SON DAKİKA
Şinasi Karaca
Şinasi Karaca
» Diğer Yazıları
Takip Et!
8 Ağustos 2017

“SASKARA’DA YAŞAM”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“SASKARA’DA YAŞAM”

Köşe YazılarıSaskara - 8 Ağustos 2017 15:44

                           “SASKARA’DA YAŞAM”

Saskara’da yaşam çok zor geçiyor desek yeridir.2017 yağmursuz susuz geçiyor yani kısmen kıtlık yaşanıyor.Hayvanların otlağı şimdiden kurumuş saman ve ot tüccarları Tır’la Kamyonlarla köy yollarına düşmüş samanı otu olmayanlara ihtiyacı olanlara satmak için.

Hayvancılıkla çiftçilikle geçinen bölge insanı zor günler geçiriyor,saman ot yem pahalı çiftçi aracıların eline bırakılmış.Vatandaşın elinde birkaç hayvan var ihtiyaç için saklıyor bu hayvanları beslemek bakımını yapmak hayli pahalı yani bölge insanı hayatından yaşamından memnun değil.

Devlet bölgeye yardım etse de kendi yandaşlarını ön planda tutmaktadır diğer vatandaşa sıra gelene kadar verilen yardımlar krediler son buluyor.Yine diğer taraftan yaylalarda sular kurumuş uzaktan getirilen sularda yeterli gelmiyor,bakmış olduğu hayvanların bir çoğu (dabak)yani şap hastalığı ile mücadele etmektedir.

Vesselam saskara’da ve etrafındaki yaşam hiç mi hiç kolay geçmiyor dersek yeridir.

Yaklaşık 15 veya 20 Yıl öncesi tarafımın çektiği resim.

Tekrar saskara’ya dönersek yapılaşma yenileme hızla devam ediyor,çok güzel yapılar yapılıyor biraz mimarı olsa daha iyi olur düşüncesindeyim,çarpık yapılaşma ileride köy de olsa dahi bazı olumsuzluklar doğuracaktır.Ayrıca Muhtarın bu yapılar için uyarı yapması daha yerinde bir yaklaşım olur,çünkü Mahalle ve Köylerde Mezralarda Muhtarlar yetkilidir yapılaşmalar da.

Kısa zaman önce çekilen saskara’nın yeni görüntüleri.

Saskara’da ve yaylalarında hiç hoş görüntü yoktur yani bir banyo ve wc gibi zaruri ihtiyaç olan yerler yapılmamış üç beş kişi bu yapılara önem vererek yapmış diğer çoğunluk eski geleneklerini devam ettirmektedir.Yaşamı kolaylaştıracak ortam var ama uygulama yok sanırım biraz tembellik ön plana çıkmış gibi.

Oysa eskisi gibi fakirlik yok bir hayvan satınca tüm ihtiyaçların karşılanır,ama maalesef yenileme tabi ki önce  beyinde sonra yaşamın her bölümünde gerçekleşmesi gerekir diye düşünüyorum.

Gözlemlerimi sıralarsak insanlarımız bir birinden çok soğumuş akrabalık ilişkileri bazı ailelerde bitmiş denecek seviyeye gelmiş,çok acı bir olay geleneklerimiz-göreneklerimiz-kültürümüz-inancımız ne yazık ki zarar görmüş bir durumda(!)Genç kızlarımız okuma yerine küçük yaşta evlilik peşinde koşmakta, bunun bir sebebi olmalıdır aile içerisinde başlayan tartışmalar gençlerimizi başka yerlere yöneltmektedir hayatlarının yanlışını yapmaktadırlar.

Kısa zamanda köy büyükleri aklı selim davranarak bu olaylara müdahale etmelidirler.Daha bir çok geriye gidiş olarak gözlemlediğim konular var önce toplum olarak bir birimize ailemize sahip çıkalım,akraba bağlarımızı koparmayalım,tabi ki menfaatlerimizi düşünelim ama karşılıklı menfalarımızı koruyalım.

Gelecek bırakacağımız çocuklarımıza ağır aksak bir yük bırakmayalım diye düşünüyorum.Daha yazılacak bir çok konu var ama önemli birkaç konuya temas ettim daha sonra yine bu konular hakkında siz sevgili okuyucularımıza yazacağımı belirtmiş olayım..

 Şinasi KARACA<saskara-sinasi@hotmail.com

 

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

“UYU SASKARALI UYU” Yayımlandığı tarih: 30 Ağu 2014 @ ..Uyu saskaralı uyu! Elinden ekmeğin ,tarlada sapın, ahırda malın, cebinden paran ,çalınıyor sen siz halen uyanmıyorsunuz.Yanı başında okulunda çocuğun çalınıyor,kapında araban var olan yolundan ...
“SASKARA’YA SASKARA’LILAR SAHİP ÇIKACAKTIR”  “Saskara Koyunpınarı sevdası arkadaş gurubuna 2’nci duyurum” Sevgili arkadaşlar,daha öncede açıklamamı yapmıştım. Ben hiç bir karşılık beklemeden yıllardır bir nevi kamu hizmeti yapmış olup saskara'yı doğduğum yeri çok sevmemden ...
Ümit Kaftancioglu'nu anma etkinliğini sorumluluğunu üstlenen Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya, Hanak tan sonra Kaftancıoğlu'nun doğduğu köyü koyunpınarı (saskara) köyünde Köy halkının da katılımıyla Fadime ana Cem evi toplantı salonunda ...
"NASIL DERNEKÇİLİK YAPILMALIDIR!" 23 Eylül 2010, 23:22 Şinasi Karaca   |   Düzenle Dernek Nedir?:Ortak bir amacı gerçekleştirmek amacı ile kurulan ve yasal temellere dayanan topluluklara dernek denir... 23.11.2004 tarihinde yürürlüğe giren 5253 sayılı Dernekler Kanununun 2. ...
"ARDAHAN HANAK KOYUNPINARI KÖYÜ MUHTARI TAŞKIRAN'IN (4) YILLIK CALISMASI" Dört yıldır görevi devraldığım muhtarlık sorumluluğumda, yapımı 2013 de başlayan FADİME ANA CEMEVİ nin kullanıma hazır hale gelmesinde finansman ve imece usulü iş ...
Özel ders almak ya da özel ders vermek artık çok kolay.   Günümüzde dershane ve etüt merkezlerinin kapatılmasıyla beraber, eğitimde ciddi açıklar oluşmaya başladı. Extra ders almak isteyen birçok öğrenci ya da ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.