“ERENLER EĞİTİM VAKFI YENİ YÖNETİMİNİN DİKKATİNE!”

 “ERENLER EĞİTİM VAKFI YENİ YÖNETİMİNİN DİKKATİNE!”

 “ERENLER EĞİTİM VAKFI YENİ YÖNETİMİNİN DİKKATİNE!”

 

1994/95 ‘de dernekler aracılığıyla yapımına başlanmış olan Cem evi Türkiye’nin   olumsuz şartları gereği ihtiyaç olduğu görülmüş ve yapımına her yöreden ,inançtan kültürden,insanların yardımıyla katkılarıyla yapılmış bir Cem evi.

1998 tarihinde Vakıf statüsünü almış olup bu güne kadar ağır aksak gelmiştir.Şimdi ise yönetimin almış olduğu kararla olağan üstü kongreye gitmeye karar verilmiş.13 Ocak 2019 Tarihine seçim kararı alan yönetim alınan bilgiye göre tekrar aday olmayacaklarını belirtmiştir.

Yeni seçilecek yönetime kim gelirse gelsin zorlu bir mesai bekliyor.

1-Cem evi tüzüğü baştan sonuna kadar Vakıflarla ilgili Hukukçular bulunup maddeler tek tek incelenip yapılacak yapılmayacak konular çıkartılıp veya yeni konular eklenmeli tüzük yeniden yazılmalıdır.

2-Şimdiye kadar Dernek gibi yönetilen Vakıf acilen kurumlaşma için çalışmalar başlatılmalıdır.

3-Seçimlere toplantılara katılmayan vefat eden mütevelli üyeler belirlenerek üyeliklerine son verilmelidir.Yeni üyeler kayıt edilmelidir.

4-Kör döngü içerisinde dönmeye son verilip, sürekli aynı yüzler yerine ve Damal’lılıktan kurtulup, her bölgeden kişilerin Vakıf üyeliğine alınması için çalışmalar başlatılmalıdır.

5-Riyakatı ön plana getirip, dost ,akraba, köylü, tanış,gibi duygulardan uzaklaşarak gerçek yöneticileri bu işi yapacak kişileri yönetime seçmek seçtirmek olmalıdır.

6-Vakıf yönetimine seçilecek kişilerin,Yerel ve Ulusal Sosyal Medyayı çok iyi kullanması kısa sürelerle toplumu gelişmiş gelişecek olaylardan haberdar etmelidir.

7-Diğer Alevi Vakıflarla Derneklerle sürekli diyalog içerisinde bulunmak,toplantılar yapmak sürekli bilgi alışverişinde bulunmak.

8-Vakıf olarak Köy ve Mahallede bulunan Cem evlerini,Cem evi Derneklerini Vakıf bünyesine katmak birlikte hareket etmek için yeni bir çalışma başlatılmalıdır.

Neden niçin  derseniz?.

Tasaruf adı altında TBMM’ne getirilen “Büyük şehir yasası gereğince köy tüzel kişiliğinin ortadan kaldırılması ile bağlantılıdır, mağduriyet yaratan bir durum.  Getirilen 6360 sayılı Büyük şehir Yasası ile bu köylerin tüzel kişilikleri ve mal edinme ya da mevcut mallar üzerindeki hakları mülkiyetleri de ortadan kaldırıldı” Yani Büyük şehir kanunu ile birlikte tüm  Cem evlerinin mülkiyetleri de o köy tüzel kişiliğinden çıktı. Ya ilgili Büyük şehir  belediyesine geçti ya da burada oluşturulan komisyonlarla başka bir kuruma aktarıldı.Bu konu çok önemlidir üzerinde çalışılması gerekir.

9-Cem evi tarihi ile ilgili o dönemi yaşayan yaşatan ve uydurma değil gerçek bilgileri toplayarak emek veren kişileri de dinleyerek ellerindeki dökümanları ile birlikte kayıt altına alınarak yazılmalıdır.Hayali tarih yazılarak tarih yazılmaz yalnız gerçekler ne ise şahitler emektarlar kimler ise onlarla beraber tarih yazılır ve gelecek topluma aktarılır.

10-Cem evi yönetimine seçilecek kişilerin dikkate alacağı hususlar.Bu yarış bir bayrak yarışı olmalı ,gönül işi olmalı,bireysel çıkar için değil toplumun çıkarı için yarışı olmalı.Seçende seçilende sen şuralısın  sen buralısın,sen şusun sen busun demeden,bir birini kutlamalıdır.

11-Adında  “Eğitim” olan Vakfın Eğitim için çok gerilerde kaldığı görülmektedir.Eğitim için toplumun Eğitim  katmanlarından destek  yardım alarak Eğitim için geniş bir çalışma yapılarak gerçek kimliğini gün yüzüne çıkarmak için çalışmalar başlatılmalıdır.

Sonuç olarak;

Erenler Cem evini daha güzel yerlere getirmek kurumlaştırmak, çalışan ve duyarlı üyeler katarak daha yukarılara çıkararak hak ettiği yere getirmek için toplumla el birliği yapılarak gerekli çalışmalarda yapılarak yola devam edilmelidir.Daha duyarlı daha özverili toplumla iç içe olan bir yeni yönetim için herkese hayırlı olsun dileklerimle..

Şinasi KARACA<saskara-sinasi@hotmail.com

https://www.saskarahaber.com/erenler-egitim-vakfi-yeni-yonetiminin-dikkatine/ linkinden çıktı edilmiştir.
Sayfayı yazdırmak için TIKLAYIN! Kapat