“Türk Gazeteci: “Bana Acıyan Her Yumruk AŞK Duyuyor”

“Türk Gazeteci: “Bana Acıyan Her Yumruk AŞK Duyuyor”

Turan Haber Ajansına kısa süre içinde üçüncü kez yayınlanan “Musa” adlı kitabın yazarı, tanınmış Türk gazeteci Musa Aghachun ile söyleşi

– Uzun süre çalışmayın, çalışmayan gazetecilerin sizi susturamayacağını veya susturmayacağını kanıtlamak için bu kitabı yazar mısınız?

bu iki şahsın yazdığı kitapları okuduktan sonra ben anarxizmə düçar oldum.İndi “anarşizm” suçlusu gibi sizin qabağınızda dururam.Bu iki kişiyi gözaltına oynatsanız, siz de kurtulmak olacaqsınız.

Prokuror dedi ki, o nasıl olacak? Dedim ki, bu kadar klasörü okumaktan vakit bulup evinize bilmiyorsunuz, sinemaya, konsere gidebilir bilmiyorsunuz, ailenize yeterli zaman ayırabilir bilmirsiniz.Ona göre bu iki kişiyi gözaltına yaptırın ki, hem insanlar anarxizmə yuvarlanmasın hem de siz kendinize vakit ayırabilir biləsiniz.

Yaşar abi dedi ki, oğlan, eşek oğlu eşek, savcı onu alaya koyduğunu duysa, “mahkemeyi tahkir ettiğine göre”, seni tutup etdirər.Prokurorun bunu anlayacak seviyesi yoktu ki.Adam sık sık benden soruyordu ki, ne yapmalıyım? Anadolu’da bir sevgilinin şiiri vardır: Bir el bedeni çizebilir.

– Kenan Evren ve Özal’ın korumalarını vurdular mı?

– Yumruklar Evrenin cangüdənlərindən başlayıp Tayyip Erdoğanın cangüdənlərinə kadar devam etdi.Yəni tüm siyasetçilerin cangüdenleri bana gereken özen ve ihtimamı göstərdilər.Mən 9 kere öncelikle Evrenin, ondan sonra ise Özal’ın sözcüsü olan Ali Baranselin sayesinde ölümden kurtuldu olmuşam- hayatımı ona borçluyum.

– Evren ya da Ozal sana yumruklar için talimat verdi mi?

Ağaç: Onların talimat vermelerine gerek yok idi.Men Evrenin veya Özal’ın talimat verdiklerini inanmıram.

Can güdənlərin işi korudukları kişilere karşı olası tehlikeyi ortadan qaldırmaqdır.Onlar ise soran gazeteciyi döyürdülər.Çünki bu toplumda vatandaşlık yok, tebeelik var, itaat etməlisən.Bizim ülkemizde dalkavukluk, ikiyüzlülük hakimdir.Bir süre nispeten nefes alabilir biliyorduk ancak son 15 yılda yine geçmiş döneme qayıdıldı.İdarəçilərə “Hırsızlık konusunda fikriniz nedir?” – sorusunu verince hemen “hakaret” maddesinden hapse göndərirlər.Halbuki devleti yöneten kişilere her türlü soru sorulabilir bilmelidir .Demokratik ülkenin talebi de budur.Bizim gibi ülkelerde yöneticiler gazetecileri kendilerine biat etmesi gereken yaratıklar gibi görürlər.Bizim yöneticilerimiz gazetecinin sorusunu kamuoyunun talebi olarak değil,çünkü koltuklarını ebeveynlerinin özel çiftlikleri olarak görüyorlar.

– Bu bir çeşit feodalizm değil mi?

– Feodalizmle birlikte bir çeşit şeriat da var.

– Yani, basın sanayileşme talebinden kaynaklanan bir fenomen değil midir?

– Türkiye’de gerçek anlamda basın özgürlüğünü savunan gazetecilerin sayısı çok azdır.Çünki gazeteci kartı taşıyanların çoğu – devletin organize olarak yöneticilere yaltaqlanır.Bu günkü sorun sadece iktidardan değil, karakteri zayıf olan gazetecilerin çokluğundan da ileri gelir.Bu günkü iktidarın talebiyle “Star” gazetesinden kovulduktan sonra yeniden “Milliyet” gazetesine dönmek için Aydın Doğan ile görüşmüşdüm.

Baş editör Sedat Ergin ile konuştuktan sonra Aydın bey beni aradı ki, gazeteci gazeteciyi sevməz.Dedim ki, gazetenin sahibi sizsiniz, isterseniz, baş editör beni sevər.Dedi ki, sen Bana banka hesabı numarası ver ve eğer öyleyse sana çok para göndereceğim.

-Evet efendim, lütfen beni ezmeyin, para istemiyorum ama para. Medyanın yaklaşık% 70’i sizin kontrolünüzde. Üzgünüm, ben bir dilenci değilim.

Benim bu sözlerimden kızan Aydın Doğan dedi ki, affet, benim gazete-dergi-Kanallarım sana verilecek çalışma yoktur. Aydın Doğan beni takdir etmeliydi ancak benim kibirli davranışım əsəbləşdi.Bunu TV’de dedikten sonra bazı gazeteci meslektaşlarım telefon edip bana çıldırdılar ki, Aydın Doğan sana para vermek istiyor, sen almırsan.Azad karakterli bir gazeteci nasıl para alabilir? Gazetecinin zihni asla doğru bilgiyi alamaz.

– Peki bu durum nereye gidiyor?

– Jurnalistikanın mevcut vəziyyəti- insanlıktan istifa etmektir, nökərlikdir, alçaqlıqdır, namussuzluqdur.Bu, sadece toplumun geriye gitmesi değil, meslek anlamında büyük bir xəyanətdir.Həm de küresel çapta xəyanətdir.Ulduzlarda canlılar varsa, gelecekte diyecekler ki, yerkürede gazeteciler bu tür alçaqlıqlar etti .Onlar bizi alaya qoyacaqlar.Bunlara gazeteci demek mümkün değil, yağlayan-yaltaqlanan basında çalışanlar nökərlərdir.Orhan Pamuk da aynı nitelikteki kişidir, o da uluslararası emperyalizmin nökəridir.Ona Nobel ödülünü o seviyesiz romanlarına göre değil, “Türkler 1 milyon Ermeni, 30 bin Kürt Onu öldürdü. “Türkiye’ye geldiğinde Pamuk sözlerini yalanladı.

– Bu Doğu toplumlarının bir karakteri mi? Nobel ödüllü Amerikalı yazar William Faulkner ülkenin Güney vilayetlerinin haklarını istenilen siyasətçidən çok savunma etmişdi.Şərq toplumları ikiüzlüdürmü? Mutsuz olarak kalmaya devam yapacaklar?

– Öncelikle, Batıda olduğu gibi, dinin ciddi reformlara ihtiyacı var. Özgürlüğün olmadığı hiçbir toplum gelişebilir bilmir.Qorxunun hakim olduğu bir toplum gelişebilir bilməz.Qorxu insanı insanlıktan çıxarır.Vicdan özgürlüğünün olmadığı toplumlar gelişebilir bilmir.Krallıq aileleri doğrudan emperyalistlere bağlıdır.Səudiyyə Arabistanlı gazeteciyi göz göre göre Türkiye’de vurulan yetirdilər.Hələ İnsan hakları durumunda, cepler sorunu ön plandadır.

– Süleyman Demirel’in çoğunda şaka yaptın, kitabında onun hakkında çok şey yazmışsın.

– Demirel’e neden baba dediklerini sordum. Dedi Musa kardeş (taklit), devlet için çalıştı, millet için çalıştı, millet bizi aradı “baba”.

“Bay Demirel, bir ulus devlet için çalışıyorum ama kimse bana” Baba “demiyor.

Sana söylemiyorlar çünkü hala gençsin.

– Konuşma yaşlılıktan geçerse, babam “baba” dan hoşlanmaz.

-Diğer şey.

Baban hakkında söyleyecek başka bir şeyin var mı?

– Nedir bu?

Annelerimizle ilişkiniz var mı?

– Aziz Musa, 52 milyon insanın annesini görmüyoruz (gülüyor)

Şinasi KARACA<saskara-sinasi@hotmail.com

KAYNAK;

https://www.saskarahaber.com/turk-gazeteci-bana-aciyan-her-yumruk-ask-duyuyor/ linkinden çıktı edilmiştir.
Sayfayı yazdırmak için TIKLAYIN! Kapat