SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
10 Haziran 2021

“Öker: Aleviler olarak yargılanan değil yargılayanlar olacağız”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Öker: Aleviler olarak yargılanan değil yargılayanlar olacağız”

GündemUlusal - 10 Haziran 2021 17:43

Öker: Aleviler olarak yargılanan değil yargılayanlar olacağız-VİDEO

 

 

2015 yılında “Gençlik Buluşması” etkinliği için Almanya’nın Karlsruhe kentine giden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı protesto mitinginde yaptığı konuşmadan dolayı hakkında dava açılan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Kurucu Başkanı Turgut Öker bugün İstanbul Anadolu Adliyesi’ndeydi.

HDP Milletvekili Zeynel Özen, Avusturya Alevi Birlikleri Konfederasyonu’ndan Mehmet Ali Çankaya, Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Celal Fırat, Avusturya Alevi Birliği Federasyonu İnanç Kurulu Üyesi Ali Gazi, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz ve yönetim kurulu üyeleri ile Alevi yurttaşlar duruşmaya katılarak Turgut Öker’e destek verdi.

28 Ekim’e ertelenen duruşma sonrası İstanbul Anadolu Adliyesi önünde bir açıklama yapan Turgut Öker, Alevilere yönelik katliam yapanların ve planlayıcıların ödüllendirildiğine işaret ederek, Alevilere yönelik hak ihlalleri ve katliamları eleştirmenin ise suç sayıldığını ifade etti.

“ALEVİLERE BEDEL ÖDETİLMEK İSTENİYOR”

Öker, Alevilere yönelik yakın tarihteki katliamları, asimilasyonu, haksızlıkları eleştiren konuşmaların suç sayıldığını ifade ederek, Alevilere bedel ödetilmek istendiğine vurgu yaptı.

Öker, “Alevilere yönelik katliamlarda ellerinde kan olanlar, katliamı planlayanlar ödüllendirildi, üzerine gidilmedi. Bizler söylenmesi gereken şeyleri söylediğimiz için bugün sanık konumundayız. Eğer bugün Türkiye’yi Yezitçe bir zihniyet yönetiyor ise bizler bunu dün de söyledik, yarın da söylemeye devam edeceğiz. Bizi yıldırabileceklerini sanıyorlar. Alevi toplumunun maruz kaldığı haksızlıkları, eşitsizlikleri her koşulda ifade etmek zorunda kalacağız” diye konuştu.

“YARGILAYANLAR ALEVİLER OLACAK”

28 Ekim tarihinde devam edilecek duruşmada Alevilerin yargılayanlar olacağına işaret eden Öker, “Bugün iktidarı elinde bulunduran güçler Aleviliği, öğretimizi yargılamaya çalışıyorlar. Ama nafile. Yol önderlerimiz nasıl susmadıysa, bizler de susmayacağız. 28 Ekim’de yargılananlar değil yargılayanlar olacağız. Aleviler olarak bize bu suçlamayı yöneltenleri yargılayacağız. Benim şahsımda Alevi değerleri, kurumlarımız yargılanmaya çalışılıyor. Bizlerde buna fırsat vermeyeceğiz” dedi.

“HUKUKSAL HİÇ BİR YÖNÜ YOK, SİYASİ BİR DAVADIR”

Açıklamada konuşan HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen ise, Turgut Öker’e açılan davanın siyasi bir davaya dönüştüğünün altını çizerek, “Kurumlarımız Alevilerin hak ve taleplerini savunmak için var. Bu Turgut Öker de olsa başka biride olsa söylemek zorundadır. Bunun bedeli ağır olabilir. Bugünkü iktidar faşist bir iktidardır. Alevilere olduğu gibi tüm demokrasi güçlerine saldırmaktadır. Bu davaların hiçbir hukuksal değildir. Bu siyasi bir davadır. Siyaset, mafya ve tarikat ilişkileri iç içe. Bizleri bu katiller yönetiyor. Katiller ödüllendirildi. Kürt ve Alevi sorunu demokratik siyaset ile çözülmediği sürece bunlar devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Avusturya Alevi Birlikleri Konfederasyonu’ndan Mehmet Ali Çankaya da bu davanın Alevi toplumunun davasına dönüştüğünü dile getirerek, 28 Ekim’de devam edilecek dava duruşmasına Alevi kamuoyunun destek vermesi çağrısında bulundu.

PİRHA/İSTANBUL

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

MHP'yi CIA kurdu, CHP'de ise... MHP ve Alparslan Türkeş'in CIA ile ilişkisi, askeri müdahalelerde ABD'nin rolu... 68 kuşağı hareketinin iki atkif ismi Sarp Kuray ve Ömer Gürcan'dan şok açıklamalar. GİRİŞ 26.04.2008 16:35GÜNCELLEME 26.04.2008 16:35 1960’lı ...
"ALEVİLER ASLA MILLIYETCILIK KELLECILIK YAPMAZ!" ÇÜNKÜ 72 MILLETI AYNI GÖZDE GÖRÜR. Yesevi Bektaşi Oğuz Ocakları diye Faşist bir Alevi örgütlenmesi oluşmuş. Hacı Bektaş Veli Dergâhına da gitmişler. Bir koldan da Turizm ve ...
"ATATÜRK İLKELERİ" Kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyeti'ni belirlediği çağdaş değer ölçülerine eriş­tirmek, Türk halkını uygar dünyada ki layık olduğu yere ulaştırmak için koyduğu te­mel ilkelerdir. 1924 Anayasası'nda da yer olan bu ilkeler ...
Peker'den operasyon açıklaması: "Diğer üç kişiyi de biliyorum" Organize suç örgütü yöneticisi olduğu iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan Sedat Peker, yeni açıklamalarda bulundu.   Organize suç örgütü yöneticisi olduğu iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan Sedat ...
"Gazeteci Murat Ağırel: Sezgin Baran Korkmaz 12 gazetecinin kendisi tarafından maaşa bağlandığını söylüyor" Sezgin Baran Korkmaz'ın bir kısmı ortaya çıkan ses kaydının devamında, 12 gazeteciyi maaşa bağladığını söylediği iddiaYeniçağ yazarı Murat ...
"Sedat Peker'i neden susturmaya çalışıyorlar" Soner Yalçın yazdı: Ülkeler organize suç çeteleri ile “anlaşıp” yeraltı dünyasıyla mücadele ederken, Türkiye'nin Sedat Peker'i sadece susturma peşinde olması size tuhaf gelmiyor mu?. Türkiye, Sedat Peker'i ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.