SON DAKİKA
Şinasi Karaca
Şinasi Karaca
» Diğer Yazıları
Takip Et!
10 Mayıs 2019

“ORUÇ VE İŞLENEN GÜNAH KİME AİTTİR?”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“ORUÇ VE İŞLENEN GÜNAH KİME AİTTİR?”

Köşe YazılarıUlusal - 10 Mayıs 2019 17:37

            “ORUÇ VE İŞLENEN GÜNAH KİME AİTTİR?”

İnancımız gereği günah işlemek kişinin kendine aittir.Ne siz başkasının günahını çekersiniz! Nede başkası sizin günahınızı çeker!.Ne sen benim için cehenneme gidersin!, nede ben senin için cehenneme giderim!.

Ne ben senin için cennete giderim!,nede sen benim için cennete gidersin!.Bu toplumu değil kişiyi ilgilendirir.Çünkü,Allah ne bir kişi için tüm toplumu (helak) yok eder nede bir toplumu bir kişi için (helak) yok eder.

Yani bir insan suç ve günah işliyor ise onun hesabını, Tanrı iyisiyle kötüsüyle değerlendirir.Biz yaratılan kulla diğer kullar için ne ceza nede mükafat verir.Yine inancımıza göre her kim birey olarak işlemiş olduğu suç karşılığında cennete cehenneme tanrı tarafından değerlendirerek gönderilir.

Hiç bir kimse bir başkasının günahını çekmez!.Herkes kendi cennetini cehennemini yaratır ve hazırlar.Bu ailenizden her hangi biride olsa Tanrı gereğini yapar..

“Herkesin günahı da sevabı da kendisini ilgilendirir”

Neticede Ramazan ayına yani oruç ayına girmiş üzereyiz.Her birey kendi sevabı için oruç tutacaktır,sağa sola saldırmadan kendi kendine orucunu tut!.Ne senin orucun bir başkasını ilgilendirir,nede başkasının oruç tutmaması seni ilgilendirir.Tanrı günah işleyeni de biliyor günah işlemeyeni de biliyor.

İftar sofrası kuranlar oruç tutmayanların hakkını oruç tutuyor ve inançlı diye yediremezsiniz!.Bu haramdır bu günahtır,bu Allah’ın  kur’an’ına terstir,ve şirktir.Gerçek inancınızı ortaya çıkarın bu olumsuzluklara izin vermeyin ve verdirmeyiniz..

Kulaktan dolma hurafe yalanlarına inanıp,çevrendeki insanlara zalimce zulüm etmeyiniz.

Kendini gerçek Müslüman olarak görüyorsan,önce ‘Yaratan rabbinin adıyla oku.’  “OKU OKU OKU” Kur’an oku,Allah’a şirk koşma.

Evet işte kur’an’da geçen ayetle orucun nedeni açık açık anlatılmış.

               “ORUÇLA İLGİLİ AYETLER”

BAKARA.183. ayet..Elmalılı Hamdi Yazır: Ey o bütün iman edenler! Üzerlerinize oruç yazıldı, netekim sizden evvelkilere yazılmıştı gerek ki korunursunuz…

BAKARA..184.ayet..Elmalılı Hamdi Yazır: Sayılı günler, içinizden hasta olan veya seferde bulunan ise diğer günlerden sayısınca, ona dayanıb kalacaklar üzerine de fidye: bir miskin doyumu, her kim de hayrına fidyeyi artırırsa hakkında daha hayırlıdır, bununla beraber oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır eğer bilirseniz..

BAKARA..187 ayet..Elmalılı Hamdi Yazır: Oruç gecesi kadınlarınıza ilişmeniz size helâl buyruldu, onlar sizin için bir libas siz de onlar için bir libas mesabesindesiniz, Allah nefsinize emniyyet edemiyeceğinizi bildiği için müraceatınızı kabul buyurdu ve sizden afvetti, şimdi onlara mübaşerette bulunun ve Allahın sizler için yazdığını isteyin ve tâ fecrin beyaz ipliği siyah iplikten sizce seçilinceye kadar yeyin için, sonra da ertesi geceye kadar orucu tam tutun, bununla beraber siz mescidlerde i’tikâf halinde iken onlara mübaşerette bulunmayın, bunlar Allah hudududur sakın onlara yaklaşmayın, böyle ayırt ediyor Allah ayetlerini insanlara ki sakınıp korunsunlar.

Ayrıca Kur’n’a inaniyorsaniz kur’n’in tarif ettiği yoldan gidiniz.
Ramazan orucunun gerçeği şu.

“Zenginler için farz,işçi ve fakirler için ise tercihe bırakılmıştır”

Bakara 184 ve 185 sürelerine baktığımızda çıkan netice budur.Niyetlerinizi ibadetlerinizi Allah kabul etsin

NOT: Kur’an’da geçen oruçla ilgili ayetler.Siz birey olarak nasıl değerlendirirseniz öyle değerlendiriniz.Sizin için bir başkasının değerlendirmesine izin vermeyiniz!.Yani hurafelere inanmayınız..

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

"Maltepe Cemevi: Cemevimiz ticari bir meta değil, ibadethanedir" PİRHA- İstanbul Maltepe Belediyesi’nin Maltepe Cemevi’nin üzerinde bulunduğu arsayı 25 yıllığına Süreyyapaşa Vakfı’na, vakfın da Maltepe Sağlık Turizm Eğitim Otopark Temizlik ve İnş. ...
"TÜRBAN ADI ALTINDA BAŞ ÖRTÜSÜ YALANI" Asırlardır insanları saçınızın bir teli görünürse cehennemde yanarsınız korkusunu salan din bezirganları işte inanan insanları böyle kandırmış.KUR-AN' ın(6666)Ayetinden yalnız sadece bir ayetinin içinde şu cümle ...
"ALEVİ TARİHİ: KATLEDİLEN GERÇEKLER" Yazı başlığına dair ciltler dolusu belge ve bulgu, araştırıcıları, gören gözleri, kalp sızısı duyan canları bekliyor. Bu yazının dar kapsamında “üstü örtülerek saklanan Alevi-Bektaşi gerçeğinin” bir bölümünü ...
"100. YIL COŞKUSU" 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’i işgal eden düşmana ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin, (gerçek adı Osman Nevres, Hukuku Beşer-İnsan Hakları Gazetesi’nin yazarı) hemen oracıkta öldürülmüştür. Ancak bu ölüm, ...
Bugün ‘Dörtler’ ve İbrahim Kaypakkaya’nın ölümlerinin yıl dönümü 18 Mayıs 1982’de Diyarbakır Cezaevi’nde yaşanan işkenceye karşı kendini yakan Ferhat Kurtay, Necmi Öner, Mahmut Zengin ve Eşref Anyık, Kürt mücadele tarihine ‘Dörtler’ ...
"YETMEDİMİ DAHA NE ISITIYORSUNUZ?" Bu ülkede Dersim Katliamı oldu.. Sonra Sabahattin Ali katledildi.. Sonra Denizler asildi,Mahir'ler,Sinan'lar,ibo'lar olduruldu-parca parca edildi.. Sonra 01/5/1977 Unuttunuz mu? Sonra maras katliami.. Sonra ressam kenan evren diyarbakir zindanlarinda unutulmayacak iskence resimleri cizdi.. 17 ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.