Şinasi Karaca
Şinasi Karaca
» Diğer Yazıları
Takip Et!
14 Mayıs 2021

“SİZ KİMSİNİZ? HANGİ SASKARA’LISINIZ?”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“SİZ KİMSİNİZ? HANGİ SASKARA’LISINIZ?”

GündemKöşe YazılarıSaskara - 14 Mayıs 2021 18:16

“SİZ KİMSİNİZ? HANGİ SASKARA’LISINIZ?”

Birileri sana sormaz mı!, sen saskara’lı degilmisin? o köyde büyümedin mi? Veya o köy doğumlu degilmisin? veya kimliğinde o köy yazmıyor mu? Şayet kimliğinde köyü (saskara) koyun pınarı yazıyorsa demek ki sende saskara’lısın, eğer saskara’lı isen neden? Saskara için  bir şeyler yapmıyorsun, başkaları için bir çok şeyler yaparken saskara için parmağını bile oynatmıyorsun sebebi ne?.

Öyle ya saskara’lı olacaksın saskara için hiçbir şey yapmayacaksın!, bu ne demek biliyor musunuz?, iki yüzlülük demektir, hem saskaralı olacaksın hem de saskara hakkında hiçbir şey yapmayacaksın. Bırakın bu aymazlığı eğer saskaralı iseniz  saskara için mutlaka bir şeyler yapmalısınız. Ne olduğu önemli değil yeter ki, Saskara’ya bir şeyler yapılsın, saskara için birileri bir şeyler yapıyorsa veya yapmaya kalkıyorsa, buna engel olmayın.

Birilerini kıskanmayın ,o şahsiyete saygı duyun ki, saskara için bir şeyler yapmış diye söyleyin, ve karşı gelmeyin eğer senden üstünse o eli öpün. Demek ki o insanda duyarlılık beceri kültür ve eğitim var, insanlara yaklaşımı ve paylaşımı senden üstündür onu al aşağı yapmayın ona ve onun gibi insanlara saygı duyunuz.

O insanlar sizin ve toplumun fikir ve akademisyen vazifesini gördüğü için sizin ve sizin gibi bir çok insanın haklarını koruduğu kolladığı için saygı duyun ki ,sana size sizin gibi insanlara karşılıksız yol gösterdiği mesaj verdiği kültür eğitimi verdiği için minnettarlık duyunuz..

Şimdi bir çoğunuz diyeceksiniz, siz kimsiniz? Siz saskara için ne yaptınız? sizin öneminiz ne?. Şayet ben saskara için bir şeyler yapıyorsam işte o zaman önemli olduğum ortaya çıkacaktır. Ama bir şeyi unutmamak lazım, evet ben sıradan bir insan olsam da en azından saskara’lıyım, saskaralı olduğumu inancımı kültürümü nereden geldiğimi kimin evladı olduğumu asla unutmadım unutmam.

Siz saskaralılara bir çağrı yapıyorum!, bu çağrıda bir hizmettir, bu nedenle ,saskara’dan uzak olsam da, o köy benim köyüm orada benim atam ,dedem, babam, kardeşlerim ,akrabalarım ve aynı kan bağından olan köylülerim var.

Benim gibi yüzlerce insan köyünden ayrılmış ola bilir ama insan doğduğu yeri unutması çok zor,bu nedenle köyde yaşayanlar da gurbetteki yaşayanların,düşüncesini köye olan hasreti, anlaması gerekir diye düşünüyorum.

Köydeki yaşayanlara seslenmek istiyorum gurbete gidenler bir gün geri dönecekler kendisi dönmese evlatları veya torunları dönecektir.

Kullanmış olduğunuz evleri mera ve çayırları tarla ve suları yayla ve otlak yerlerini sizler emaneten kullanıyorsunuz. Gurbette olanlara bir zahmet teşekkür etmeniz gerekirken kendini bilmez bazıları der ki bırakın bizi bize köyümüzü tarla çayır yayla meramızı istediğimiz gibi kullanırız söylemleri çok acı ve nankör bir davranış olarak görmek lazımdır.

Ve ayrıca görüyoruz ki? birileri yalan yanlış, insanları kandırmak için bir çok üç kağıtçılık ve insanların gözlerini boyamak için aldatmak ve kandırmak için yanlış, bir takım işler yapıyor. Bu gibi insanlara inanılıyor, ama gerçekten dürüstlükten taviz vermeyen insanlara inanılmıyor ama üçkağıtçılara dalavere yapanlara inanılıyor.

İşte bu çok acı bir gerçek. Ve yine eskiden çok revaçta olan feodal yapı halen devam ediyor. Sen siz bizim sülaleden değilsin, sen kendi sülalenin yanına git, söylemlerini duyar gibiyiz, gerçekten çok acı bir gerçektir. Her hangi birilerinin cenazesi olursa bakıyorsun kendi sülalesinin cenazesi dolmuş taşmış başka sülaleden olan cenazeye az bir insan duyarlılık göstermiş.

Yine maalesef bakıyorsun düğünlerde aynı problem devam ediyor.Neden? Niçin? Bu kadar sülalecilik yapıyoruz, çok ayıp ve zavallıca davranılıyor ,artık bu ırkçılık ve feodal düzenden bir an önce kurtulmak gerekir.

Birileri fakir ola bilir, birileri bağımsız ola bilir, birileri gerçekten çok dürüst ola bilir, derim ki? Neden? Bu tip insanlar, dikkate alınmaz ,biz toplum olarak bu kadar ucuz bir toplumuyuz, yeri geldiğinde kimseyi tanımayız ama gerçekler geldiğinde yan kıvırırız .

Neden? bizler böyle davranıyoruz ,niçin? duyarsızız, niçin ? bir birimizi kabul edemiyoruz?.

Şayet beni sen kabul ediyorsam sende beni kabul etmen lazımdır. Hiç kimse kimseyi sevme zorunda değil lakin yinede ortak yanlarımızı bulup paylaşıp beraber bu dünyada yaşama zorundayız. Şayet ben aydınım diyorsan başkalarının fikrine saygı duyacaksın ki başkaları da senin sizin fikirlerine saygı duysun.

Diyorsan ki saygı duymam  o zaman birileri de senin düşüncene saygı duymaz. Saygı duyulmak isteniyorsan önce saygı duyman lazım..

Son söz olarak ,sen, siz, sizler, kim olursanız olun, hangi aileden olursanız olun, ama bir gerçek vardır buda ,sözde değil özde, saskara’lı olmak  saskara için mutlaka bir şeyler yapma mecburiyetindesin, saskara için bir şeyler yapan yapmak isteyen insanlara ’da sayğı duyma zorundasın, sevgilerimle.

Yazı yazmayı öğrenmek her şeyden önce düşünmeyi öğrenmektir.

(Amie Suche

Her şeyi bildiğini sanma! gerçekte çok bilgili olsanda kendine Cahilim diyebilecek cesaretin olmalı.   (Ivan Pavlov)

Not; Bu yazımız 2014 tarihinde yayımlamış olup insanlarımıza çağrı niteliğini yinelemek için tekrar yayımlama gereğini duyduk, umarım şimdiye bir değişiklik olmuştur.

Şinasi KARACA.  saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

“SİZ KİMSİNİZ? HANGİ SASKARA'LISINIZ?" Birileri sana sormaz mı!, sen saskara'lı degilmisin? o köyde büyümedin mi? Veya o köy doğumlu degilmisin? veya kimliğinde o köy yazmıyor mu? Şayet kimliğinde köyü (saskara) koyun ...
“DERNEKÇİLİK NEDİR? NASIL YAPILIR KISACA” Dernekçilik adı altında kumarhane, vatan bölme, ve daha sayılamayacak bir çok işler yaptırılıyor.. Bundan dolayı 2005 ten önce emniyete bağlıydı ve haklı olarak sıkı tutuluyordu. 2005 AB, uyum ...
”İŞTE BENİM SASKARAM SASKARALIM” 02/10/2011.saskara Haber Haber merkezi.. Saskara’lı olmak bir ayrıcalıktır. Kim ne derse desin benim yaşadığım çocukluğumun bir bölümünü geçirdiğim yani yaşadığım saskara, benim için farklı bir yer . Baharın gelişi,cılga ...
“UYU SASKARALI UYU” Yayımlandığı tarih: 30 Ağu 2014 @ ..Uyu saskaralı uyu! Elinden ekmeğin ,tarlada sapın, ahırda malın, cebinden paran ,çalınıyor sen siz halen uyanmıyorsunuz.Yanı başında okulunda çocuğun çalınıyor,kapında araban var olan yolundan ...
“SASKARA’YA SASKARA’LILAR SAHİP ÇIKACAKTIR”  “Saskara Koyunpınarı sevdası arkadaş gurubuna 2’nci duyurum” Sevgili arkadaşlar,daha öncede açıklamamı yapmıştım. Ben hiç bir karşılık beklemeden yıllardır bir nevi kamu hizmeti yapmış olup saskara'yı doğduğum yeri çok sevmemden ...
Ümit Kaftancioglu'nu anma etkinliğini sorumluluğunu üstlenen Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya, Hanak tan sonra Kaftancıoğlu'nun doğduğu köyü koyunpınarı (saskara) köyünde Köy halkının da katılımıyla Fadime ana Cem evi toplantı salonunda ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.