SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
4 Mayıs 2020

“Ölüm Orucundaki Grup Yorum Üyesi İçin Sanatçılardan Çağrı”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Ölüm Orucundaki Grup Yorum Üyesi İçin Sanatçılardan Çağrı”

GündemUlusal - 4 Mayıs 2020 15:09

Ölüm Orucundaki Grup Yorum Üyesi İçin Sanatçılardan Çağrı: #İbrahimGökçekYaşamalı

Yıllardır devam eden konser yasaklarının son bulması için 320 gündür ölüm orucunda olan Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek için sanatçılardan destek mesajları geldi. 

Ölüm Orucundaki Grup Yorum Üyesi İçin Sanatçılardan Çağrı: #İbrahimGökçekYaşamalı

Kurulduğu 1985 yılından bu yana Türkiye’de protest müziğin simgelerinden biri haline gelen Grup Yorum‘un bas gitaristi İbrahim Gökçek, ölüm orucu eyleminin 320’nci gününde.

Terör örgütü üyeliğyle suçlanan grup üyeleri, üç yıldır devam eden konser yasaklarının son bulmasını ve grup üyelerine yönelik davaların düşürülmesini talep ediyordu.

Sağlık durumunun kötüye gittiği belirtilen İbrahim Gökçek için sosyal medyada birkaç gündür yapılan çağrılar bugün #SesiDuyİbrahimYaşasın etiketiyle sürdürülüyor.

Sanatçılardan da çağrılara destek geliyor 👇

Sanatçılardan da çağrılara destek geliyor 👇

Ölüm Orucundaki Grup Yorum Üyesi İçin Sanatçılardan Çağrı: #İbrahimGökçekYaşamalı

Meltem Cumbul da bugün bir paylaşım yaparak “Ölüm orucunu bırakmak için talebi çok basit; konser vermek. Bu konser için de bir tarih” dedi. 🎥

Levent Üzümcü: ‘Kulaklarınızı buna tıkamayın’ 🎥

Ne olmuştu?

Ne olmuştu?

Grup Yorum‘un yedi üyesi, 2016 Kasım ayında İstanbul‘da, İdil Kültür Merkezi’ne düzenlenen bir polis operasyonu sırasında ‘polise mukavemet, hakaret ve terör örgütü üyesi olma’ suçlamalarıyla önce gözaltına alınmış ardından da tutuklanmıştı.

Tutuklanan müzisyenler cezaevinden yaptıkları bir açıklama ile uygulanan konser yasakları, yaşadıkları baskılar, kültür merkezlerine yapılan baskınların son bulması için 17 Mayıs 2019 tarihinde ‘süresiz ve dönüşümsüz’ açlık grevine başladıklarını duyurdular.

20 Kasım 2019 tarihinde tahliye edilen Helin Bölek ve Bahar Kurt, açlık grevine devam ettiler.

Silivri 9 No’lu Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan İbrahim Gökçek ise, 201. gününden itibaren açlık grevini ölüm orucuna çevirdiğini duyurdu.

Silivri 9 No'lu Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan İbrahim Gökçek ise, 201. gününden itibaren açlık grevini ölüm orucuna çevirdiğini duyurdu.

Gökçek, 24 Şubat 2020 tarihinde, Adli Tıp Kurumu’nun verdiği ‘cezaevinde kalamaz’ raporu üzerine cezaevinden tahliye oldu.

Gökçek, 24 Şubat 2020 tarihinde, Adli Tıp Kurumu'nun verdiği 'cezaevinde kalamaz' raporu üzerine cezaevinden tahliye oldu.

Helin Bölek ve İbrahim Gökçek, taleplerin yerine getirilmediğini söyleyerek ölüm orucunu sürdüreceklerini açıkladılar.

Helin Bölek ve İbrahim Gökçek, taleplerin yerine getirilmediğini söyleyerek ölüm orucunu sürdüreceklerini açıkladılar.

Helin Bölek 3 Nisan’da eyleminin 288’nci günde hayatını kaybetti.

Grup Yorum Üyesi Helin Bölek, Ölüm Orucunun 288. Gününde Hayatını Kaybetti

Grup Yorum üyelerinin cezaevindeki üyelerinin tahliye edilmesi, konser ve diğer yasakların kaldırılması talebiyle ölüm orucunda olan Helin Bölek, eyleminin 288. gününde hayatını kaybetti.

Grup Yorum: ‘İbrahim’i yaşatalım’

Grup Yorum: 'İbrahim'i yaşatalım'

Grup Yorum, 25 Nisan’da durumu ağırlaşan İbrahim Gökçek için yazılı bir açıklama ile “El ele verelim, İbrahim’i yaşatalım” çağrısı yaptı.

“Yaşarken çağrılarımıza kulak vermeyenler ölünce haberimizi yapıyorlar. Biz kimsenin ölüm haberleri yapmasını istemiyoruz. Yaşatmak için ne gerekiyorsa onun yapılmasını istiyoruz. Adaletsizliğe uğrayan sadece biz miyiz? Adalete aç olan sadece biz miyiz? Aç bir bebek annesinin memesine saldırır. Biz de adalete olan açlığımızı doyurmak için ölüm orucu direnişimizle taarruz ediyoruz. Sütsüz kalan bebek ölürse adaletsiz kalan insan da kurur gider. Adalet bugün tüm Türkiye halklarının talebidir. Adalet isteyen herkesedir çağrımız; birleşmeliyiz, sesimizi daha güçlü çıkarmalıyız. Sesimiz zulmün saraylarını sarsmalı…”

“Bu kadar basit talepler niçin karşılanmaz?”

"Bu kadar basit talepler niçin karşılanmaz?"

DHKP-C üyeliği ile suçlanan Grup Yorum üyelerinin ilk duruşması 14 Şubat’ta görüldü.

İbrahim Gökçek, Bianet‘e yazdığı mektupta tutuklanmaları ile ilgili şunları söyledi:

“Bütün Grup Yorum üyeleri aslı olmayan gizli tanık beyanlarıyla tutuklandı. Bugün 4 Grup Yorum üyesi İdil Kültür Merkezimizde bulundukları için ve iftiracı tanıkların beyanlarıyla tutuklu. Biri Ali Aracı. Ben, direnişimin gücü ve sizlerin sahiplenmesi sayesinde tahliye edildim. Ben beraber besteler yaptığımız çalışma arkadaşımı yanımda istiyorum, Ali ile yeni besteler yapabilmek istiyorum. Tutsak Grup Yorum üyeleri tahliye edilsin ve konser izni verilsin istiyorum!

“Bu kadar basit ve insani talepler niçin karşılanmaz?”

Kaynak;BBC Türkçe ve Bianet.  onedio com..

Şinasi KARACA. saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

"ÇATIŞMALAR ÜZERİNDEN HAK VE HAKİKATİ YOK EDEMEZSİNİZ" Sevgili canlar; ekonomik ve siyasi çatışmalar, yoksulluk, ayrımcılık ve şiddet kitleleri kontrol etmek için planlanan birer sosyolojik kaynak haline getirildi, bu kaynaklar tek bir ...
"Kız çocuklarını vicdansızlıklardan koruyalım" Hedeflerinde kız çocukları var. İstiyorlar ki, hayatın dışında kalsınlar. Erkeklerle aynı haklara sahip olmasınlar. O yüzden önce “kız çocuklarını okula göndermeyin” diye vaaz eden şeyhleri duyduk. Ferdi çıkışlar değil, gericiliğin sözcülüğünü ...
"Değerli Erenler, Canlar!" Biz Aleviler kadimden beri var olan bu yolun, erkanın özüyle yaşayıp, yaşatılması yönünde yol hizmeti yapanlar olarak kendimize Nesimi’nin “Ey Nesimi Can Nesimi bil ki halk aynındadır. Onca ...
"Türkiye'nin Demokrasi Raporu: Toplumun yarısı yargıya güvenmiyor" DDA, 266 bin 993 kişiyle görüşülerek hazırlanan Türkiye’de Demokrasi Raporu’nu yayınladı. Rapora göre her 2 kişiden biri seçimlerin adil şekilde gerçekleştiğine inanmıyor, her 6 ...
"İslam’da Bayramların Yeri" Bayram esasında dini değil; sosyolojik bir gün. Kur’an-ı Kerim’de ne Ramazan Bayramı ne de Kurban Bayramı geçmez. Bayram kutlamak, bayramları icra etmek, uygulamak sosyolojik bir olaydır. Yani bayram ...
"KİRLETİLMİŞ SÖZCÜKLER" Geçen hafta “Sözcükler de kirlenir” diye başlamıştık söze. Kirletilmiş sözcüklerle doludur dilimiz. Tarihsel süreç içinde kimlik değiştirmiş sözcüklerimizden biri de “ülkü”dür… Bir dönem “idea” karşılığı kullanılan çok saygın bir sözcüktü. ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.