SON DAKİKA
Şinasi Karaca
Şinasi Karaca
» Diğer Yazıları
Takip Et!
10 Mayıs 2019

“ORUÇ VE İŞLENEN GÜNAH KİME AİTTİR?”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“ORUÇ VE İŞLENEN GÜNAH KİME AİTTİR?”

Köşe YazılarıUlusal - 10 Mayıs 2019 17:37

            “ORUÇ VE İŞLENEN GÜNAH KİME AİTTİR?”

İnancımız gereği günah işlemek kişinin kendine aittir.Ne siz başkasının günahını çekersiniz! Nede başkası sizin günahınızı çeker!.Ne sen benim için cehenneme gidersin!, nede ben senin için cehenneme giderim!.

Ne ben senin için cennete giderim!,nede sen benim için cennete gidersin!.Bu toplumu değil kişiyi ilgilendirir.Çünkü,Allah ne bir kişi için tüm toplumu (helak) yok eder nede bir toplumu bir kişi için (helak) yok eder.

Yani bir insan suç ve günah işliyor ise onun hesabını, Tanrı iyisiyle kötüsüyle değerlendirir.Biz yaratılan kulla diğer kullar için ne ceza nede mükafat verir.Yine inancımıza göre her kim birey olarak işlemiş olduğu suç karşılığında cennete cehenneme tanrı tarafından değerlendirerek gönderilir.

Hiç bir kimse bir başkasının günahını çekmez!.Herkes kendi cennetini cehennemini yaratır ve hazırlar.Bu ailenizden her hangi biride olsa Tanrı gereğini yapar..

“Herkesin günahı da sevabı da kendisini ilgilendirir”

Neticede Ramazan ayına yani oruç ayına girmiş üzereyiz.Her birey kendi sevabı için oruç tutacaktır,sağa sola saldırmadan kendi kendine orucunu tut!.Ne senin orucun bir başkasını ilgilendirir,nede başkasının oruç tutmaması seni ilgilendirir.Tanrı günah işleyeni de biliyor günah işlemeyeni de biliyor.

İftar sofrası kuranlar oruç tutmayanların hakkını oruç tutuyor ve inançlı diye yediremezsiniz!.Bu haramdır bu günahtır,bu Allah’ın  kur’an’ına terstir,ve şirktir.Gerçek inancınızı ortaya çıkarın bu olumsuzluklara izin vermeyin ve verdirmeyiniz..

Kulaktan dolma hurafe yalanlarına inanıp,çevrendeki insanlara zalimce zulüm etmeyiniz.

Kendini gerçek Müslüman olarak görüyorsan,önce ‘Yaratan rabbinin adıyla oku.’  “OKU OKU OKU” Kur’an oku,Allah’a şirk koşma.

Evet işte kur’an’da geçen ayetle orucun nedeni açık açık anlatılmış.

               “ORUÇLA İLGİLİ AYETLER”

BAKARA.183. ayet..Elmalılı Hamdi Yazır: Ey o bütün iman edenler! Üzerlerinize oruç yazıldı, netekim sizden evvelkilere yazılmıştı gerek ki korunursunuz…

BAKARA..184.ayet..Elmalılı Hamdi Yazır: Sayılı günler, içinizden hasta olan veya seferde bulunan ise diğer günlerden sayısınca, ona dayanıb kalacaklar üzerine de fidye: bir miskin doyumu, her kim de hayrına fidyeyi artırırsa hakkında daha hayırlıdır, bununla beraber oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır eğer bilirseniz..

BAKARA..187 ayet..Elmalılı Hamdi Yazır: Oruç gecesi kadınlarınıza ilişmeniz size helâl buyruldu, onlar sizin için bir libas siz de onlar için bir libas mesabesindesiniz, Allah nefsinize emniyyet edemiyeceğinizi bildiği için müraceatınızı kabul buyurdu ve sizden afvetti, şimdi onlara mübaşerette bulunun ve Allahın sizler için yazdığını isteyin ve tâ fecrin beyaz ipliği siyah iplikten sizce seçilinceye kadar yeyin için, sonra da ertesi geceye kadar orucu tam tutun, bununla beraber siz mescidlerde i’tikâf halinde iken onlara mübaşerette bulunmayın, bunlar Allah hudududur sakın onlara yaklaşmayın, böyle ayırt ediyor Allah ayetlerini insanlara ki sakınıp korunsunlar.

Ayrıca Kur’n’a inaniyorsaniz kur’n’in tarif ettiği yoldan gidiniz.
Ramazan orucunun gerçeği şu.

“Zenginler için farz,işçi ve fakirler için ise tercihe bırakılmıştır”

Bakara 184 ve 185 sürelerine baktığımızda çıkan netice budur.Niyetlerinizi ibadetlerinizi Allah kabul etsin

NOT: Kur’an’da geçen oruçla ilgili ayetler.Siz birey olarak nasıl değerlendirirseniz öyle değerlendiriniz.Sizin için bir başkasının değerlendirmesine izin vermeyiniz!.Yani hurafelere inanmayınız..

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Erdoğan: ''İsmet İnönü'nün ülkenin başında olduğu dönemde Amerikan yardımları bahane edilerek tüm stratejik savunma sanayi projelerinin iptal edildiğini, araştırma geliştirme ve üretim faaliyetleri durdurulduğunu, fabrikaların kapısına kilit vurulduğunu, eğer o gün ...
"YENI HAVA ALANI SIVIL HAVACILIGI ETKILEYECEK" Ekoloji Uzmanı Kantarcı, İstanbul Havalimanı hakkındaki felaket senaryosunu anlattı: Kara delik gibi sivil havacılığı eritecek14 Ağustos 2019 Çarşamba Ekoloji uzmanı Prof. Dr. Doğan Kantarcı, İstanbul Havalimanı ...
"ALEVİLİK MEZHEP DEĞİLDİR, KENDİNE ÖZGÜ BİR İNANÇTIR" DEDE TURAN. Dede Turan: Alevilik mezhep değildir, kendine özgü bir inançtır. Edremit’te düzenlenen Pir Sultan Abdal 9. Kültür Etkinlikleri, Mehmet Turan Dede’nin katıldığı muhabbet programı ile ...
"KURBAN VE SÜNNET! ALEVİLERE NE OLUYOR?" Alevilikte kurban bayramı var mı? Konumuz kesmek, kan akıtmak, bakalım acaba halimiz nicedir? Bu iki inanç ve gelenekte tamamen Tevrat kaynaklıdır ve Alevilerle uzaktan yakından bir ilgisi ...
"ALEVİ İMAM HATİP LİSESİ OLARAK BİLİNEN ASİMİLASYON PROJESİNE TEPKİ" KAMUOYUNUN BİLGİSİNE ​​​​​​​​​ 10.08.2019 İçinde yaşadığımız şu günlere ve tartıştığımız olaylara gelecekten bir gözle baktığımızda; Alevi toplumunun geleneksel Alevilikten modern veya kent Aleviliğine geçme ...
“BİZİM ANADOLU’DA KURBAN BAYRAMI KISACA” Anadolu’da sadece bayramda kurban kesilmez. Kurbanlık hayvan kesmek, pek çok adetimiz ve geleneğimizin parçasıdır. Yarın Kurban Bayramı! Büyükler, dost ve akrabalar ziyaret edilecek, eller öpülecek, gönüller hoş edilecek. Küskünler ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.