SON DAKİKA
Şinasi Karaca
Şinasi Karaca
» Diğer Yazıları
Takip Et!
29 Ekim 2019

“SASKARA’YA SASKARA’LILAR SAHİP ÇIKACAKTIR”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“SASKARA’YA SASKARA’LILAR SAHİP ÇIKACAKTIR”

BölgeselKöşe YazılarıSaskara - 29 Ekim 2019 17:13

“SASKARA’YA SASKARA’LILAR SAHİP ÇIKACAKTIR”

 “Saskara Koyunpınarı sevdası arkadaş gurubuna 2’nci duyurum”

Sevgili arkadaşlar,daha öncede açıklamamı yapmıştım.

Ben hiç bir karşılık beklemeden yıllardır bir nevi kamu hizmeti yapmış olup saskara’yı doğduğum yeri çok sevmemden dolayı bu siteyi kurdum ve saskara’ya saskara’lılara sosyal medya hizmeti yaptım.

Saskara adına bir çok yazı ve yine bir çok şiir yazdım,ve e-mail adresim bile saskara yazmaktadır.O nedenle kurduğum sitemin adını saskara Koyunpınarı sevdası olarak yazdım.Çünkü saskara benim doğduğum köy karakterimin Dünya görüşümün oluştuğu köy.O köyde o topraklarda  bir çok insan yetişmiştir.

Ben hiç bir kişinin  neye inandığına kime inandığına,inanıp inanmadığına karışmam.

Asla ne inanç ne etnik nede renk ayrımı yapmam yapmadım da.İsteyen kişi istediğine inanır inanmaz benim sorunum değil ve ilgilenmem.

Fakat söz konusu saskara olunca her saskara’lı gibi kötü  olan her şey beni de rahatsız eder.

Son zamanlarda paylaşmış olduğum saskara’yı yakinen ilgilendiren inanç ekseninde yakın köylümüz olan Öğretmenin yaşadığı gördüğü duyduğu rahatsız edici konuyu kaleme alarak paylaşmış, bizde o yazıyı kendi sitemizde paylaştık.

 

“ARDAHAN ALEVİ KÖYÜ SASKARA’DA DİYANET’İN İMAMI HER TÜRLÜ YAŞIYOR”

Demokrat Parti iktidarında Adnan Menderes hükümetinde Alevi bölgelerini asimile etmek için belli Alevi köylerine hükümet cami yaptı. Alevi köyü Saskara’ya da yöre Alevi köylerini asimile etmek için 1952’de Demokrat Parti cami yaptı. Son yirmi beş yıldır Saskara’da bulunan Diyanet imamı ezan, ramazan ve cuma konuşması, cenazeyi Diyanete göre kaldırma, kuran kursu ile Alevileri asimile ediyor, bu da yetmezmiş gibi hem Diyanet ten maaş alıyor hem de Saskara ile birlikte Kerkeden, Piklop, Nekeleköy’de gittiği cenazede cenaze sahiplerinden para alıyor. İşte bu misyoner imam aynı zamanda çok zengin olmuş. Eyvah ki ne eyvah!. Diyanet ve hükümetin bütün engellerine karşı yeri bağışlayıp Fadime Ana Cem Evi yaptıran, Ümit Kaftancıoğlu, Aba Müslüm Güven ve Canan Kaftancıoğlu köyü, Alevi kimliğini büyük oranda koruyan Saskara cem evini perşembeleri de açık tutarak, köyden birini Alevi inancımıza göre hoca yetiştirerek, cem evinde saz samah öğrettirerek Alevi kimliği yaşatabilir. Bizler de destek olmaya hazırız. 19 Ekim 2019 İsmibey Güşeli

 

Bazı kendini bilmez ahlaken ve kişiliği zayıf kişiler tarafından aşırı tepki tahrik dolu hakaret içerikli 62 tane yorum yapılmıştır.

Bu yorumlara ben değil yazıyı okuyan saskara’lı  duyarlı kişilerin cevap vermesini bekledim,maalesef ki maalesef iki kişi hariç diğer saskara’lılar sessiz kalmıştır.

Bu yazıyı saskara’nın yıpranmaması hususundan dolayı iki gün sonra kaldırdım

 

Anlaşılan o ki üzülerek ifade ediyorum saskara eski saskara degil.Hem köydeki yaşayanlar hem gurbette yaşayanların bir çoğu asimile olmuş.Kendi menfaat ve çıkarları için birileri tarafından misyoner görevini yapmaktadırlar.Bir çok kişi soracak ki nereden bu kanıya vardınız?.Her şey ortada,isteyen olursa tek tek yazarım hem de somut olarak.

Gelelim konunun özüne!..

saskara’nın kim ne olduğuna!,hangi inançtan olduğuna! Ve nasıl bir inanç yaşadığına..

 Tekrar ediyorum,hiç bir şekilde asla ne etnik ne inançsal nede renk cinsiyet ayrımı yapmayız ve yapmadık ,bundan sonrada yapmayacağız bu böyle biline.

Saskara ismi geçmişten gelen bir isim,bu benim köyümün ismi,asıl ismi (sazkara)dile kolay geldiği için saskara olarak konuşulmuş kayıtlara da böyle geçmiş. Hemşehreimiz olan Candan Badem,adlı Akademisyen. Çarlık Rusyası Yönetiminde Kars Vilayeti” adlı çalışmasında, Kars Vilayeti ve Köyleri istatistikleri bölümünde (1886) Tarihinde (sazkara) Koyunpazarı Köyü (48),Hane,olduğunu, Nüfus olarak, Erkek,(189) kadın (165) toplam (354) kişiden oluştuğunu yazmaktadır.

Köy tarihini nereden gelindiğini kimlerin var olduğunu öğrenmek için altı yıllık araştırma sonucu kısaca daha önce “saskarahaberde” yazdım.

Saskara benim ve kimliğinde (saskara) Koyunpınarı yazan herkesin köyü ya doğduğu yada baba tarafının yanı nüfusunun kayıtlı olduğu bir köy.Her saskaralı bu ismi ahlaki ölçülerde zarar gelmeyecek ölçülerde kullanır.

Saskara tarihi itibarı ile inanç olarak Alevi Bektaşi,etnik olarak Türkmen köyü.Geçmişte köyde eski Türkçe okutulmuş,bir çok kişi eski yazı yazmayı okumayı örgenmiş.Okur yazar bakımından yörenin en çok Memur Akademisyen yetiştiren bir köy.Yine  eski yazı öğrenenler  kur’an’ı  ezber olarak okuyan insanlarımız da çoğunluktadır.

Diğer taraftan Osmanlı baskısıyla gizli gizli Cem tutulmuş ve yine bir çok Cem tutulmuş büyük büyük toprak evler halen bulunmaktadır.

Daha sonraları anlatılan rivayete göre 1950-1955 yılları arasında,” Demokrat partinin de baskısı ve kandırması yüzünden” köye imece usulü ile “ mescit” yani “Cami” yapılmış.İlk önceleri bazı kişiler Cami’ye gitseler de daha sonra uzun yıllar atıl durumda bir süre kullanılmaz halde kalmış.

Ne zaman Özal’ın Anavatan partisi, iktidara gelindiğinde ve devamında Doğru yol Partisinin de iktidara gelindiğinde köy Cami’si bazı köy halkından kişiler Kaymakama giderek Cami’nin tadilat tamirat onarım işlerinin yapılması için müracaat etmişler.Kaymakam köylüye bir dernek kurduruyor dernek vasıtasıyla cami onarımdan geçilirerek hizmete hazır hale getiriliyor.

Ha bu arada köy Halkından olan çok iyi eski Türkçe bilen kur’an’ı hatim etmiş olan,Hüseyin Sayın isminde bir köylümüz uzun yıllar köyde cenazeleri kaldırıyor kur’an okuyor Hocalık,işlerini yapıyor, köye köylüye uzun yıllar hizmet ediyor.Daha sonra Hüseyin Hocanın oğlu Ergüder Sayın,babadan aldığı  eğitim ve kurumdan aldığı eğitimle, Hocalık yapma isteği ile köyde bir müddet kalıyor köy halkı maaşını ödemiyor,sonra köy hocasız kalıyor.

Köy halkı İlçe Kaymakam’ına  müracaatından sonra Camiye Dinayet tarafından imam atanıyor.Alevi olan köy bir Sünni köyü olarak beş vakit namaz kılınıyor ve ezan okunuyor.Toplum inancı olan Alevi inancı  yerine Sünni inancı ile inançlarını yaşamaktadır.

Camiye giden var mı? Üç beş yaşlı kişi gidiyor.Diğer taraftan 2013 de köye gurbetçilerin desteği ile köy Halkından olan toplum tarafından çok sevilen Dede kızı ve hanımı olan Fadime ananın kendisinin ve akrabalarının üzerine kayıtlı olan taşınmaz eski ev harman yeri Cem evine yakınları tarafından bağış tahsis ediliyor ve inşaatı yapılıyor iki yıl içerisinde bitirilen Cem evi faaliyete geçiyor.

Köyde yaşayanların bazıları  Cami’den gurbetten giden cenazeler de Cem evinden İmam tarafından kaldırılıyor.Bu gün alınan bilgiye göre İmam tarafından yiğirmi civarında çocuk Sünni inanca göre kur’an öğretiliyormuş.Yine köyde yaşayan birkaç kişinin çocukları babalarının menfaatleri ve çıkarları için ilçe İmam hatip okuluna gönderiliyormuş.Bizim ve bizim gibi düşünenlerin derdi ne diye soranlara kısaca bizim derdimiz kur’an değil tabiî ki kur’an öğrenelim,fakat kendi inancımızı da yok etmeyelim.

Öğretilen kur’an ve hadis Sünni inanca göre öğretiliyor.Kur’an’da  olmayan o kadar çok hurafe inançlar var ki,biz bunlara karşıyız.Çocuklarımızın hurafelerle beyinleri doldurularak gelecekte “İŞİD” zihniyeti yetişmemesi.Bizim gibi düşünenler Alevi inancı çerçevesinde inancımızı Cem evinde ibadetimizi yerine getirmektir.

Son olarak asimle olmuş veya olmak isteyen kişilere sesleniyorum.Aslınız Alevilik,aslını inkar edenlere veledi zina derler.Haram zade derler.Aslınıza dönün,inancınıza dönün..

Köyde ki ve gurbetteki  Dedeler sizlere de çok iş düşüyor,bir an önce Aleviliğin inanç  önderi lideri olan Dedeler olarak elinizi değil bedeninizi taşın altına koymalısınız.

Asimilasyona maruz kalan kişilerin sebebi de biraz sizsiniz.Eğitin eğitilin ama bu boş kalan yerinizi doldurun.

Saskara’nın inancı ve kültürü birkaç “aklı evel menfaat düşkünü cahil insanlara kurban edilemez”.Ben olmasam da mutlaka birileri çıkacaktır.Tüm saskara’lıların bilgisine..

Not:Saskara Koyunpınarı sevdası sitemi gelecek yorum ve tepkiler doğrultusunda kapatıp kapatmaya hususunda karar alacağım.Sevgilerimle..

Şinasi KARACA. saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

“SİZ KİMSİNİZ? HANGİ SASKARA'LISINIZ?" Birileri sana sormaz mı!, sen saskara'lı degilmisin? o köyde büyümedin mi? Veya o köy doğumlu degilmisin? veya kimliğinde o köy yazmıyor mu? Şayet kimliğinde köyü (saskara) koyun ...
“DERNEKÇİLİK NEDİR? NASIL YAPILIR KISACA” Dernekçilik adı altında kumarhane, vatan bölme, ve daha sayılamayacak bir çok işler yaptırılıyor.. Bundan dolayı 2005 ten önce emniyete bağlıydı ve haklı olarak sıkı tutuluyordu. 2005 AB, uyum ...
”İŞTE BENİM SASKARAM SASKARALIM” 02/10/2011.saskara Haber Haber merkezi.. Saskara’lı olmak bir ayrıcalıktır. Kim ne derse desin benim yaşadığım çocukluğumun bir bölümünü geçirdiğim yani yaşadığım saskara, benim için farklı bir yer . Baharın gelişi,cılga ...
“UYU SASKARALI UYU” Yayımlandığı tarih: 30 Ağu 2014 @ ..Uyu saskaralı uyu! Elinden ekmeğin ,tarlada sapın, ahırda malın, cebinden paran ,çalınıyor sen siz halen uyanmıyorsunuz.Yanı başında okulunda çocuğun çalınıyor,kapında araban var olan yolundan ...
“SASKARA’YA SASKARA’LILAR SAHİP ÇIKACAKTIR”  “Saskara Koyunpınarı sevdası arkadaş gurubuna 2’nci duyurum” Sevgili arkadaşlar,daha öncede açıklamamı yapmıştım. Ben hiç bir karşılık beklemeden yıllardır bir nevi kamu hizmeti yapmış olup saskara'yı doğduğum yeri çok sevmemden ...
Ümit Kaftancioglu'nu anma etkinliğini sorumluluğunu üstlenen Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya, Hanak tan sonra Kaftancıoğlu'nun doğduğu köyü koyunpınarı (saskara) köyünde Köy halkının da katılımıyla Fadime ana Cem evi toplantı salonunda ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.