SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
8 Nisan 2018

ÜMİT KAFTANCIOĞLU’NUN ÖLÜMÜNÜN 38’İNCI YILI ANMA GECESİ YAPILDI!”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
ÜMİT KAFTANCIOĞLU’NUN ÖLÜMÜNÜN 38’İNCI YILI ANMA GECESİ YAPILDI!”

GündemUlusal - 8 Nisan 2018 14:30

ÜMİT KAFTANCIOĞLU’NUN ÖLÜMÜNÜN 38’İNCI YILI ANMA GECESİ YAPILDI!”

Ümit KAFTANCIOĞLU,11 Nisan 1980,Yılında sadece düşüncesi ve kalemiyle o dönemin sistemine,rejimine baş kaldırışından dolayı,emperyalist köpeklerin ve katillerin kurşunlarına hedef olmuş ve hayatını kayıp etmiştir. Aradan 38 Yıl geçmiş olmasına rağmen halen suçunun ne olduğu bilinmemektedir.

 

Ümit KAFTANCIOĞLU’NU anma gecesinde bir çok dost, arkadaş,akraba köylüsü, seveni, ve duyarlı insanların katılmasıyla,coşkulu bir şekilde kutlandı.
Öztürk TATAR’IN ,ve oğlu Alinaki,ve ayrıca gelini Canan KAFTANCIOĞLU tarafından,belgesel konuşmalar niteliğinde hazırlanarak Yunus emre sahnesine taşınarak kutlama öykü yarışması gibi konuları da içerisine alarak güzel coşkulu bir gece yaşanmıştır.Ayrıca Canan Kaftancıoğlu’nun İstanbul CHP İl başkanı olması sebebiyle bir çok CHP Milletvekili İlçe Başkanları ve Belediye Başkanları da gecede bulunmuştur.

 

2018 Ümit Kaftancıoğlu Öykü Ödülleri ve Anma Etkinliği 7 Nisan 2018 Cumartesi günü saat 19.00’da Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezinde yapılmıştır..

Öykü için, ben Şinasi Karaca olarak gönderdiğim, Öykü ile beraber, 300 Tane Öykü gönderilmiş, bunların içerisinde 10 Öykü finale kalarak yarışmaya hak kazanmıştır..

Birincilik: “Ev” adlı öyküsü ile Öznur BABUR

İkincilik: “Sokağı Gözetleyen Adam” adlı öyküsü ile Ertuğrul ÖZKESKİN

Üçüncülük: “Kuyu” adlı öyküsü ile Süleyman SAVAŞ

Mansiyon

  • “Erteleli Behçet Efendi” adlı öyküsü ile Zeliha ERGÜN
  • “Kaçış” adlı öyküsü ile Pelin MACİT KUTLU
  • “Güngör Apartmanı” adlı öyküsü ile Mustafa ACET
  • “Kiraz Seyranı” adlı öyküsü ile Rasim SAVAK
  • “Misafir” adlı öyküsü ile Ramazan GÜNGÖR
  • “İçimden Kuşlar Havalandı” adlı öyküsü ile H. Meriç DORUK
  • “Koyun” adlı öykü ile Seyhan Aslan Hanotte

Ümit Kaftancıoğlu Kimdir?

Ümit Kaftancıoğlu, 1935 yılında Ardahan’ın Hanak ilçesinin Koyunpınarı (Saskara) köyünde dünyaya geldi. Çocukluğu Dede Korkut boylarının zengin anlatım geleneği içerisinde, halk âşıklarının, söz sohbet bilenlerin dizinin dibinde destan, masal, türkü, efsane dinleyerek, okuyarak geçti. Köyündeki ilkokula gittiğinde diploma alacak durumdaydı. İlkokulu bitirdikten sonra köy çocuklarına açık tek kapı olan Köy Enstitüsü’ne girmek için yıllarca uğraştı, yollara düştü, Cılavuz Köy Enstitüsü’ne girdi. Kaftancıoğlu, Cılavuz Köy Enstitüsü’nü bitirdikten sonra Mardin’in Derik ilçesinde ilkokul öğretmeni olarak görevine başladı.

Daha sonra Balıkesir Necati Bey Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümünü bitirip bir süre Rize’nin Pazar ilçesinde Türkçe öğretmenliği yaptı. Yedek Subay olarak görev yaptığı askerlik dönüşü, TRT’nin açtığı sınavı kazanarak, Köy Yayınları bölümünde göreve başladı. TRT İstanbul Radyosu’nda “Av Bizim Avlak Bizim”, “Dilden Dile” ve “Yurdun Dört Bucağından” gibi programlarla halk kültürünü, halk âşıklarını, halkın eksiğini ve sıkıntılarını mikrofona taşıdı. “Gerçek edebiyatın halkın ağzında, dilinde olduğunu bilmeliyiz.

Halkın sözlü edebiyatını yazıya geçirecek, değerlendirecek olanlar da halk çocuklarıdır.” der. Bu gözlemlerini doğrularcasına, Anadolu’yu gezerek derlemelerle halkın sözlü yazınını ve halk türkülerini yazıya döktü. Günümüzde bile sevilerek dinlenen “Evreşe Yolları Dar” ve “Yüksek Yüksek Tepeler Ev Kurmasınlar” türküleri Kaftancıoğlu’nun derlemeleri arasındadır.

Radyo programcılığı yanında edebiyat dünyasında da adını duyuran Kaftancıoğlu, “Dönemeç”le (Öykü) TRT Büyük Ödülü birincilik (1970) ve “Hakullah”la (Röportaj) Milliyet Gazetesi Karacan Ödülü birinciliği (1972) aldı. 11 Nisan 1980 günü görev yaptığı TRT İstanbul Radyosu’na gitmek için çıktığı evinin önünde öldürüldü.

Devrimci Radyo programcı Yazar Edebiyatçı Derlemeci Yiğide Tanrıdan rahmet dilerim..Ruhun şad olsun.Unutmadık unutmayacağız..

Şinasi KARACA<saskara-sinasi@hotmail.com

 

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Şinasi KARACA “MENDERES NEDEN İDAM EDİLDİ”    BİZLER YAŞADIK VE UNUTAMADIK... Menderes neden idam edildi? Adnan Menderes 17 Eylül 1961'de sağlık muayenesini yapan doktor heyetinden sağlam raporu alındıktan sonra öğlen 13:21'de idam edildi. ...
ALEVİLİĞİN ÖZGÜNLÜĞÜ VE ÖZELLİĞİ... iLHAN SELÇUK “Osmanlı padişahı Sünnilerin halifeliğini benimsedikten sonra, Aleviler, Şeyhülislam fetvalarıyla ‘Katl-i vacip Kızılbaşlar’ olarak nitelendirildiler; köylerde ve dağlarda içe kapalı bir gizemli yaşamı sürdürmek zorunda kaldılar... Mülkünde yaşayan Hıristiyanlara ...
"TARİHİMİZİ ÖĞRENELİM OSMANLI BORÇLARI" ☝Fatih Sultan Mehmet döneminde (1451–1481) Türkler devlet yönetiminden uzaklaştırıldı. Onların yerlerine “devşirme” denilen Hristiyan Avrupalı kökenliler getirildi. ☝Osmanlı ordusunu oluşturan yeniçeriler de Türk değildi. 10–15 yaşlarında ailelerinden koparılıp ...
HZ. ALİ CAMİDE Mİ ŞEHİT EDİLDİ? GERÇEK DEĞİL! RAMAZAN'IN 19. GÜNÜ SABAHI Hz. Ali 661 yılının Ramazan Ayının 19. Gününün sabahı evinin önünde Harici mezhebine mensup Abdurrahman İbn Mülcem ve iki ...
Sn. Cumhurbaşkanı, Ailemize hitaben yazılmış olan Mart 2018 tarihli mektubunuzu aldık, çok teşekkür ederiz. Mektubunuzda; “Türkiye’yi, eğitimden sağlığa, ulaştırmadan enerjiye, tarımdan sanayiye kadar her alanda 16 yılda 3,5 kat büyüttüğünüzü”, neredeyse "uçurduğunuzu" yazmışsınız. Mektubu okuduğumda ...
"9 öğrenciye cinsel istismardan tutuklu öğretmen tahliye edildi!" Konya'da, 6'ncı sınıftaki 9 kız öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla geçen yıl 29 Mayıs'ta tutuklanan matematik öğretmeni O.A. (60), adli kontrol şartıyla tahliye oldu. Hakkında ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.