SON DAKİKA
Şinasi Karaca
Şinasi Karaca
» Diğer Yazıları
Takip Et!
10 Eylül 2020

“(SASKARA) KOYUNPINARI KÖYÜNDE İZ BIRAKANLARDAN BİRİ NAZIM KARACA”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“(SASKARA) KOYUNPINARI KÖYÜNDE  İZ BIRAKANLARDAN BİRİ NAZIM KARACA”

BölgeselKöşe Yazıları - 10 Eylül 2020 14:38

“(SASKARA) KOYUNPINARI KÖYÜNDE  İZ BIRAKANLARDAN BİRİ NAZIM KARACA”

Ardahan ili  Hanak ilçesi (saskara) Koyun pınarı köyü nüfusuna kayıtlı olan, Nazım Karaca’dan bahis edeceğiz .Namı değer Nazım pehlivanın hayatından yaşamından  kısa bir kesit siz sayın okuyucularımızla paylaşacağız.

Kimlikte yazan yaşına göre.1932 yılında altı erkek, üç  kız kardeş ayrıca diğer analığından da iki  kız kardeşlerden biri olarak dünyaya gelmiştir.19/11/1994 tarihinde hakkın rahmetine kavuşmuş köyünde toprağa verilmiştir.

Karaca küçük yaşta çocukluğunda okulda nişanlarda düğünlerde yaşdaşlarıyla yaşından büyüklerle güreş tutuyor ve hepsini yeniyordu.Askerlik dönemi geldiğinde askerliğinin bir  kısmını, Kore’de yapıyor 1953 Tarihleri arasında ama sahipsizlikten dolayı, Kore gazisi olarak gazi unvanı verilmiyor.Daha sonra askerliğini tamamladıktan sonra.

İstanbul’a gider ağabeyleri ve köylüleri yanında kalmaya karar verir.Bu sırada hem inşaatlarda çalışır hem de  spora çok meraklı olduğundan dolayı, İstanbul fatih camisi yanında bulunan eski spor salonunda güreşe başlar.Burada bir çok kişiyi yenerek göze batar.

Güreş hocalarından geçer not alarak sertifikalı güreşçi olur.Türkiye amatör ve profesyonel de derece kazanarak 1961’de kendi kilosunda,  Türkiye birinciliğini kazanır.

 “Dip not: O tarihteki hocaları biraz erken gelseydin seni 1960 Roma olimpiyatlarına gönderirdik demişler, yani hocaları  kendini geç tanımışlar ve spor salonuna geç gitmiş”

O tarihlerde gurbetlik çok zor olduğundan dolayı  bir şekilde babası, İstanbul’a gelir ve. Nazım pehlivanı alarak köye dönerler.Köyde hem hayvancılık hem çiftçilik yaparlar bu zaman zarfı içerisinde eski ilçe olan şimdi vilayet olan Ardahan göle’bert li modi isimli iri yarı güçlü bir pehlivanla karşılaşır ve hiç kimsenin sırtını yere getiremediği modi’nin sırtını yere getirir.

Ve o tarihten sonra kendi memleketi  eski ili olan Kars ve çevresinde spora güreşe meraklı olan herkes tarafından, Göle’bertli modi’yi ve güreş tutan adı duyulmuş güreşçileri yenerek.

Nazım pehlivan olarak tanınır duruma gelir.Yine Ardahan ili Damal İlçesi askeri taburunda bir çok askerle güreş tutar hepsini yener.Ve Tabur komutanı tarafından ödüllendirir.

Kendisinin Türkmen olduğundan dolayı Hanak, Damal Türkmen, çevre köyleri, Nazım pehlivana sevgi gösterisinde bulunur ve çok severler.Ve daha sonraları,babası tarafından baskı kurarak yakın köyü olan (Piklop) İncedere Köyünden Mökteber isimli bir hanımla evlendirilir ve çel çocuğa karışır.

Hayat zor geçinmek zor zaman gelir köyden ayrılarak ailesi ile birlikte, Göle Kalecik Köyü’ne gider, bu köyde amcası ve akrabaları olduğundan dolayı buraya yerleşir.Uzun süre bu köyde kaldıktan sonra ,küçük kardeşi babasından ayrılarak gurbete yani, İzmir Foça’ya göç eder.

Baba yalnız kalır. Ağabey ve kardeşleri pehlivanı babasının yanına (saskara) Koyunpınarı’na getirirler.Uzun yaşamı boyu bu köyde hem çiftçilikle uğraşır hem gurbete gider.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Kore’de çekilmiş Asker resmi)

 

“Neticede parlak bir geleceği babası tarafından terk ettirilerek, köyde kör bir hayat yaşamasına sebep olunmuştur”.

62 yaşında hayata gözlerini yumarak hakkın rahmetine kavuşur.

NOT: Gençler tarafından tanınmıyor olabilir, ama çevre İl İlçe köyler tarafından ve  kendi yaşdaşları ve akraba gerçek dostu olan ayrıca hatıralara değer verenler tarafından sevilir hatırlanır.Yayımlama tarihi 08/04/2015

“Kültür ve değerler bize mirastır sahip çıkalım”

Şinasi  KARACA..Saskara-sinasi@hotmail.com.

 

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 yorum yapıldı.
  1. Şinasi KARACA dedi ki:

    Çok değerli saskarahaber duyarlı okuyucuları hepinize tek tek teşekkür ederim.Benimde amcam olan, Nazım pehlivanı tanıyan tanımayan bu kadar seveni olacağını inanın tahmin edemiyordum.Çok onur ve gurur duyduğumu belirtirim.Ta baştan beri söylediğim işte bu idi,değerler kolay kolay yetişmiyor değerlerinize ve kültürünüze sahip çıkın demem işte bu nedenden ötürü idi.Tekrar çok sağ olun var olun. Değerlerinize ve kültürünüze sahip çıkın.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Bugünkü makalemin konusu, Kur’an da çok fazla geçtiği ve Allah bu konuda bizleri uyardığı halde, üzerinde hiç konuşulmayan, hatta bu yanlışı çok fazla yaptığımız “ZAN” konusu üzerine olacak. Önce bu kelimenin anlamını ...
              “KAMUOYUNA VE SASKARAHABER OKUYUCULARINA” Sosyal medyaya da bir çok öğretici yazı ve şiir paylaştığımda beğeninin ve yorumların çok olması sebebiyle bu işi daha fazla ilerletmem gerektiğini gördüm. Yıl 2009. Köylümüz olan ...
“ERENLER EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI CEM EVİ NE ZAMAN NASIL YAPILMIŞTIR?” (Kısaca yapım tarihi)  Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı nasıl  ne zaman yapılmıştır sorusuna gerçek cevaptır. Cem evinin nasıl ne şekilde nasıl ...
Bizler öyle bir din yarattık ki kendimize, Kur’an dan nasibimizi almadığımız için, Allah Kur’an da ne emrediyorsa onun tersini yapmaya ve kitap Ehlinin yaptığı yanlışları tekrar etmeye devam ediyoruz. Tüm ...
"ATATÜRK İLKELERİ" Kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyeti'ni belirlediği çağdaş değer ölçülerine eriş­tirmek, Türk halkını uygar dünyada ki layık olduğu yere ulaştırmak için koyduğu te­mel ilkelerdir. 1924 Anayasası'nda da yer olan bu ilkeler ...
Bu makalemde sizleri, çok önemli bir konuda düşünmeye davet etmek istiyorum. Bir an şöyle düşünelim. Biz günümüzde değil de, Peygamberimizin döneminde yaşadığımızı farz edelim. Hemen Kur’an dan aldığımız bilgileri hatırlayalım ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.