SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
16 Şubat 2020

“Türkiye 2014’ten beri 35 bin ÖSO teröristine maaş vermiş”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Türkiye 2014’ten beri 35 bin ÖSO teröristine maaş vermiş”

BölgeselGündem - 16 Şubat 2020 18:11

“Türkiye 2014’ten beri 35 bin ÖSO teröristine maaş vermiş”

NYR Daily’de yer alan Elizabeth Tsurkov, “Kim bu Türkiye’ye yardım eden savaşçılar?”başlıklı dikkat çekici bir haber yazdı.

NYR Daily’e yazan Elizabeth Tsurkov “Kim bu Türkiye’ye yardım eden savaşçılar?” sorusuna ilişkin oluşturduğu araştırma yazısında, Türkiye’nin Özgür Suriye Ordusu üyeleri ile birlikte burada yaklaşık 35 bin kişiye maaş ödediğini ve ücretin en düşük olduğu zamanda dahi ayda en az 11 milyon TL ödeme yapıldığını ileri sürdü.

2014’ten bu yana SMO’da yer alan savaşçılarla iletişim içerisinde olduğunu belirten Tsurkov, bir çoğunun kendini “Türkiye çıkarları adına savaşa itilmiş” hissettiğini yazdı.

Çoğunluğu Sünni Araplardan oluşan bu gruba bazılarının yağma ve hırsızlık için katıldığını belirten Tsurkov, böyle motivasyonları olmayanların ise her geçen gün artan şekilde “Türkiye’nin çıkarlarının kendi düşleri ve umutları ile örtüşmediğini” fark ettiklerini aktardı.

“CIA’İN YERİNİ TÜRKİYE DEVRALDI” Euronews’in haberine göre daha önce Levant Cephesi ve Hamza Tugayı gibi fraksiyonlara ‘Timber Sycamore’ kod adlı bir CIA programı çatısı altında direniş için savunma eğitimi ve ekipman sağlandığını anlatan Tsurkov, programın 2015’te başarısızlıkla sonuçlandığını 2017’de de sonlandırıldığını belirterek 2016’dan itibaren bu savaşçılara yapılan maaş ödemelerini Türkiye’nin devraldığını belirtiyor.

Bu noktadan sonra ÖSO oluşturan fraksiyonlarda sayıların arttığı, yüzlerden binlere çıktığı kaydediliyor. Bununla birlikte Ahrar el-Şarkiya ve Ceyş el-İslam gibi fraksiyonların hiçbir zaman batı desteği almaktan hoşnut olmadıklarına dikkat çekiliyor.

AYDA 300 DOLAR MAAŞ İddiaya göre Türkiye ‘Fırat Kalkanı’ operasyonu öncesi savaşçılara aylık 300 dolara denk gelen Türk Lirası şeklinde oluyordu ancak zamanla maaşlar düştü. 2019’un başında 100 dolara denk gelen TL’ye kadar inen ödemeler her iki ayda bir yapılmaya başlandı.

Ayda 50 dolarla geçinemeyen savaşçılar ya yakınlarından borç almaya ya da yağma ve hırsızlık gibi suçlar işlemeye başladı. Tsurkov el-Mu’tasım fraksiyonunda komutan seviyesindekiler ile görüştüğünde onların ayda 300 dolara denk TL almaya devam ettiklerini öğrenmiş.

35 bin savaşçı ve en düşük aylık ücret 50 dolara denk olacak şekilde TL cinsinden hesaplandığında bu aylık en az 11 milyon TL’ye denk geliyor. Bugün Türkiye’nin kontrolü altında olan bölgelerde Ankara sadece ÖSO üyelerinin değil buralardaki yerel meclis üyelerinin, öğretmenlerin, doktorların, yerel polisin ve askeri polisin de maaşlarını ödüyor.
Kaynak;Yurt Gazetesi..

Şinasi KARACA. saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Ne yapacağız? Adalet için açlık grevi yapanlar varken, el uzatmak yerine görmezden gelmek... 2 gün önce yaşamını kaybeden Grup Yorum üyesi Helin Bölek aylardır özgürce sanatını icra edebilmek için ölüm orucuna yatmışken onu duymazdan ...
Örtülü af yasası, AKP-MHP iktidarı af için Anayasa’da gerekli görülen beşte üç çoğunluğa, yani 360 sandalyeye sahip olmadığı için, “İnfaz Düzenlemesi” adı altında Meclis’e sunuldu ve Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Kamuoyu, “Adalet Reformu” ...
Açlık grevindeki avukatlar ölüm orucuna başladı Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi Av. Ebru Timtik ve Av. Aytaç Ünsal, 5 Şubat'ta başladıkları açlık grevini ölüm orucuna çevirdiler. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) tarafından ...
Türkiye'de koronavirüse bağlı 60 yaş altı ölümlerin oranı korkutuyor Dünyaya kâbusu yaşatan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili Türkiye'de 60 yaş altı ölümlerin oranı dikkat çekti. Türkiye'de 60 yaş altı ölümlerin, ...
       “YILMAZ GÜNEY KİMDİR?” İyiki Vardın Çirkin Kral !!! 1 Nisan 1937'de bir işçi ailesinin iki çocuğundan biri olarak Adana'nın Yenice köyünde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Adana'da tamamlayan Güney, ...
“HİÇBİR KİMSE ALLAH’IN İZNİ OLMADAN ÖLMEZ. ÖLÜM BELİRLİ BİR SÜREYE GÖRE YAZILMIŞTIR.” Bizler Kur’an ayetlerini, ne yazık ki rivayet edilen batıl inançlar eşliğinde anlamaya çalıştığımız, hatta Kur’an ı bu bilgiler ışığında ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.