Şinasi Karaca
Şinasi Karaca
» Diğer Yazıları
Takip Et!
28 Şubat 2018

“SASKARA SEVDASI CEZA GETİRDİ!”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“SASKARA SEVDASI CEZA GETİRDİ!”

Köşe YazılarıSaskara - 28 Şubat 2018 18:28

               “SASKARA SEVDASI CEZA GETİRDİ!”

Evet saskara sevdası ceza getirdi!.2013’de saskarahaberde yazdığımız “saskara asimilsyonamı zorlanıyor?” Başlıklı yazımızda,geçen konulardan dolayı ceza aldık.

Saskara’nın canı sağ olsun,gerekirse saskara’yı savunmak-korumak -kollamak ceza getirecekse her türlü ceza almaya hazırım.Çünkü ben saskara’lıyım,kanım canım saskaradır.

Memleket ve köy hasreti özlemi çeken her duyarlı insan memleketine köyüne köylüsüne hasrettir.Memleketine gitmek için ekonomi ve diğer bazı sebeplerden dolay gidememiş veya gidemiyor.Her insan hasretliğin ne olduğunu bilemez, çünkü hasretlik duygusu  farklı bir yaşam biçimidir, bu nedenle bir çok hasret özlem çeken insanlar köyünün taşını toprağını deresini tepesini yani bir çok görüntüsünün özlemini hasretini çeker.Bir çoğunun çocukluğu,karakter yapısı kişiliğinin oluşmasında saskara vardır,saskara kültürü vardır.

Köyünde yaşanan yapılan güzel şeylere sevinir,kötü şeylere üzülür çünkü elinden bir şey gelmez bizim gibi yazacak konuşacak bir ortam bulursa belki o zaman yazmaya çizmeye bir şeyle yapmaya çalışır.Biz de ne kadar iki senede bir memleketimize git sekte yine doğduğumuz belirli bir yaşa kadar geldiğimiz karakterimizin duygularımızın kişiliğimizin kültürümüzün oluşumunda  memleketimizin bize verdiği olgular vardır.İşte bu nedenden dolayı köyümüze yapılan iyi kötü her şeye kafa yorma zorunluluğunu hissetmemize neden olmuştur.

Bizde bu duygularla saskarahaberde yazmış olduğumuz yazımızdan dolayı ceza aldık!.Kendimize,haklımıyız haksızmıyız diye sorarsak kanaatimce haklıyız!.Ben değil her hangi biri böyle bir çıkış yapmış olabilirdi,ama hiç kimse bu duyarlılığı göstermedi.

Örneğin 2013 tarihinde köy de yaşanan olumsuz olaylardan,hiç kimsenin haberi olmadımı?.Bu tarihlerde Koyun pınarı dernek yönetimi ve daha sonraki dernek yönetiminin haberi olmadı mı?.Yönetimin hepisi  duymamış olsa da içlerinden mutlaka birileri duymuştur, kanısında olsam da,maalesef bu yaşanan olaya ne dernek yönetimi nede başka saskara’lı birileri duyarlılık göstermiştir.

Diğer taraftan biliyorum ki bir çoğunuz soracaksınız? Rahat dursaydınız,Saskara’yı dışarıda ve içeride korumak kollamak yapılan kötü çirkin ve inancımıza kültürümüze hakaret edildiğinde savunmak sana mı kaldı?.

Evet bana kaldı!.

Çünkü benim, Ata dedem tüm kan bağım saskara’lı. Ben savunmayım da kim savunsun?.Saskara sadece benim köyüm değil kimliğinde Koyun pınarı (saskara) yazan her kişinin köyüdür.Nasıl ki nerelisin diye sorulduğunda göğsünü kabartarak gururla saskara’lıyım diyorsanız o zaman saskara’da güzel ve kötü şeylere de duyarlılık gösterilmesi ve her saskarlı’nın da saskara’yı savunması gerekir diye düşünüyorum.

Üstat  Nazım’ın  bir sözü varsen yanmazsan ben yanmazsam nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa” 

Bu sözü kendimize uyarlayalım.”Sen ilgilenmezsen ben ilgilenmezsem kim ilgilenecek veya duyarlılık gösterecek,veya sen susarsan ben susarsam ve göz yumarsam kim savunacak saskara’yı”.. Hem saskaralı olacaksın hem de duyarsızlık göstereceksin odumu şimdi?.

Düşünün birileri geliyor köyünüzde kendi inancınızı kültürünüzü ber taraf edip, kendini asimilasyon etmiş bir inancın düşüncesi doğrultusunda sizin bir takım zayıflılığınızdan da faydalanarak kendi ve bir başka inanca yönlendirmeye çalışıyor.

Sizler bu gibi olaylara sessiz kalırmıydınız?.Bilemiyorum ama ben sessiz kalmadığımdan dolayı aşırı duyarlılık göstererek yazımla tepkimi göstermeye çalıştım.Her toplum özgürce kendi inancını kültürünü ideolojisini yaşamasında tarafım.Fakat yapılan yaklaşım bir zorlamadır,bir zayıflıktan yararlanmaktır.Hiç kimse hiçbir toplum yalnız değildir,koruyanı kollayanı vardır,arkasında ölüm de olsa mutlaka birileri çıkacaktır.

Kendimce bilerek isteyerek kişilere hakaret ve tehdit yapmadım.Benim kişilerle işim olmaz.Benim fikirlerle işim olur, tartışır ve  doğruyu bulur,gerekirse yol yöntem gösterilir.

Öte taraftan geldiğimiz ve yaşadığımız günümüzde, Adaletin Hukukun aksak işlediği görülmektedir.Siz suçlu olsanız da olmasanız da taraf olan Savcılar ve Hakimler cezayı size kesecektir.Oysa ki Anayasa’nın 26 maddesine bakalım..

Anayasa .Madde 26- (1) Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hürriyetine sahiptir. Bu hürriyet, resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir alma ya da verme serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayınların izin sistemine bağlanmasına engel değildir.

Madde açık açık ifade ediyor.Herkes düşünce ve kanaatlerini görüşlerini sözlü olarak yazılı olarak ve başka yollarla açıklama yayma Hürriyetine sahiptir.Bizim de saskarahaber sitesinde 2013 tarihli yazımızda düşüncemizi aktararak bir uyarı  ve yol gösterme gibi konular içermektedir.Ne tehdit nede hakaret içermektedir.Oysa mahkeme bir takım haklarımı ber taraf ederek  şahsımı cezalandırmıştır.

Neticede,saskara sevdası ceza getirse de biz yine doğruları söylemeye inancımızı kültürümüzü kollamaya savunmaya devam edeceğiz.Birileri ne derse desin bizi yolumuzdan döndürmesine izin vermeyeceğiz. 

”Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan”.

Koyun beni hak aşkına yanayım

Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan

Yolumdan dönüp mahrum mu kalayım

Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan.

 Şinasi KARACA<saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 yorum yapıldı.
  1. Şinasi Karaca dedi ki:

    Kendi sitemde kendi üzücü haberime yorum yapmaktan üzüntü duyduğumu belirtmek isterim.Tekrar tekrar ediyorum.Kişi olarak bilerek bilmeyerek hiç kimseye hakaret etmedim etmem de,çünkü kişiliğime ters gelen bir olay.Benim kişilerle hiç bir alıp veremeyeceğim yoktur.Benim tek felsefi düşüncem bir görüşe bir ideolojiye sahip olmaktır.Her zaman nerede olursa olsun,fakiri garibanı gurabayı gözlemiş gözetmiş ve onlardan taraf olmuşumdur.Sosyal Demokrat düşünce yapım gergi paylaşmayı Hak Hukuk Adalet kavramlarını ön planda tutmuşumdur.Köyüm için yapılan yanlışlara karşı çıkmam duyarlılığımızdan dolaydır.Yine köyüme yapılacak ne tür yanlış olursa olsun karşı çıkacağımı belirtmek isterim..Çünkü ben o köylüyüm başka yerli değilim.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

“UYU SASKARALI UYU” Yayımlandığı tarih: 30 Ağu 2014 @ ..Uyu saskaralı uyu! Elinden ekmeğin ,tarlada sapın, ahırda malın, cebinden paran ,çalınıyor sen siz halen uyanmıyorsunuz.Yanı başında okulunda çocuğun çalınıyor,kapında araban var olan yolundan ...
“SASKARA’YA SASKARA’LILAR SAHİP ÇIKACAKTIR”  “Saskara Koyunpınarı sevdası arkadaş gurubuna 2’nci duyurum” Sevgili arkadaşlar,daha öncede açıklamamı yapmıştım. Ben hiç bir karşılık beklemeden yıllardır bir nevi kamu hizmeti yapmış olup saskara'yı doğduğum yeri çok sevmemden ...
Ümit Kaftancioglu'nu anma etkinliğini sorumluluğunu üstlenen Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya, Hanak tan sonra Kaftancıoğlu'nun doğduğu köyü koyunpınarı (saskara) köyünde Köy halkının da katılımıyla Fadime ana Cem evi toplantı salonunda ...
"NASIL DERNEKÇİLİK YAPILMALIDIR!" 23 Eylül 2010, 23:22 Şinasi Karaca   |   Düzenle Dernek Nedir?:Ortak bir amacı gerçekleştirmek amacı ile kurulan ve yasal temellere dayanan topluluklara dernek denir... 23.11.2004 tarihinde yürürlüğe giren 5253 sayılı Dernekler Kanununun 2. ...
"ARDAHAN HANAK KOYUNPINARI KÖYÜ MUHTARI TAŞKIRAN'IN (4) YILLIK CALISMASI" Dört yıldır görevi devraldığım muhtarlık sorumluluğumda, yapımı 2013 de başlayan FADİME ANA CEMEVİ nin kullanıma hazır hale gelmesinde finansman ve imece usulü iş ...
Özel ders almak ya da özel ders vermek artık çok kolay.   Günümüzde dershane ve etüt merkezlerinin kapatılmasıyla beraber, eğitimde ciddi açıklar oluşmaya başladı. Extra ders almak isteyen birçok öğrenci ya da ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.