SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
12 Ağustos 2018

“Süleymancılar’a ait yurt, istismar sebebiyle kapatıldı”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Süleymancılar’a ait yurt, istismar sebebiyle kapatıldı”

BölgeselGündem - 12 Ağustos 2018 18:51

Süleymancılar Cemaati’ne ait Özel Sam Köyü Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği Ortaöğretim Erkek Öğrenci Yurdu’nda çocuklara yönelik istismarın ardından yurdun faaliyetleri durduruldu.

Antep’in Şehitkamil ilçesindeki Sam Mahallesi’nde faaliyet gösteren yurtta, çocuklara yönelik istismar yaşandığı ve olayın dava konusu olduğu ortaya çıkmıştı.

14 yaşındaki üç öğrencinin kaldığı odanın karşısında “eğitmen” olduğu söylenen yurt görevlisinin odası bulunuyor. Adının A. olduğu öğrenilen 18 yaşındaki yurt görevlisinin, karşı odada kalan üç çocuktan ikisine istismarda bulunduğu belirtildi.

AİLESİNE ANLATINCA ORTAYA ÇIKTI

İstismar edilen iki öğrenci olayı ailelerine anlatamazken, istismara uğramayan üçüncü öğrencinin yaşananları ailesine aktarmasıyla olay ortaya çıktı.

Üçüncü öğrencinin ailesinin suç duyurusunda bulunması üzerine, konu yargıya intikal etti. Sulh ceza mahkemesine sevke edilen yurt görevlisi A., tutuklanarak cezaevine gönderildi.

CİMER’E SORULDU

Şahinbey Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Uğur Kalkan, skandalın ortaya çıkmasının ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvurdu.

Kalkan, CİMER’den şu sorulara yanıt istedi: “Gaziantep’te böyle bir olay yaşanmış mıdır? Eğer bu iddialar doğruysa; söz konusu kişi hakkında ne gibi yasal işlemler yapılmıştır? Eğer bu iddialar doğruysa; söz konusu yurt hakkında ne gibi işlemler yapılmıştır? Yurt olarak faaliyet göstermeye devam etmekte midir? Söz konusu yurda ait en son denetimler ne zaman yapılmıştır? Hangi kurum tarafından yapılmıştır? 2018 Yılı içinde Gaziantep genelinde bu veya benzeri şikayetler olmuş mudur? Olduysa bunlarla ilgili ne gibi çalışmalar yapılmıştır?”

CİMER, Kalkan’ın sorularını Şehitkamil Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü’ne yönlendirdi. Müdürlük tarafından Kalkan’a verilen yanıtta, gereken incelemenin yapıldığı ve davanın devam ettiği belirtildi.

Yanıtta şu ifadeler yer aldı: “21.07.2018 Tarihli ihbar nedeniyle Sam Mahallesine gidilmiş, gerekli kişi ve kuruluşlarla iletişime geçilmiştir. İhbarda adı geçen Özel Sam Köyü Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği Ortaöğretim Erkek Öğrenci Yurdu’nda yaklaşık 2 ay önce 2 yurt öğrencisine istismar uygulandığının iddia edilmesi nedeni ile Müdürlüğümüzce gerekli inceleme ve değerlendirme yapılmış, gerekli müdahalelerde bulunulmuş, mahallenin bağlı bulunduğu Organize Sanayi Polis Merkezi’nin olaya anında müdahale ettiği, şüpheli kişileri gözaltına aldığı, olayın adli makama intikal ettiği, gerekli yasal işlemlerin başlatıldığı ve davanın devam etmekte olduğu, yaşanan olay sonrasında yurdun faaliyetlerinin durdurulduğu, mevcut durumda faaliyetinin devam etmediği, söz konusu yurtların bağlı bulunduğu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün uhdesinde olduğu, 2018 yılı içerisinde Müdürlüğümüze bu veya benzeri bir şikayetin bulunmadığı tespit edilmiştir.”

soL’UN HABERİYLE GÜNDEM OLMUŞTU

Şehitkamil ilçesi Sam mahallesinde Süleymancılar cemaatine ait özel öğrenci yurdunda yaşananlar soL’un özel haberiyle konuşulmaya başlanmıştı.

soL’un 6 Temmuz’da yaptığı “Yine tarikat yurdu, yine cinsel istismar: Süleymancıların yurdunda taciz” başlıklı haberin ardından konu Türkiye gündemine gelmişti.

Kaynak; Sol haber..
Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Siyasette bir makama talep açıp , o makamda görev yaptıktan sonra Ekonomik olarak Yoksullaşanlar neden  olmaz! Bütün sorgulamanın , yetki organının aslın'da halk olduğunu unutan bir milletin , temsiliyetinden değil, Teslimiyetinden dolayıdır diyerek...
   Bunu herkes bilir, hiç kimse dillendirmez! Siyasete girenler hep zengin , tabiki beyin zenginliğiyle değil, ekonomik zenginliklerinden bahsediyorum. Fakat hiç biri, maddi olarak fakir değildir. Zaten şöyle diyebilirsiniz; AKP ...
Türkiye'de muhafazakar siyasetin kilit isimlerinden biri olan ve ülkenin ilk sivil cumhurbaşkanı olarak anılanTurgut Özal'ın, 12 Eylül darbesini gerçekleştiren ve kendisini anayasa oylaması ile Cumhurbaşkanı seçtiren Kenan Evren'e darbe yaptığı ...
    İnsanlığın temel ahlakı ve vicdanı için ; İslam coğrafyasının tam orasında baş gösteren kerbela katliamının matemidir Muharrem orucu... İki cihan Sultanı Hz. Hüseyin ve 71 arkadaşının Kerbela Çölü’nde susuz ...
Bu makalemde sizleri düşünmeye davet etmek istediğim konu, surelerin başında besmeleyle yani, “Bismillahirrahmanirrahim” RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAH IN ADIYLA diye başlamasının nedenleri ve besmelenin ayrıca bir ayet olup olmadığı ...
HİCR SURESİ 39-40. AYETLER VE ALLAH IN KİMLERİ AZDIRDIĞI KONUSU. BU AYETLERE VERİLEN YANLIŞ ANLAMLAR IŞIĞINDA İNANILAN KADER İNANCI. Bu makalemde, sizleri üzerinde düşünmeye davet edecek, çok önemli konuları gündeme getirmek ...
Ardahan’da Ilgar Dağı Tüneli’nin atıkları ineklerin buzağılarını atmasına neden Ardahan’da Ilgar Dağı Tüneli’nin atıkları ineklerin buzağılarını atmasına neden oldu-VİDEO PİRHA-Ardahan’ın Damal ve Posof ilçeleri arasında yer alan Ilgar Dağı mevkiinde yapımına başlanan ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.