2019

“NE KADAR ÇOK İKİYÜZLÜ BİR TOPLUM OLMUŞUZ”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“NE KADAR ÇOK İKİYÜZLÜ BİR TOPLUM OLMUŞUZ”

BölgeselUlusal - 26 Nisan 2019 16:50

İlave TV muhabirine, Erdoğan’a hakaret davası!

Özellikle siyasi konularla ilgili dikkat çeken sokak röportajlarına imza atan ve son olarak ‘Evinizi Suriyeli mültecilere açar mısınız’ sorusuyla gündeme gelen Arif Kocabıyık, Cumhurbaşkanına Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret, halkı kin ve nefrete teşvik suçlamasıyla hakim karşısına çıktı. Mahkeme hâkiminin “senin FETÖ’yle bir bağlantın var mı?” gibi sorularıyla karşılaşan Kocabıyık, mahkeme yaşadığı ilginç diyalogda yaşadıklarını sosyal medyada anlattı.

Güvenlik görevlisi olarak çalışan ve video paylaşım sitesinde İlave TV adı altında tartışma yaratan röportajlarını paylaşmasıyla gündeme gelen Antalyalı Arif Kocabıyık, hakim karşısındaydı. Facebook gönderilerinin altına yaptığı yorumlar nedeniyle Kocabıyık hakkında “Devlet büyüklerine hakaret” suçlamasıyla dava açıldı.

DİKKAT ÇEKEN RÖPORTAJLARA İMZA ATTI

Arif Kocabıyık, “Evinizi Suriyeli mültecilere açar mısınız?”, “Başkanlık sisteminden memnun musunuz?”, “Poşet dağıtarak seçim çalışması yapılır mı”, “Tanzim kuyruğu varlık kuyruğu mu” gibi soruları vatandaşa yöneltiyor ve aldığı cevapları sosyal medyada yayınlıyordu.

HAKKINDA DAVA AÇILDI

Kocabıyık’ın sosyal medyadaki paylaşımlarını inceleyen siber ekipler, Kocabıyık’ın 11 yıl öncesindeki paylaşımlarına kadar taradı. Ekipler, 11 yıl önce kuzeninin bir paylaşımına yaptığı yorumda suç unsuru tespit etti ve konuyu adli makamlara iletti. 7 ve 11 yıl önce bazı facebook gönderilerinin altına yaptığı yorumlar nedeniyle Kocabıyık’la ilgili davalar açıldı.

4 AYRI SUÇTAN DAVA

Ayrıca Kocabıyık’ın sokak röportajları dolayısıyla da “halkı kin ve nefrete teşvik” ve “halkı kışkırtma” suçlarından dava açıldı. Bu dava henüz görüşmezken facebook paylaşımlarıyla ilgili davanın ilk duruşması 25 Nisan Perşembe günü görüldü. Antalya Adliyesi’nde hakim karşısına çıkan Arif Kocabıyık mahkeme sonrasında yaşadıklarını anlattı. Kocabıyık mahkeme süreciyle ilgili şu ifadeleri kullandı; “2008 yılından ve 2012 yılında Facebook’ta attığım yorumlardan dolayı bana Cumhurbaşkanına hakaretten dava açılmış. Bu davada hakaret diye saydıkları şunlar: Ülkü Ocakları’nın bir paylaşımının altına, şimdiki sayın Cumhurbaşkanı’nın fotoğrafının altına ‘timsah gözyaşları’ yazdığım için hakkımda, dönemin başbakanı (Recep Tayyip Erdoğan), o zaman cumhurbaşkanı değil, başbakana hakaretten-memura hakaretten dava açıldı.”

“SENİN FETÖ’YLE BİR BAĞLANTIN VAR MI?”

Hakimle aralarında geçen diyalogu aktaran Kocabıyık, şöyle devam etti; “Hakim bey, ‘Timsah gözyaşları derken ne demek istedin?’ diye. Ben de bir eleştiri olduğunu söyledim kendilerine. İkincisi de bir karikatür fotoğrafı var. Horoz var, horoz ‘hırsız var’ diye ötüyor. Bunu bana şöyle sordu, ‘17-25 Aralık’ta FETÖ’cüler hükümeti hırsızlıkla suçluyordu, senin FETÖ’yle bir bağlantın var mı?’ dedi. Biz de dedik, Allah’a çok şükür hiçbir zaman FETÖ ile bağlantımız olmadı. ‘Daha önce yargılandın mı, soruşturma geçirdin mi FETÖ ile ilgili?’ dedi, ‘Hayır benim yedi kat sülalemde FETÖ ile yargılanan, ceza alan komşum bile yok. Kimse olmadı’ dedim. Mahkemeyi 26 Eylül’e erteledi. Yüksek ihtimal beraat alacağız ama tam belli değil tabi ki de. Çok şükür atlattık sayılır. Çoğu gitti azı kaldı. Sadece hakaretten dolayı sanırım tazminat cezası alabiliriz. Bu ‘hırsız var’ yazısından dolayı.”

 

RÖPORTAJLARINI SORDULAR

Mahkeme hakiminin kendisine yaptığı sokak röportajlarını sorduğu belirten Kocabıyık, sözlerini şöyle sürdürdü; “Yaptığımız röportajları söylediler. İşte halkı kin ve nefrete teşvikten yargılandık aynı zamanda. Biz kimseyi kışkırtmadık bugüne kadar. Kimseyi birbirine katmadık, kimseye hakaret ettirtmedik, kendimiz de etmedik. Kendimiz de küfür etmedik, ettirtmedik de. Halkı kin ve teşvikten ayrı bir dava açıldı. İnşallah herhangi bir şey çıkmaz. Alacağımız tek şey yüksek ihtimalle para cezası. Maddi cezaya çevirecekler. Güzel, bir sıkıntı yok. Alabileceğimiz ceza para cezası. Ben mahkemeye de gitsem, içeriye de girsem söylediklerimin her zaman arkasındayım. Ben Allah’a çok şükür bugüne kadar kimseye eğilmedim, kimseye bükülmedim. Bu yaşıma kadar da menfaat için, çıkar için kimseye eğilmeyeceğim, kimseye bükülmeyeceğim. Silivri de olsa Mamak da olsa söylediklerimizin her zaman arkasında olmaya devam edeceğiz.”

FETÖ’CÜ ARIYORLARSA…

“Ben mahkemeye gittim diye susacak halim yok” diyen gazeteci Arif Kocabıyık, “Bunlardan korkmuyorum. Bu tarz bizi caydırmalardan çekinmiyorum. Asla da çekinmeyeceğim. Doğruları söylemeye de her zaman davet edeceğim herkesi. İnşallah bu ülkede gerçekten adalet, hukuk yerinde işlenir. İnsanları tehdit edenleri, insanları öldürmeye teşebbüs edenler, bir partinin genel başkanına saldıranlar dahi ceza almazken bizler mahkemelere çıkıyoruz ve bir yorumdan, yaptığımız röportajlardan dolayı çıkıyoruz. Dediğimiz gibi partilerin genel başkanlarına yumrukla saldıranlar, linç girişimlerine sessiz kalanlar, benim vatandaşın sesini duyurmamı hazmedememişler. FETÖ’cü arıyorlarsa en son durakları Arif Kocabıyık olacak. Çünkü ben bugüne kadar her zaman alnım açık iş yaptım. Hiçbir zaman gizli kapaklı işler de yapmadım. Çok şükür alnımız ak sırtımız pek. Herhangi bir sıkıntı yok gibi. Devam edeceğiz röportajlarımıza. Doğruları söylemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“TEK SUÇUMUZ AYDINLATMAK”

Sözcü’ye konuşan Arif Kocabıyık, sözlerini şöyle tamamladı; “Meral Akşener’in evini basanlar serbest kaldı. İnsanları tehdit edenler, CHP’ne hakaret edenler, CHP’nin genel başkanına yumruk atanlar serbest kaldı. Uğraşacakları buymuş, bakalım ne çıkacak. Korkmuyorum. Ne Silivri’den korkuyorum, ne Mamak’tan korkuyorum, ne Ankara’dan korkuyorum. Arkama bakmadan ben bu işleri yapıyorum her zaman. 11 yıl önce kullandığım sosyal medya hesapları incelenmiş. Ama tabi bir şey yok. Dediğim gibi daha önce paylaştığım gönderilerde de hiçbir şey yoktu. Tek suçumuz insanları aydınlatmak, insanlara bir şeyi gösterebilmek, doğruyu söylemek. Ben bir Türk evladı olarak ülkemin kişilerden daha çok çıkarlarını düşünmek zorundayım. Arkamda koskocaman Türk milleti var. Sıkıntı yok, devam edeceğiz. Bir seviye daha atlayarak, vites yükselterek devam edeceğiz.”

Kaynak; Tele 1..

Şinasi KARACA<saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Erdoğan: ''İsmet İnönü'nün ülkenin başında olduğu dönemde Amerikan yardımları bahane edilerek tüm stratejik savunma sanayi projelerinin iptal edildiğini, araştırma geliştirme ve üretim faaliyetleri durdurulduğunu, fabrikaların kapısına kilit vurulduğunu, eğer o gün ...
"YENI HAVA ALANI SIVIL HAVACILIGI ETKILEYECEK" Ekoloji Uzmanı Kantarcı, İstanbul Havalimanı hakkındaki felaket senaryosunu anlattı: Kara delik gibi sivil havacılığı eritecek14 Ağustos 2019 Çarşamba Ekoloji uzmanı Prof. Dr. Doğan Kantarcı, İstanbul Havalimanı ...
"ALEVİLİK MEZHEP DEĞİLDİR, KENDİNE ÖZGÜ BİR İNANÇTIR" DEDE TURAN. Dede Turan: Alevilik mezhep değildir, kendine özgü bir inançtır. Edremit’te düzenlenen Pir Sultan Abdal 9. Kültür Etkinlikleri, Mehmet Turan Dede’nin katıldığı muhabbet programı ile ...
"KURBAN VE SÜNNET! ALEVİLERE NE OLUYOR?" Alevilikte kurban bayramı var mı? Konumuz kesmek, kan akıtmak, bakalım acaba halimiz nicedir? Bu iki inanç ve gelenekte tamamen Tevrat kaynaklıdır ve Alevilerle uzaktan yakından bir ilgisi ...
"ALEVİ İMAM HATİP LİSESİ OLARAK BİLİNEN ASİMİLASYON PROJESİNE TEPKİ" KAMUOYUNUN BİLGİSİNE ​​​​​​​​​ 10.08.2019 İçinde yaşadığımız şu günlere ve tartıştığımız olaylara gelecekten bir gözle baktığımızda; Alevi toplumunun geleneksel Alevilikten modern veya kent Aleviliğine geçme ...
“BİZİM ANADOLU’DA KURBAN BAYRAMI KISACA” Anadolu’da sadece bayramda kurban kesilmez. Kurbanlık hayvan kesmek, pek çok adetimiz ve geleneğimizin parçasıdır. Yarın Kurban Bayramı! Büyükler, dost ve akrabalar ziyaret edilecek, eller öpülecek, gönüller hoş edilecek. Küskünler ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.