SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
10 Haziran 2021

“Önümüzdeki seçim CB seçimi değil, rejim seçimidir”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Önümüzdeki seçim CB seçimi değil, rejim seçimidir”

GündemSiyaset - 10 Haziran 2021 17:12

“Önümüzdeki seçim CB seçimi değil, rejim seçimidir”

Sevgili okurlarım, Erdoğan/AKP iktidarı, Türkiye Cumhuriyeti’nin “Demokratik Parlamenter Rejim”ini sonlandırmış, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” adı altında ucube bir “Şahsım Devleti Rejimi” kurmuştur.

“Şahsım Devleti Rejimi”nde artık Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri sarsılmış, Anayasa çelişkilerle dolu bir metne dönüştürülmüş, Meclis’in gücü sınırlanmış ve kısıtlanmış, yargı bağımsızlığı ortadan kaldırılmış ve Temel Hak ve Özgürlüklerin güvenceleri yok edilmiştir.

Devlet yapısı, tek bir kişinin duygularına, düşüncelerine, kültürüne, bilgi ve becerilerine, isteklerine, tutum ve davranışlarına bağımlı kılınmıştır.

Bu “Şahsım Devleti Rejimi”nde artık kimsenin can, mal ve özgürlük güvencesi kalmamıştır.

Gerçek kişilerin de, tüzelkişilerin de elbette yerli ve yabancı sermayenin de yaşama şansı, tek bir kişinin iradesine bağlanmıştır.

***

Bu ucube rejime karşı tavır alan bütün muhalefet partileri “Demokratik Parlamenter Rejim”in, hem de güçlendirilmiş olarak, yeniden kurulmasına çalışacaklarını ilan etmişlerdir.

Böylece önümüzdeki seçimde Demokratik Rejim’in kaderi oylanacaktır:

İktidar ve onun adayı kazandığı takdirde Demokratik Rejim artık onarılmaz bir biçimde rafa kaldırılmış olacaktır.

Muhalifler ve onların adaylarından biri kazandığı takdirde, “Güçlendirilmiş Parlamenter Rejim” yeniden kurulacak, ülke bu karabasandan kurtulmuş olacaktır.

Bu nedenle, önümüzdeki seçim, Demokratik Rejimi korumak isteyen siyasal partilerin kimliklerinden ve adaylarından bağımsız olarak, Demokrasi için bir kader seçimidir!

***

“Demokratik Rejim”i yeniden kurmak hedefi karşısında “Şahsım Devleti Rejimi”ni sürdürmek isteyen iktidar, bütün çabasını bir yandan seçim mekanizmasını kendi çıkarlarına göre denetlemeye ve yönlendirmeye, öte yandan karşısındaki “Demokrasi Cephesi”ni bölmeye, parçalamaya ve güçsüzleştirmeye harcamaktadır.

Bu çerçevede elindeki bütün devlet olanaklarını kullanarak “Demokratik Rejim”i savunan partileri ya seçim dışı bırakmaya ya da birbirlerine düşürerek “Demokrasi Cephesi”ni yok etmeye çalışmaktadır.

Gerek seçmen listelerindeki, sandık kurullarındaki ve seçimi denetleyecek yargı organlarındaki yeni düzenlemeler ve HDP’ye açılan “Kapatma Davası”, gerekse seçimi adaylara, adayların kişiliklerine indirgeyerek tartıştırma çabaları hep bu hedefe yöneliktir.

Seçimin adil ve şeffaf koşullarda yapılması koşullarının şimdiden denetlenmeye başlanması elbette siyasal partilerin en önemli görevidir.

***

Ben bu yazıda, hem “ortak aday” belirlenmesinin hem de seçimin adaylar ve adayların kişilikleri bazında tartışılmasının sakıncalarına işaret etmek istiyorum:

Demokratik Rejim’i korumak isteyen partilerin, ülkenin sorunlarını demokratik kurumlar ve kurallar içinde tartışmak ve çözmek istemeleri ve bu amaçla da “Güçlendirilmiş Parlamenter Rejim”i yeniden kurmayı hedeflemeleri dışında anlaştıkları çok fazla ortak nokta yoktur.

Hatta kökenleri milliyetçi yaklaşımlara dayanan partilerin aralarında ciddi karşıtlıklar olduğu bile bir gerçektir.

Bu durumda yapılabilecek en büyük hata, “ortak bir aday arayışıdır:

Çünkü kim aday olursa olsun, mutlaka Demokratik Cephe içindeki partilerden o adaya karşı çıkanlar ve onun adaylığını içlerine sindiremeyenler olacak, bu durum iktidarın elini güçlendirecektir.

Bu durumda en akılcı çözüm, her partinin kendi adayını çıkarması, bu yolla “Demokratik Rejim”den yana olan bütün seçmen potansiyelini sandığa taşıyarak seçimi ikinci tura götürmesi, ikinci turda da iktidar adayının karşısındaki adaya destek verilmesi olarak görünmektedir.

“Ortak bir aday” belirlemek kadar, seçimin tek tek adaylar ve bunların kişilikleri üzerinden tartışılması da hem partileri hem de seçmeni “Demokratik Rejim” hedefinden uzaklaştıracağı için yanlış olacaktır.

***

Demokratik Rejimi savunan partiler akıllarını başlarına toplamazlar ve birbirlerine destek olmazlarsa, gelecekte kendilerinin de yaşama şanslarının olmayacağını görmelidirler.

Kaynak; Cumhuriyet Emre Kongar..

Şinasi KARACA..saskara-sinasi@hotmail.com.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

"Veyis Ateş hakkında suç duyurusu" Halkın Kurtuluş Partisi Veyis Ateş hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na tehdit, şantaj, suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçlarını işlediği iddiasıyla suç duyurusuna ...
"Sedat Peker iddia etti, Meclis'teki belge raftan indi" Sedat Peker'in paylaşımlarının ardından Odatv'nin haberi yeniden gündeme geldi.   Organize suç örgütü kurduğu belirtilen Sedat Peker bugün yaptığı paylaşımla Odatv'nin haberi yeniden gündeme geldi. Kimsenin ...
"Memeleket Partisi'nden istifa eden üyelerden açıklama" İstanbul İl Başkanlığı açılışı 12 Haziran'da yapılan Memleket Partisi'nde il yönetim kurulu üyeleri dahil 20 kişinin istifa etmesine ilişkin açıklama yapıldı. Partiye katılma sürecini anlatan ...
Tencere dibin kara, seninki benden kara: Hadi Özışık’tan Veyis Ateş’e ‘mesleği bırak’ çağrısı Suç örgütü lideri Sedat Peker’le samimi sohbetleri ortaya saçılan Hadi Özışık, Veyis Ateş’in hakkındaki iddialarla ilgili sessiz kaldığını ...
Oğuzhan Asiltürk, Karamollaoğlu'na karşı 'kongre' harekâtı başlattı Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile Saadet Partisi içerisinde kurultay ateşini yaktı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı ...
CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu: “Son altı ayda Cumhurbaşkanlığı tarafından 39 acele kamulaştırma kararı alındı, ne bu acele? Özgür Özdemir Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, son altı ayda Cumhurbaşkanlığı’nca ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.