SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
10 Haziran 2021

“Son altı ayda Cumhurbaşkanlığı tarafından 39 acele kamulaştırma kararı alındı”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Son altı ayda Cumhurbaşkanlığı tarafından 39 acele kamulaştırma kararı alındı”

GündemSiyaset - 10 Haziran 2021 17:53

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu: “Son altı ayda Cumhurbaşkanlığı tarafından 39 acele kamulaştırma kararı alındı, ne bu acele?

Özgür Özdemir

Özgür Özdemir

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, son altı ayda Cumhurbaşkanlığı’nca 39 adet acele kamulaştırma kararı alındığını belirterek, “Bu ne acele?” diye sordu. Bekaroğlu ayrıca, acele kamulaştırma kararlarının genel bir uygulama haline dönüşmesinin de yasaya aykırı olduğunu söyledi.

CHP’li Bekaroğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, son dönemde Cumhurbaşkanlığı’nca alınan acele kamulaştırma kararlarını hatırlatarak, zorunlu ve olağanüstü haller dışında bu kamulaştırmaların yapılamayacağını belirtti. Bekaroğlu, “Acele kamulaştırma, kamulaştırmanın özel ve olağanüstü yollarından biridir. İvedilik olağan usulün dışında olağanüstü bir usulün uygulanmasını zorunlu kılmalıdır” dedi.

“Acele kamulaştırma zorunlu hallerde yapılır, onun dışında bu uygulamaya gidilemez”

Bekaroğlu, kanunda acele kamulaştırma yapılabilmesi için belli şartların olduğunu belirtti. Bu şartların yurt savunması ihtiyacına göre ya Cumhurbaşkanı’nca karar alınacak haller ya da özel kanunlarla öngörülen olağanüstü durumlar olduğunu söyleyen Bekaroğlu, son dönemde artan acele kamulaştırma kararlarının araştırılmasını istedi.

“Acele kamulaştırma otoriter bir politika aracına dönüştü”

CHP’li Bekaroğlu, son dönemdeki kamulaştırmalarda belli prosedürlerden kaçınmak için taşınmaz malların kamulaştırılmasında, acele kamulaştırma kararı alındığını söyledi. Bu kararların alınması sırasında yerel koşulların ve hassasiyetlerin pek fazla dikkate alınmadığını kaydeden Bekaroğlu, “Kanunda istisnai bu yöntemin ‘genel’ bir uygulamaya dönüşmesi, ‘acele kamulaştırmayı’ otoriter bir politika aracına dönüştürmektedir” dedi.

“Acele kamulaştırma kararları nedeniyle çok sayıda vatandaş ve devlet karşı karşıya geldi”

Bu kamulaştırma kararlarının çoğunun yargıya taşındığını ve buradan döndüğünü belirten Bekaroğlu, bu kararlar nedeniyle birçok vatandaşın mağdur olduğunu söyledi. “Devlet ve vatandaş karşı karşıya geliyor” diyen Bekaroğlu, 39 adet Cumhurbaşkanlığı kararı bulunduğunu hatırlatarak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan şu sorularına cevap istedi:

  1. Son dönemlerde özellikle enerji projeleri için alınan “acele kamulaştırma kararı” sayılarında görülen artışın nedeni nedir? 
  2. Yereldeki doğal, kültürel ve sosyal koşullar ve yerel hassasiyetler dikkate alınmadan Cumhurbaşkanlığı kararına bağlanan çok sayıda “acele kamulaştırma” kararı ile ilgili olarak vatandaşlar tarafından yargı mercilerine yapılan itiraz sayılarındaki artışı nasıl değerlendiriyorsunuz? 
  3. Bazı “acele kamulaştırma” kararlarının uygulanmasının güç ve telafisi imkansız zararlar doğuracağının bilinmesine karşın bu usulde ısrarlı olunmasının nedeni nedir? 
  4. Bazı projelerdeki (Örneğin, Rize İyidere Lojistik Limanı İnşaatı kapsamında deniz dolgusunda kullanılacak hammaddenin temini amacıyla taşocağı ve bağlantı yolları yapılmak üzere İkizdere İlçesi’nde Cevizlik ve Gürdere köylerindeki 17 adet taşınmazın acele kamulaştırması) acele kamulaştırma kararları için son dönemlerde kamuoyunda oluşan haklı tepkileri de dikkate alarak bu konudaki politikanızı değiştirmeyi, devlet ve vatandaşı karşı karşıya getiren bu tür uygulamaları durdurmayı ve yargı kararlarını gecikmeksizin yerine getirmeyi düşünüyor musunuz?

Kaynak: Medyascope

Şinasi KARACA..saskara-sinasi@hotmail.com.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

"Veyis Ateş hakkında suç duyurusu" Halkın Kurtuluş Partisi Veyis Ateş hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na tehdit, şantaj, suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçlarını işlediği iddiasıyla suç duyurusuna ...
"Sedat Peker iddia etti, Meclis'teki belge raftan indi" Sedat Peker'in paylaşımlarının ardından Odatv'nin haberi yeniden gündeme geldi.   Organize suç örgütü kurduğu belirtilen Sedat Peker bugün yaptığı paylaşımla Odatv'nin haberi yeniden gündeme geldi. Kimsenin ...
"Memeleket Partisi'nden istifa eden üyelerden açıklama" İstanbul İl Başkanlığı açılışı 12 Haziran'da yapılan Memleket Partisi'nde il yönetim kurulu üyeleri dahil 20 kişinin istifa etmesine ilişkin açıklama yapıldı. Partiye katılma sürecini anlatan ...
Tencere dibin kara, seninki benden kara: Hadi Özışık’tan Veyis Ateş’e ‘mesleği bırak’ çağrısı Suç örgütü lideri Sedat Peker’le samimi sohbetleri ortaya saçılan Hadi Özışık, Veyis Ateş’in hakkındaki iddialarla ilgili sessiz kaldığını ...
Oğuzhan Asiltürk, Karamollaoğlu'na karşı 'kongre' harekâtı başlattı Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile Saadet Partisi içerisinde kurultay ateşini yaktı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı ...
CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu: “Son altı ayda Cumhurbaşkanlığı tarafından 39 acele kamulaştırma kararı alındı, ne bu acele? Özgür Özdemir Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, son altı ayda Cumhurbaşkanlığı’nca ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.