SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
10 Haziran 2021

“Sözcü’yü sevindiren karar”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Sözcü’yü sevindiren karar”

GündemUlusal - 10 Haziran 2021 17:21

“Sözcü’yü sevindiren karar”

Sözcü’yü sevindiren karar çıktı.

468 gündür Sözcü TV’nin logo değişikliği talebini gündeme almayan, başvuruyu reddeden RTÜK’e ders niteliğinde bir karar çıktı.

Mahkeme logonun kullanabileceğini belirtti ve RTÜK’ün kararını iptal etti.

Ankara 15. İdare Mahkemesi, yaklaşık 11 ay boyunca Sözcü TV’nin logo değişikliği talebini gündeme almayan ve daha sonra da talebi reddeden RTÜK’e ders niteliğinde bir karar verdi. Mahkeme, Sözcü grubuna ait “SRT Sivas” isimli televizyon kanalının logosunun “SZC” şeklinde değiştirilmesi için yapılan başvuruyu reddeden RTÜK kararını iptal etti. Kararda, logonun Türk Marka ve Patent Esntitüsünce de onaylandığı belirtilerek, RTÜK kararının dayanaksız olduğu belirtildi. Böylece, SRT Sivas Televizyonu’nun logosu SZC olarak değişecek.

Sözcü TV, 21 Şubat 2020’de uydudan ulusal yayın yapan SRT isimli kanalı, sahibi olan Mega Ajans Reklamcılık Ticaret Şirketi’nden satın aldı. Kanalın “Sivas SRT” olan logosunu “SZC” olarak değiştirmek için 27 Şubat 2020’de RTÜK’e başvurdu. RTÜK, önce bazı belgelerin eksik olduğu gerekçesiyle Sözcü TV’de bu eksikleri tamamlamasını istedi. Sözcü TV 16 Mart 2020’de eksik belgeleri tamamladı. Ancak RTÜK başvuruyu aylarca gündemine almadığı gibi cevapsız bıraktı.

CEZA KESTİLER

Bunun üzerine Sözcü, RTÜK’ün başvurusunu gündeme almadığını kamuoyuna duyurdu. Logo değişikliği başvurusunu gündeme alması beklenen RTÜK ise, bu haberin duyurulmasının ardından toplanarak Sivas SRT ibaresinin SRT Sivas şeklinde kullanıldığını savunarak Sözcü TV’ye ceza kesti.

DAVA AÇILDI

11 Kasım 2020’de RTÜK’e bir kez daha, logo değişikliği talebi tekrarlandı. Ancak RTÜK bu başvuruyu da yanıtsız bırakarak gündemine almadı. Talep, süresi içerisinde gündeme alınmayınca zımnen reddedilmiş oldu. Bunun üzerine Sözcü TV vekili avukat İsmail Yılmaz idari mahkemesine başvurdu.

KARAR VERİLDİSözcü’nün aktardığına göre, davayı gündemine alan Ankara 15. İdare Mahkemesi, RTÜK’ten savunma istedi. RTÜK, mahkemeye gönderdiği savunmasında, Sözcü TV’nin başvurusunu 24 Şubat 2021’de yani davanın açılmasından 1 ay sonra karara bağladığını bildirdi. RTÜK kararında Sözcü TV’nin talebinin, değiştirilmek istenen logonun Türk Marka ve Patent Kurumu’nca onaylanmadığı gerekçesiyle reddedildiği belirtildi.

İŞLEM YAPILMADI

Dosyayı değerlendiren Mahkeme de, yaptığı inceleme sonucu Sözcü TV’yi haklı buldu. RTÜK’ün başvuruyu reddetmesine ilişkin kararını iptal eden mahkeme, Sözcü TV’nin istenen belgeleri tamamladığına, buna karşın yapılan iki başvurunun da gündeme alınmadığı ve 60 günlük yasal süre içinde cevap verilmediğine dikkat çekti. Kararda, “idarece makul süre içerisinde olumlu veya olumsuz bir işlem tesis edilmediği anlaşıldığından başvurunun zımnen reddine ilişkin işlemde hukuka uyarlılık bulunmadığı kanaatine varılmıştır” denildi.

DAYANAKSIZ KALDI

RTÜK’ün, dava açıldıktan sonra toplanarak, kullanılmak istenen yeni logoya (SZC) ilişkin marka tescil başvurusunun Türk Marka ve Patent Kurumunca reddedildiği gerekçesiyle, Sözcü TV’nin başvurusunu reddettiği anımsatılan kararda, “Türk Marka ve Patent Kurumuna davacı tarafından yapılan itirazın kabul edilerek markanın tescil edilmesine karar verildiği görüldüğünden, söz konusu kurul kararının dayanaksız kaldığı sonucuna varılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

“BOŞ YERE ENGEL ÇIKARTTILAR”

Sözcü TV’nin avukatı İsmail Yılmaz, kararı şöyle değerlendirdi:

“Sözcü TV’nin logosunu değiştirmek için RTÜK’e yaptığımız başvuru yaklaşık 1.5 yıldan beri sürüncemede bırakılmıştır. Basit olan bu işlem, Sözcü TV’nin önüne dağ gibi büyütülerek getirilmiştir. Mahkeme hukuka uygun davranarak davamızın kabulüne karar verdi. Dolayısıyla mahkeme eliyle Sözcü TV logosunu kullanmamızın yolu açılmış oldu. Adalet yerini buldu. Gecikmeden dolayı ticari zararlarımız olmuştur. Bunlarla ilgili tazminat davalarını açacağız. Buna sebep olanlar hakkında da yasal yollara başvuracağız.”

Kaynak; Sözcü..

Şinasi KARACA..saskara-sinasi@hotmail.com.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

MHP'yi CIA kurdu, CHP'de ise... MHP ve Alparslan Türkeş'in CIA ile ilişkisi, askeri müdahalelerde ABD'nin rolu... 68 kuşağı hareketinin iki atkif ismi Sarp Kuray ve Ömer Gürcan'dan şok açıklamalar. GİRİŞ 26.04.2008 16:35GÜNCELLEME 26.04.2008 16:35 1960’lı ...
"ALEVİLER ASLA MILLIYETCILIK KELLECILIK YAPMAZ!" ÇÜNKÜ 72 MILLETI AYNI GÖZDE GÖRÜR. Yesevi Bektaşi Oğuz Ocakları diye Faşist bir Alevi örgütlenmesi oluşmuş. Hacı Bektaş Veli Dergâhına da gitmişler. Bir koldan da Turizm ve ...
"ATATÜRK İLKELERİ" Kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyeti'ni belirlediği çağdaş değer ölçülerine eriş­tirmek, Türk halkını uygar dünyada ki layık olduğu yere ulaştırmak için koyduğu te­mel ilkelerdir. 1924 Anayasası'nda da yer olan bu ilkeler ...
Peker'den operasyon açıklaması: "Diğer üç kişiyi de biliyorum" Organize suç örgütü yöneticisi olduğu iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan Sedat Peker, yeni açıklamalarda bulundu.   Organize suç örgütü yöneticisi olduğu iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan Sedat ...
"Gazeteci Murat Ağırel: Sezgin Baran Korkmaz 12 gazetecinin kendisi tarafından maaşa bağlandığını söylüyor" Sezgin Baran Korkmaz'ın bir kısmı ortaya çıkan ses kaydının devamında, 12 gazeteciyi maaşa bağladığını söylediği iddiaYeniçağ yazarı Murat ...
"Sedat Peker'i neden susturmaya çalışıyorlar" Soner Yalçın yazdı: Ülkeler organize suç çeteleri ile “anlaşıp” yeraltı dünyasıyla mücadele ederken, Türkiye'nin Sedat Peker'i sadece susturma peşinde olması size tuhaf gelmiyor mu?. Türkiye, Sedat Peker'i ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.