SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
30 Eylül 2017

“Şahı Merdan Ali’ye, nerede suikast yapılmıştır?”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Şahı Merdan Ali’ye, nerede suikast yapılmıştır?”

GündemUlusal - 30 Eylül 2017 18:42

Şahı Merdan Ali’ye, nerede suikast yapılmıştır?

Şahı Merdan Ali’nin ölümü hakkında, bir çok iddia vardır. Bu iddialardan bazıları;
1- Şahı Merdan Ali, mescit’te namaz kılarken saldırıya uğradı.
2- Şahı Merdan Ali, evinde namaz kılarken saldırıya uğradı.
3- Şahı Merdan Ali, mescid’e giderken yolda saldırıya uğradı.

Bu üç iddiaların hiç biri doğru değildir ve art niyet ile öne sürülmüş iddialardır. Buradaki maksad Alevileri, camiye cekmektir.

Olayın gerçek yüzü şudur.
Şahı Merdan Ali, Hakem olayından sonra sözde Ibn-i Mülcemoğlu, Haccac ve Temim boyundan Amr; “Halkın kurtulması için Şahı Merdan Ali’nin, Muaviye’nin ve Asoğlu Amr’ın ortadan kaldırılması” gerekli olduğu kanaatine varmışlardır. Bu işi yapacak kişilerin üçüde, haricilerden olmasıdır.

Sözüm ona müslümanlık alemine barış getirmek, müslümanlar arasındaki çekişmelere son vermek için, Hz.Muhammed’in “Allah’ın Arslanı” dediği Şahı Merdan Ali’yi öldürmeye karar verirler. Bu üçlü infazın içinde sadece Şahı Merdan Ali’nin infazı gerçekleştirilmiştir. Muaviye ve Amr’ın hayatta kaldıkları gibi aynı zamanda Muaviye, halifeliğe laik görülmüştür.

Sonuç itibariyle Ibn-i Mülcem, yardımcıları Şebib ve Verdan ile birlikte suikast günü olarak; Hicretin 40’cı yılı ve Ramazan Ayı’nın 19’cu günün sabahı karara vardırılır. Mülcemoğlu, üç gün kılıcını zehirle biledikten sonra ; Ramazan Ayı’nın 19’zu sabahı, Hz.Ali’nin evi yakınında yola pusu kurarlar.

Şahı Merdan Ali’nin geçtiği yoldan Şebib ve Verdan Şah’ın önüne çıkarak kendisine kılıç çekerler. Şahı Merdan Ali bunlarla meşkulken Ibn-i Mülcem, arkadan gelerek “Ya Ali! Hüküm ancak Allah’ındır” diye bağırarak Şahı Merdan Ali’nin mübarek başına bir kılıç darbesi indirir. Saldırı gerçekleştirdikten sonra suikastçılar hemen kaçmaya başlarlar ve bu kaçış esnasında “Emir’ül-mümin’in şehit edildi!…” diyerek haykırmışlardır.

Şahı Merdan Ali, yaralı halde eve götürülür. Yaranın şiddetinden evdekilerin kimi kendinden geçerken, kimi de çaresizlik içinde figan etmiştir. Bir ara Şahı Merdan Ali, mübarek gözlerini açmış ve başucundakilere bakınarak şöyle buyurmuştur; “En güzel, en yüce arkadaşa, en hayırlı konağa, en güzel huzur ve istirahat yerine gidiyorum”demiştir.

Sonra Mülcemoğlu’nu, elleri bağlı olarak Şahı Merdan Ali’nin huzuruna getirilir. Şahı Merdan Ali ve Mülcemoğlu arasında şöyle bir konuşma olmuştur;
Şahı Merdan Ali; Ey Allah’ın düşmanı, ben sana iyilik etmedim mi?
Mülcemoğlu; Evet, iyilik ettin.
Şahı Merdan Ali; Peki, bu yaptığın ne?
Mülcemoğlu; Üç gün kılıcımı zehirle biledim Allah’tan, onunla halkın en kötüsünü öldürmemi diledim der.

Şahı Merdan Ali, Mülcemoğluna sende onunla öldürüleceksin; Halkın en kötüsü, görüyorsun ki sensin buyurarak ve yanındakilere hitaben; “Bunu götürün hapsedin ama eziyet etmeyin, aç bırakmayın; Siz ne yiyor, içiyorsanız buna da onu verin. Ben sağ kalırsam ne yapacağımı bilirim ölürsem; O bana bir kılıç vurmuştur siz de onu, bir vuruşta öldürün” diyerek telkinde bulunur.

Hakk’a kavuştuğu gece Şahı Merdan Ali’ye, bir bardak süt sunmuşlardır. Yarısını içtikten sonra, bardağı getirene uzatarak; “Bunu o esirinize götürün, onu sakın aç bırakmayın” der.

Süt, Mülcemoğlu’na götürüldüğünde “zehirlidir” diye içmez. Bu olayda adaletle ile zulüm, iman ile imansızlık, yücelik ile alçaklık, fazilet ile hıyanet; Bir bardak süt ile, insanlık tarihine geçmiştir.

Şahı Merdan Ali Emir’ül-mümin’in, Ramazan ayının 21’ci gecesine kadar yaşamıştır. Şahı Merdan Ali bu fani dünyadan göçmeden önce, oğlu Imam Hasan ve Imam Hüseyin’i yanına çağırarak onlara; Vasiyyetini yazdırır ve imamlık emanetlerini Imam Hasan’a teslim eder.

Şahı Merdan Ali, Hicret’in 40’cı yılı Ramazan ayının 21’ci (M: 28.01.661) gecesi, Hakk’a yürümüştür. Şahı Merdan Ali, 63 yaşında Hakk’a kavuşmuş ve türbesi ise, Necef şehri-Irak’tadır.
Kaynak;Seyyid Hakkı..

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

11 Nisan 1980’de öldürülen TRT İstanbul Radyosu Prodüktörü, Gazeteci Yazar Ümit Kaftancıoğlu adına Yalın Ses Yayınları tarafından bu yıl 14.sü düzenlenen öykü yarışması sonuçlandı. Adnan Özyalçıner, Mehmet Güler, Öner Yağcı, Zeynep Aliye, Enver Aysever, ...
“100 SORUDA ALEVİLİK”Bölüm(20)  SORU 81: Alisiz Alevilik Olur mu? CEVAP: Toplumsal yapılanmalarda bazı kişilikler bazı oluşumlarla özdeşleşmiştir. Bunlardan birisi de İslam tarihindeki Hz. Ali ve Alevilik arasındaki ilişkidir. Birisinden söz edince otomatik olarak ...
  Şinasi KARACA "BAZI KANDİLLER KUR'AN'DA YOKTUR Y.NURİ ÖZTÜRK" Kandil geceleri: Mevlit, regaip, miraç, berat kandil geceleri Kur’an’da ve sünnette yer almaz. Bu geceler Hz. Peygamberimiz zamanında ve dört halife döneminde kutlanmamıştır. Kur’an’da ve ...
Şinasi KARACA "İslamiyet’te kandil geceleri yoktur!" Peygamberin ana rahmine düştüğü gece diye gece olur mu? İlahiyatçı İhsan Eliaçık Bloomberg HT'de 'Gülin Yıldırımkaya ile HT Gündem' programında Yıldırımkaya'nın sorularını yanıtladı. Daha önce Haberturk.com’dan Hande Köseoğlu’na ...
Türkiye Cumhuriyeti tarihinde destansı kahramanlık örneği gösteren, kimseye boğun eğmeyerek tüm gücünü ve hakimiyetini ortaya koyan askerlerimizin adını kazıdığı 18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü gururla kutlanacak 18 Mart Çanakkale ...
"DAMAL HALKI İSTİKLAL MARŞIMIZI OKUYOR" (C.Süleyman Demirel Ortaokulu Öğretmenleri Tarafından, "12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Etkinlikleri İçin Hazırlanmıştır) https://www.facebook.com/damalmem/videos/1598108740296598/ "İstiklal Marşı Hakkında" Orta Asya’dan gelerek Anadoluyu kendisine yurt ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.
Son Yorumlar

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.