“TÜRBAN ADI ALTINDA BAŞ ÖRTÜSÜ YALANI”

“TÜRBAN ADI ALTINDA BAŞ ÖRTÜSÜ YALANI”
“TÜRBAN ADI ALTINDA BAŞ ÖRTÜSÜ YALANI”

(Şinasi Karaca)

“Arap kültürünü inanç olarak bilinç altına ve iliklerimize kadar girmiş ve  görmekteyiz”

Hanımların kendilerini kapanarak saklamaları kadın erkek eşitliğine aykırıdır.Ortaya şöyle bir sorun çıkıyor.Erkek egemendir kadına her şeyi yapabilir kadınlar cinsel objedir.Aslında bir kadın ne kadar cinsel obje ise erkekte aynı derecede cinsel objedir,sadece aralarındaki fark biyolojik yapısıdır,biri doğurgan diğeri doğurgan olmayan,ALLAH,erkek kadınları eşit haklara sahip yaratmıştır,

(ayette belirttiği gibi ben sizi yani kadın erkek ikinizi bir birinizden üstün görmem)

 

M.Ö. 1760 yılı civarında Mezopotamya’da yaratılan, tarihin en eski ve en iyi korunmuş yazılı kanunlarından biridir.

 

“ASURLULAR’DAKİ ÖRTÜNME”

Araştırmacı,Sümer oloğ  İlmiye çığ ve,Cihan Aktaş’ın Kılık Kıyafet ve İktidar isimli kitabında tesettürün kısa bir tarihi de yer alıyor. Örtünmeye dair tarihteki en eski belge Asurlulardan kalma bir metinde yer alıyor. Bu yazıtta, Evli ve dul kadınlar, ev haricindeki yerlerde bulunduklarında başlarını örtmek zorundadırlar.

Bu durum özgür kadın ile esir kadın arasındaki esir tu kadınlar için de geçerlidir. Buna karşılık fahişelerin başı açık olmalıdır. Bir erkek, bir kadını meşru eş yapmak isterse tanıklar önünde o kadının örtündüğü resmî bir törenle gerçekleşecektir deniliyor.

Baş örtüsü İslamdan öncede vardı..

Kuran-da baş örtüsünün yeri olmadığını’’söyleyen ve akademisyen,Selçuk üniversitesi,İlahiyat,Fakültesi,İslam,Felsefesi,Ana Bilim Dalı Başkanı,Doç. Dr. Şahin Filiz,İslam Dininde baş örtüsünü yeri olmadığını,ve Kuran-da,baş örtüsünün farz olduğuna dair her hangi bir ayeti bulunmadığını söylemiştir.

Bu gün inancımız Baş örtüsü dediğimiz “Türban tesettür”

Yahudi “türbanı ve tesettürü” inancımız diye zorla kadınlarımıza mubah görüyoruz.

Yahudi geleneğinin İslami etkilediğini,ileri sürerek,Başörtüsü,kesinlikle dinin bir emri,yada farz ibadeti değildir.İnançla da ilgili uygulanan bir ibadet olmadığı halde,sanki dini bir emirmiş ve farzmış gibi yansıtılıyor.Baş örtüsü takılmadığı takdirde de dini yönden büyük cezaları varmış gibi hareket ediliyor.Siyasal ve sosyal anlamda çözüme ilişkin kamusal bir dinsellik yaratılmıştır.

“Başörtüsünün farz olduğunu kimse iddia edemez,Ayetler açık isteyen okusun insanları kandırmasınlar”.

Arapların bizim üzerimizde oynadığı oyunların,önü  arkası hiç kesilmedi,ve bize istedikleri gibi kendi ideolojilerini öyle benimsettiler ki,san ki, bu inanç diye bağlandık bir türlü kopamıyoruz,yazıklar olsun bizim saflığımıza beceriksizliğimize.

Kur-an-ı Kerim recm’den bahseder mi? Yoksa “zina yapanların zina yapanlar ile evlenmesi daha münasip olur”, mu der?
O zaman recm neden İslam kültürüne sokuldu?.

Tüm bu kız çocuğu sünnetleri, recm’ler eski Arap gelenek göreneğidir!.
Ve Kur’an’ı Kerim tam olarak da bu batıllığa bir son vermek için bizlere hediye edilmiştir! Unutmayalım.

Okuyalım-Araştıralım-Düşünelim,

Dinimizin bir sevgi ve hoşgörü dini olduğunu unutmayalım. Hz. Muhammed son savaşın ardından yanındakilere dönmüş ve “En büyük savaşımız şimdi başlıyor” demiştir.Başlayan bu en büyük savaş “insanın nefsiyle vereceği savaştır”.

Mümkünse siz kadınlar  kapanacağınıza ,öncelikle kendi nefsinizi eğitmeyi öğrenin. Diger taraftan Tanrı’nın huzuruna vardığınızda açıkta olan bacak değil, sizin kayan gözleriniz sizden şahsen şikayetçi olacaktır.

“RAHİBELERİN KIYAFETİ”

“ŞER-U MEN KABLENE “(Bizden önceki şeriat)

İslam Hukukçusu Prof. Dr. Orhan Çeker kendi yazdığı yazısında bakın ne diyor. Rahibelerin kıyafetine baktığımız zaman bizim anlattığımız, anlatacağımız örtü şekline (türban) tesettüre tamamen uyuyor. Öyleyse rahibelerin kıyafeti onların dininin alametidir diye bizim kadınlar giymeyecek mi? Durum öyle değil. Çünkü aslında ilahi din olan İsevilik, bozula bozula iş nihayet kilisede rahibelerin kıyafetine kadar varmış ama kıyafete müdahale etmemiştir.

Yani rahibelerin giydiği kıyafet aslında ilahi emir gereği olan kıyafettir. Bu dine has simge değildir ki. Zaten ilahi dinlerde olması gereken kıyafettir. Dinimizde eski ilahi dinlerden bozulmamış ve Cenabı Hakkın kaldırmadığı ilkeleri aynen geçerli saymıştır. Biz bunun fıkıh usulünde şer-u men kablena (bizden önceki şeriat) diyoruz. işte bu bakımdan rahibelerin giydiği kıyafet, bizim hanımlar tarafından da giyilebilir demektedir.

Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk’de hanımların başına örttüğü rahibe kıyafetidir. Hıristiyan Azizi Saint Paul’un ıncil’e soktuğu rahibe kıyafetidir diye özetlemektedir.

Türban veya tesettür adı ile kadınlarımızın içerisine sokulan kılık kıyafetin tarihsel gelişimine bir baktığımızda hangi zihniyette yöneticilerimizin olduğunu çok rahatlıkla görebiliriz. Bunların hangi dine mensup olduklarını, kadını bir meta gibi kimlerin kullanmak istediklerini çok rahatlıkla gözlemlememiz mümkün olmaktadır.

İşlerseniz, başınızdaki bağlama şeklinin rahibe kıyafetine benzediğini, benzemediğini, delil olarak suna bilirim,Tekrar Tekrar ediyorum,sizin ve sizin gibilerinin başlarındaki,örtü beni ilgilendirmiyor,beni yalnız ,kur’an,dışı olan emir olmayan,bir kültür olan başörtüsünü nasıl olur da farz-emir dersiniz,ve derler ben buna karşıyım,kabul etmiyorum.

Tekrar edeyim,Okuyalım-Araştıralım-Düşünelim,Ve sonra Tartışalım.

NOT:Yukarıda ki resimleri ve  örnekleri de anlamadıysanız size ve sizin gibilere anlatılacak bir şey kalmıyor,uğraşımız boşuna olur sanıyorum..

www.saskarahaber.com

saskara-sinasi@hotmail.com

https://www.saskarahaber.com/turban-adi-altinda-bas-ortusu-yalani-2/ linkinden çıktı edilmiştir.
Sayfayı yazdırmak için TIKLAYIN! Kapat