SON DAKİKA
Şinasi Karaca
Şinasi Karaca
» Diğer Yazıları
Takip Et!
3 Mayıs 2021

     “ORUÇ VE İŞLENEN GÜNAH KİME AİTTİR?”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
     “ORUÇ VE İŞLENEN GÜNAH KİME AİTTİR?”

GündemKöşe YazılarıUlusal - 3 Mayıs 2021 16:57

   “ORUÇ VE İŞLENEN GÜNAH KİME AİTTİR?”

İnancımız gereği günah işlemek kişinin kendine aittir. Ne siz başkasının günahını çekersiniz! Nede başkası sizin günahınızı çeker!. Ne sen benim için cehenneme gidersin!, nede ben senin için cehenneme giderim!.

Ne ben senin için cennete giderim!, nede sen benim için cennete gidersin!. Bu toplumu değil kişiyi ilgilendirir.

Çünkü, Allah ne bir kişi için tüm toplumu (helak) yok eder nede bir toplumu bir kişi için (helak) yok eder.

Yani bir insan suç ve günah işliyor ise onun hesabını, Tanrı iyisiyle kötüsüyle değerlendirir. Biz yaratılan kulla diğer kullar için ne ceza nede mükafat verir.

Yine inancımıza göre her kim birey olarak işlemiş olduğu suç karşılığında cennete cehenneme tanrı tarafından değerlendirerek gönderilir.

Hiç bir kimse bir başkasının günahını çekmez!. Herkes kendi cennetini cehennemini yaratır ve hazırlar. Bu ailenizden her hangi biride olsa Tanrı gereğini yapar..

“Herkesin günahı da sevabı da kendisini ilgilendirir”

Neticede Ramazan ayına yani oruç ayındayız .Her birey kendi sevabı için oruç tutacaktır, sağa sola saldırmadan kendi kendine orucunu tut!. Ne senin orucun bir başkasını ilgilendirir, nede başkasının oruç tutmaması seni ilgilendirir.

Tanrı günah işleyeni de biliyor günah işlemeyeni de biliyor.

İftar sofrası kuranlar oruç tutmayanların hakkını oruç tutuyor ve inançlı diye yediremezsiniz!. Bu haramdır bu günahtır, bu Allah’ın kur’an’ına  terstir, ve şirktir. Gerçek inancınızı ortaya çıkarın bu olumsuzluklara izin vermeyin ve verdirmeyin..

Kulaktan dolma hurafe yalanlarına inanıp, çevrendeki insanlara zalimce zulüm etmeyiniz. Kendini gerçek Müslüman olarak görüyorsan, önce “OKU OKU OKU” Kur’an oku, Allah’a şirk koşma.

Evet işte kur’an’da geçen ayetle orucun nedeni açık açık anlatılmış.

               “ORUÇLA İLGİLİ AYETLER”

BAKARA.183. ayet..Elmalılı Hamdi Yazır:

Ey o bütün iman edenler! Üzerlerinize oruc yazıldı, netekim sizden evvelkilere yazılmıştı gerek ki korunursunuz…

BAKARA..184.ayet..Elmalılı Hamdi Yazır:

Sayılı günler, içinizden hasta olan veya seferde bulunan ise diğer günlerden sayısınca, ona dayanıp kalacaklar üzerine de fidye: bir miskin doyumu, her kim de hayrına fidyeyi artırırsa hakkında daha hayırlıdır, bununla beraber oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır eğer bilirseniz..

BAKARA..187 ayet..Elmalılı Hamdi Yazır:

Oruç gecesi kadınlarınıza ilişmeniz size helâl buyruldu, onlar sizin için bir libas siz de onlar için bir libas mesabesindesiniz, Allah nefsinize emniyyet  edemiyeceğinizi bildiği için müraceatınızı kabul buyurdu ve sizden afvetti, şimdi onlara mübaşerette bulunun ve Allahın sizler için yazdığını isteyin ve tâ fecrin beyaz ipliği siyah iplikten sizce seçilinceye kadar yeyin için, sonra da ertesi geceye kadar orucu tam tutun, bununla beraber siz mescidlerde i’tikâf halinde iken onlara mübaşerette bulunmayın, bunlar Allah hudududur sakın onlara yaklaşmayın, böyle ayırt ediyor Allah ayetlerini insanlara ki sakınıp korunsunlar.

NOT: Kur’an’da geçen oruçla ilgili ayetler.

Siz birey olarak nasıl değerlendirirseniz öyle değerlendiriniz.

Sizin için bir başkasının değerlendirmesine izin vermeyiniz!.

Ayrıca,  R.İhsan Eliaçık, Oruç tutmayanın günahı yoktur, yani oruç tutmuyor diye günah işlemez.

Şinasi KARACA..saskara-sinasi@hotmail.com.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

TÜİK “ÖLÜM İSTATİSTİKLERİNİ” AÇIKLAMAYI ERTELEDİ TÜİK'i çalışmadığı yerden yakaladık CHP İstanbul Milletvekili ve PM Üyesi Özgür Karabat geçtiğimiz haftalarda TÜİK verilerine dayanarak nerede oldukları belli olmayan 218 bin vatandaşın kayıp olduğunu gündeme ...
MHP'yi CIA kurdu, CHP'de ise... MHP ve Alparslan Türkeş'in CIA ile ilişkisi, askeri müdahalelerde ABD'nin rolu... 68 kuşağı hareketinin iki atkif ismi Sarp Kuray ve Ömer Gürcan'dan şok açıklamalar. GİRİŞ 26.04.2008 16:35GÜNCELLEME 26.04.2008 16:35 1960’lı ...
"ALEVİLER ASLA MILLIYETCILIK KELLECILIK YAPMAZ!" ÇÜNKÜ 72 MILLETI AYNI GÖZDE GÖRÜR. Yesevi Bektaşi Oğuz Ocakları diye Faşist bir Alevi örgütlenmesi oluşmuş. Hacı Bektaş Veli Dergâhına da gitmişler. Bir koldan da Turizm ve ...
"ATATÜRK İLKELERİ" Kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyeti'ni belirlediği çağdaş değer ölçülerine eriş­tirmek, Türk halkını uygar dünyada ki layık olduğu yere ulaştırmak için koyduğu te­mel ilkelerdir. 1924 Anayasası'nda da yer olan bu ilkeler ...
Peker'den operasyon açıklaması: "Diğer üç kişiyi de biliyorum" Organize suç örgütü yöneticisi olduğu iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan Sedat Peker, yeni açıklamalarda bulundu.   Organize suç örgütü yöneticisi olduğu iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan Sedat ...
"Gazeteci Murat Ağırel: Sezgin Baran Korkmaz 12 gazetecinin kendisi tarafından maaşa bağlandığını söylüyor" Sezgin Baran Korkmaz'ın bir kısmı ortaya çıkan ses kaydının devamında, 12 gazeteciyi maaşa bağladığını söylediği iddiaYeniçağ yazarı Murat ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.