SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
16 Haziran 2021

“Sedat Peker iddia etti, Meclis’teki belge raftan indi”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Sedat Peker iddia etti, Meclis’teki belge raftan indi”

GündemSiyaset - 16 Haziran 2021 17:44

“Sedat Peker iddia etti, Meclis’teki belge raftan indi”

Sedat Peker’in paylaşımlarının ardından Odatv’nin haberi yeniden gündeme geldi.

  Organize suç örgütü kurduğu belirtilen Sedat Peker bugün yaptığı paylaşımla Odatv’nin haberi yeniden gündeme geldi.

Kimsenin hırsızlık yapamayacağı bir sisteme onlara anlatacağım diyen Peker, “Bayburt İnşaat’ın, Şenbay İnşaat’ın, Aga İnşaat’ın üstünden onlarca milyon doları çalanların başbakanlık yaptığı ülkede, şahsıma yapılan pislik mafya yakıştırmasını asla kabul etmem” dedi.

Peker’in paylaşımında yer alan inşaat şirketleri akıllara Odatv’nin haberini ve dönemin CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner’in dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesini getirdi.

Cihaner, 2017 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) verdiği soru önergesinde, “Yüksek rakamlı ve açık ihale usulü ile yapılması gereken kamu ihalelerinin önemli bir bölümünün ‘belli istekliler arasında ihale usulü ve pazarlık usulü’ ile Bayburt Grup tarafından alındığı iddia edilmektedir” derken, “Adı geçen grup şirketlerine bu güne kadar hangi ihaleler verilmiştir” diye sordu.

Cihaner, konuyla ilgili olarak, Odatv’de de haber yapıldığını ifade ederek, “Bu haberlerin cumhuriyet savcılarınca suç duyurusu olarak kabul edilip resen soruşturma kabul edilmesi yasal zorunluluktur. Bu zorunluluk yerine getirilmiş midir” diye belirtti.

Cihaner, “Vatandaşların vergilerinin ‘nereye ve ne şekilde harcandığını’ gizlemeyi demokrasi, şeffaflık ve yolsuzlukla mücadele de tarafı olduğumuz sözleşmelerle nasıl bağdaştırıyorsunuz” diye sordu.

CİHANER’İN BİNALİ YILDIRIM’A VERDİĞİ ÖNERGE ŞÖYLE:

“Basında yer alan köşe yazıları ve haberlere göre, yüksek rakamlı ve açık ihale usulü ile yapılması gereken kamu ihalelerinin önemli bir bölümünün ‘belli istekliler arasında ihale usulü ve pazarlık usulü’ ile Bayburt Grup tarafından alındığı iddia edilmektedir. Köşe yazılarında, bu grupla bağlantılı olduğu iddia edilen birçok şirketin ihalelerde birlikte hareket ettiği, haksız rekabet ortamı yaratarak ihaleleri kazandıkları yönünde görüşler yer almaktadır. Ayrıca bu yazılarda, Bayburt Grup ile bağlantılı olduğu iddia edilen kimi firmaların ihalelere girmek için koşulları karşılamadığı ve sunulan iş bitirme belgelerinin sahte olduğu, (Ankara Cumhuriyet Savcılığının bu konuda soruşturma yürüttüğü) vurgulanmaktadır.

Bu bağlamda;

1- Adı geçen grup şirketlerine bu güne kadar hangi ihaleler verilmiştir? Bu ihalelerin toplam bedeli ne kadardır? Bu ihalelere başka hangi firmalar davet edilmişlerdir?

2- Adı geçen grup şirketlerinin aldığı ihalelerde, Kamu İhale Kanunu’nda belirtilen ihale usullerinden hangileri uygulanmıştır?

3- Adı geçen grup şirketlerinin ‘belli istekliler arasında ihale usulü’ ile aldıkları ihalelerde ‘işin özelliğinin uzmanlık ve/veya ileri teknoloji gerektirme’ koşullarını sektördeki diğer firmaların önüne geçecek boyuttaki uzmanlık ve alt yapıları nelerdir? Anılan grup şirketlerinin ihale yeterlilik belgeleri mevcut mudur?

4- Pazarlık Usulü ile verilen ihalelerde Kamu İhale Kanunundaki koşulların (KİK 21. madde) varlığını (istekli çıkmaması, ivedilik, milli güvenlik, vs) kamuoyuna açıklamayı düşünüyor musunuz?

5- Anılan şirketin ihale yeterlilik belgelerinin sahte olduğu yönünde Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında bilirkişi raporları olduğu doğru mudur? Sahte yeterlilik belgesi ile ihalelere davet edilmesini nasıl açıklarsınız?

6- Bayburt Grup’a bağlı/ilişkili firmalar hangi ihalelere birlikte katılmışlardır? Bu ihalelerle ilgili Kamu İhale Kurumu ve Rekabet Kurumu herhangi bir işlem başlatmış mıdır? İhalelerden yasaklama kararı alınmış mıdır?

7- Söz konusu ihale süreçlerinde görev almış kamu görevlileri ile ilgili olarak adli/idari soruşturma açılmış mıdır?

8- Adı geçen grup şirketleriyle ilgili olarak internet medyası ve ulusal medyada (OdaTV, Cumhuriyet vb.) daha önce haberler yapılmıştır. Bu haberlerin cumhuriyet savcılarınca suç duyurusu olarak kabul edilip resen soruşturma kabul edilmesi yasal zorunluluktur. Bu zorunluluk yerine getirilmiş midir?

9- Bayburt Grup ve bağlantılı kişilerin artık kendilerinin ayrıcalıklı ihaleler alma yanında, kamudan alınan ihalelere bir çeşit aracılık/terminal görevi yaptığı, ihale dağıttığı iddia edilmektedir. Bu iddialar soruşturulmakta mıdır?

10- Ankara Yıldız Mahallesi’nde 16 Nisan 2017 tarihinde meydana gelen ve (birisi olaylarla ilgisi olmayan 18 yaşında bir lise öğrencisi) üç kişinin yaşamını yitirdiği çatışmanın da adı geçen firmaların yasal olmayan işleri nedeniyle meydana geldiği iddia edilmektedir. Nitekim Anakara Valisi Sayın Topaca basın açıklamasında ‘…parasal bazı ilişkiler, ihale işleri bağlantılı olduğunu kuvvetle muhtemel tahmin ediyoruz’ demiştir. Bu çatışma ile söz konusu ihaleler arasındaki bağ araştırılmış mıdır?

11- Sorulan sorulara ‘Ticari Sır’ diye cevap vermeyecekseniz, vatandaşların vergilerinin ‘nereye ve ne şekilde harcandığını’ gizlemeyi demokrasi, şeffaflık ve yolsuzlukla mücadele de tarafı olduğumuz sözleşmelerle nasıl bağdaştırıyorsunuz?”

Odatv.com .

Şinasi KARACA..saskara-sinasi@hotmail.com.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Son anket: Cumhur İttifakı'nın oyları eridi 1 Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi'nin son seçim anketi sonuçları yayımlandı.   2 Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, seçmen eğilimini ölçmek amacıyla Türkiye genelinde 21-28 Haziran tarihleri arasında anket ...
Soner Yalçın'dan Bahçeli'ye tarihi mektup... *** Bak sana ne anlatacağım..? Bu yazacaklarımı MHP’nin “parti okulu“nda bulamazsın. Unutturdular sana çünkü… Gagavuz Türk‘ü, Hıristiyan’dır. Yunanistan’daki Karaman Türk’ü de, Hıristiyan’dır... Karaim ya da Hazar Türk’ü, Yahudi‘dir… Altaylar, Tengrici’dir... Saha-Yakut Türkleri ...
"Veyis Ateş hakkında suç duyurusu" Halkın Kurtuluş Partisi Veyis Ateş hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na tehdit, şantaj, suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçlarını işlediği iddiasıyla suç duyurusuna ...
"Sedat Peker iddia etti, Meclis'teki belge raftan indi" Sedat Peker'in paylaşımlarının ardından Odatv'nin haberi yeniden gündeme geldi.   Organize suç örgütü kurduğu belirtilen Sedat Peker bugün yaptığı paylaşımla Odatv'nin haberi yeniden gündeme geldi. Kimsenin ...
"Memeleket Partisi'nden istifa eden üyelerden açıklama" İstanbul İl Başkanlığı açılışı 12 Haziran'da yapılan Memleket Partisi'nde il yönetim kurulu üyeleri dahil 20 kişinin istifa etmesine ilişkin açıklama yapıldı. Partiye katılma sürecini anlatan ...
Tencere dibin kara, seninki benden kara: Hadi Özışık’tan Veyis Ateş’e ‘mesleği bırak’ çağrısı Suç örgütü lideri Sedat Peker’le samimi sohbetleri ortaya saçılan Hadi Özışık, Veyis Ateş’in hakkındaki iddialarla ilgili sessiz kaldığını ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.