SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
8 Nisan 2018

ÜMİT KAFTANCIOĞLU’NUN ÖLÜMÜNÜN 38’İNCI YILI ANMA GECESİ YAPILDI!”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
ÜMİT KAFTANCIOĞLU’NUN ÖLÜMÜNÜN 38’İNCI YILI ANMA GECESİ YAPILDI!”

GündemUlusal - 8 Nisan 2018 14:30

ÜMİT KAFTANCIOĞLU’NUN ÖLÜMÜNÜN 38’İNCI YILI ANMA GECESİ YAPILDI!”

Ümit KAFTANCIOĞLU,11 Nisan 1980,Yılında sadece düşüncesi ve kalemiyle o dönemin sistemine,rejimine baş kaldırışından dolayı,emperyalist köpeklerin ve katillerin kurşunlarına hedef olmuş ve hayatını kayıp etmiştir. Aradan 38 Yıl geçmiş olmasına rağmen halen suçunun ne olduğu bilinmemektedir.

 

Ümit KAFTANCIOĞLU’NU anma gecesinde bir çok dost, arkadaş,akraba köylüsü, seveni, ve duyarlı insanların katılmasıyla,coşkulu bir şekilde kutlandı.
Öztürk TATAR’IN ,ve oğlu Alinaki,ve ayrıca gelini Canan KAFTANCIOĞLU tarafından,belgesel konuşmalar niteliğinde hazırlanarak Yunus emre sahnesine taşınarak kutlama öykü yarışması gibi konuları da içerisine alarak güzel coşkulu bir gece yaşanmıştır.Ayrıca Canan Kaftancıoğlu’nun İstanbul CHP İl başkanı olması sebebiyle bir çok CHP Milletvekili İlçe Başkanları ve Belediye Başkanları da gecede bulunmuştur.

 

2018 Ümit Kaftancıoğlu Öykü Ödülleri ve Anma Etkinliği 7 Nisan 2018 Cumartesi günü saat 19.00’da Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezinde yapılmıştır..

Öykü için, ben Şinasi Karaca olarak gönderdiğim, Öykü ile beraber, 300 Tane Öykü gönderilmiş, bunların içerisinde 10 Öykü finale kalarak yarışmaya hak kazanmıştır..

Birincilik: “Ev” adlı öyküsü ile Öznur BABUR

İkincilik: “Sokağı Gözetleyen Adam” adlı öyküsü ile Ertuğrul ÖZKESKİN

Üçüncülük: “Kuyu” adlı öyküsü ile Süleyman SAVAŞ

Mansiyon

  • “Erteleli Behçet Efendi” adlı öyküsü ile Zeliha ERGÜN
  • “Kaçış” adlı öyküsü ile Pelin MACİT KUTLU
  • “Güngör Apartmanı” adlı öyküsü ile Mustafa ACET
  • “Kiraz Seyranı” adlı öyküsü ile Rasim SAVAK
  • “Misafir” adlı öyküsü ile Ramazan GÜNGÖR
  • “İçimden Kuşlar Havalandı” adlı öyküsü ile H. Meriç DORUK
  • “Koyun” adlı öykü ile Seyhan Aslan Hanotte

Ümit Kaftancıoğlu Kimdir?

Ümit Kaftancıoğlu, 1935 yılında Ardahan’ın Hanak ilçesinin Koyunpınarı (Saskara) köyünde dünyaya geldi. Çocukluğu Dede Korkut boylarının zengin anlatım geleneği içerisinde, halk âşıklarının, söz sohbet bilenlerin dizinin dibinde destan, masal, türkü, efsane dinleyerek, okuyarak geçti. Köyündeki ilkokula gittiğinde diploma alacak durumdaydı. İlkokulu bitirdikten sonra köy çocuklarına açık tek kapı olan Köy Enstitüsü’ne girmek için yıllarca uğraştı, yollara düştü, Cılavuz Köy Enstitüsü’ne girdi. Kaftancıoğlu, Cılavuz Köy Enstitüsü’nü bitirdikten sonra Mardin’in Derik ilçesinde ilkokul öğretmeni olarak görevine başladı.

Daha sonra Balıkesir Necati Bey Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümünü bitirip bir süre Rize’nin Pazar ilçesinde Türkçe öğretmenliği yaptı. Yedek Subay olarak görev yaptığı askerlik dönüşü, TRT’nin açtığı sınavı kazanarak, Köy Yayınları bölümünde göreve başladı. TRT İstanbul Radyosu’nda “Av Bizim Avlak Bizim”, “Dilden Dile” ve “Yurdun Dört Bucağından” gibi programlarla halk kültürünü, halk âşıklarını, halkın eksiğini ve sıkıntılarını mikrofona taşıdı. “Gerçek edebiyatın halkın ağzında, dilinde olduğunu bilmeliyiz.

Halkın sözlü edebiyatını yazıya geçirecek, değerlendirecek olanlar da halk çocuklarıdır.” der. Bu gözlemlerini doğrularcasına, Anadolu’yu gezerek derlemelerle halkın sözlü yazınını ve halk türkülerini yazıya döktü. Günümüzde bile sevilerek dinlenen “Evreşe Yolları Dar” ve “Yüksek Yüksek Tepeler Ev Kurmasınlar” türküleri Kaftancıoğlu’nun derlemeleri arasındadır.

Radyo programcılığı yanında edebiyat dünyasında da adını duyuran Kaftancıoğlu, “Dönemeç”le (Öykü) TRT Büyük Ödülü birincilik (1970) ve “Hakullah”la (Röportaj) Milliyet Gazetesi Karacan Ödülü birinciliği (1972) aldı. 11 Nisan 1980 günü görev yaptığı TRT İstanbul Radyosu’na gitmek için çıktığı evinin önünde öldürüldü.

Devrimci Radyo programcı Yazar Edebiyatçı Derlemeci Yiğide Tanrıdan rahmet dilerim..Ruhun şad olsun.Unutmadık unutmayacağız..

Şinasi KARACA<saskara-sinasi@hotmail.com

 

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Kadına, çocuğa, hayvana kötü muamele işten çıkarılma sebebi oldu İzmir'de Buca Belediyesi, sendika ile imzaladığı toplu iş sözleşmesine, hayvanlara kötü muamelede bulunanların iş akdinin feshi maddesini koydu. İzmir'in Buca ilçe belediyesi ile ...
"Nüfusun yüzde 5’i artık Suriyeli"   18.07.2018 13:25 3 milyon 546 bin 905 Suriyeli, Türkiye nüfusunun yüzde 4.39'una denk geliyor. 2011 yılında Suriye başlayan iç savaşın ardından ülkelerinden göç eden 3 milyon 546 bin ...
"Meclis gündemine taşındı"   18.07.2018 14:33 CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar , TRT Word çalışanlarının 100 bin lirayı aşkın maaşa çalıştıklarına ilişkin iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Konuyla ilgili araştırma ve yazılı soru önergesi veren ...
Şinasi KARACA "SOLCU OLMAK İÇİN ÖNCE BUNLARI YAPMAN GEREK" Haksızlığa,Adaletsizliğe,Hukuksuzluğa,Sömürü düzenine,Eşitsizliğe,Karşı çıkmazsın!sonra ben devrimciyim,solcuyum,dersin,hadi be,demezler mi? Sana, protestolara katılmaz sadece izlersen ,hakkını aramazsan kendi hakkını başkasının aramasını istersen, senden sosyal demokrat değil ...
Kamu yararına dedikleri sistem: Halkın cebinden tarikatlara... CAN UĞUR canugur@birgun.net @canugur1987 Adnan Oktar ekibine yönelik operasyonun ardından tarikatların iktidarla ilişkisi daha açık biçimde sorgulanırken AKP’nin 15 Temmuz sonrası kendine yakın tarikatlarla ilişkilerini derinleştirdiği biliniyor. ...
“Söylesen olmuyor, sussan gönül razı değil!” “DEDE OLMAZ, HOCA VERELİM”. EREN ERDEM'İN ALEVİ İNANCI REDDEDİLDİ diye bir haber okudum. Ne kadar üzücü değil mi? Cezaevine hoca, papaz girebiliyor ama dede giremiyor. Bir Alevi ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.