Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
21 Ekim 2021

SON 5 YILDA EN BÜYÜK ZAM CUMHURBAŞKANI MAAŞINA

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
SON 5 YILDA EN BÜYÜK ZAM CUMHURBAŞKANI MAAŞINA

EkonomiGündem - 21 Ekim 2021 13:47

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendi maaşına yaptığı zam tartışılırken Türkiye’de çalışan nüfusun yarısına yakınını oluşturan asgari ücretlilerin maaşındaki artış merak konusu. Geçmiş yıllardaki veriler, cumhurbaşkanı ve milletvekili maaşlarıyla asgari ücret arasındaki makasın her geçen yıl arttığını gösteriyor. 2021’de Cumhurbaşkanının aldığı maaş asgari ücretin 30 katından fazla.

Cumhurbaşkanı maaşı ile asgari ücret arasındaki makas her geçen yıl artıyor

TBMM’ye sunulan 2022 bütçe teklifine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendi maaşına yüzde 14,4 zam yaptı. Teklif kabul edilirse, Erdoğan’ın 88 bin lira olan maaşı 100 bin liraya çıkacak.

2022 yılı için asgari ücret rakamı ise henüz belirlenmedi. Ancak cumhurbaşkanı maaşına yapılan zamlar nedeniyle asgari ücretle Erdoğan’ın aldığı ücret arasındaki makas her yıl daha da artıyor.

ORTALAMA ÜCRET ASGARİ ÜCRETE YAKIN

DİSK Araştırma Merkezi’nin 2021 asgari ücret raporu isimli araştırmasına göre ücretli çalışanların yüzde 49,5’i asgari ücretle veya asgari ücretin altında bir maaşla çalışıyor. Çalışan nüfusun yüzde 62’si ise asgari ücretin yüzde 20 fazlasının altında bir rakama çalışıyor.

Türkiye’de aylık ortalama ücret ise asgari ücretin 1,41 katı. 2006 yılında çalışanların aldığı ortalama ücret asgari ücretin yaklaşık 2 katı iken, 2019’da asgari ücretin 1,41 katına geriledi.

Güncel olarak 2825 TL olan asgari ücret Cumhurbaşkanının 88 bin TL olan maaşının yüzde 3,25’ine tekabül ediyor. Devlet başkanı ile asgari ücret arasındaki makasın en büyük olduğu ülkelerden biri ise Türkiye.

CUMHURBAŞKANI ASGARİ ÜCRETİN 30 KATI MAAŞ ALIYOR

DİSK-AR’ın derlediği verilere göre Avrupa ülkeleri ve ABD’de cumhurbaşkanı/başbakan maaşı ile asgari ücret arasındaki farkın en yüksek olduğu yer Türkiye oldu. 2021’de Türkiye’de Cumhurbaşkanı maaşı asgari ücretin 30,2 katı iken, Yunanistan’da 9,3, İspanya’da ise 6,9 katı oldu.

Aynı şekilde milletvekili maaşlarındaki artış da asgari ücretle bu rakam arasındaki makası yıldan yıla açtı. Türkiye’de 2021 yılında asgari ücret, milletvekili maaşının yalnızca 11,5’i oranında kaldı.

SON 5 YILDA EN BÜYÜK ZAM CUMHURBAŞKANI MAAŞINA

Cumhurbaşkanı ve milletvekili maaşları ile asgari ücrete 2017 yılından 2021 yılına kadar yapılan zamlar karşılaştırıldığında en çok artışın yüzde 125,2 ile cumhurbaşkanı maaşında olduğu görülüyor. Aynı sürede asgari ücrete yapılan zam yüzde 101,2’de kalırken, milletvekili maaşındaki 5 yıllık zam yüzde 45,6 olarak gerçekleşti.

www.saskarahaber.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

ALLAH’IN, BİZİM GELECEKTE NASIL BİR İNSAN OLACAĞIMIZI BİLMESİ, DEĞİŞMEYEN ALLAH’IN BİR HÜKMÜMÜ, YOKSA…..? Bugünkü makalemin konusu, Allah gelecekte olacakları biliyorsa, bizleri imtihan etmesi ne kadar doğru, sorusu üzerine olacak. Bu konu ...
İslam’ı yaşamaya çalışan bizler, gerçekten nasıl hareket edeceğimizi, kimlere inanacağımızı bilemez durumda hissediyoruz kendimizi. Elbette bunun tek bir nedeni var. BİZLER ÖNCE SORGUSUZCA ÖĞRENDİĞİMİZ VE BİLİNÇALTIMIZA YERLEŞTİRDİĞİMİZ DİNİ BİLGİLERİMİZİN, TÜM ÖN ...
Allah Bakara suresi 255. ayetinde, kendilerine şefaatçiler edinerek onlardan yardım isteyen medet uman kitap ehlini ikaz ederek, bakın şefaatin yalnız kendi tekelinde olduğunu anlatmak için Allah ne diyor. ” İZNİ ...
Kur’an da birçok ayette Allah iman ettiğini söyleyen kullarına, sakın bana ortak/şirk koşmayın yoksa yaptığınız bütün işleriniz, iyi amelleriniz boşa gider diye uyarıyor. Bu konuda birçok makale yazdım, ama gerçekten ...
Bilinç ve bilinçaltı konusunu uzmanlar anlatırken, insanların toplam davranışları içinde BİLİNCİN ORANI YÜZDE 5 KEN, BİLİNÇALTININ YÜZDE 95. OLDUĞUNU SÖYLÜYORLAR. Çok ilginç ve düşündürücü değil mi? Bu durumda bizleri çok ...
Değerli dostlarım. Ömür bir su gibi akıp gidiyor. Allah a karşı sorumluluklarımızın lütfen farkında olalım. Her an emaneti teslim edip, bu dünyadan göçebiliriz. ONUN İÇİN İMANIMIZI YAŞARKEN TİTİZ DAVRANALIM VE ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.