“BİZİM ANADOLU’DA KURBAN BAYRAMI KISACA”

“BİZİM ANADOLU’DA KURBAN BAYRAMI KISACA”

“BİZİM ANADOLU’DA KURBAN BAYRAMI KISACA”

Anadolu’da sadece bayramda kurban kesilmez. Kurbanlık hayvan kesmek, pek çok adetimiz ve geleneğimizin parçasıdır.

Büyükler, dost ve akrabalar ziyaret edilecek, eller öpülecek, gönüller hoş edilecek. Küskünler büyükler tarafından barıştırılacaktır.
Yaz sıcaklarına rastlayan bayramları fırsat bilip tatile çıkanlar da telefonlarla kutlamalarını yapacak. İnancımıza göre hali vakti yerinde olan herkesin kurban kesmesi uygundur.
Öte yandan kurbanlık hayvanlık kesmek, Anadolu’da pek çok adetimizin ve geleneğimizin bir parçasıdır.Geçmiş bayramlarla bu günün bayramını karşılaştırdığımızda bir çok geleneklerimizden uzaklaşmış durumdayız.

Bayramlarımız,artık kaybolan bir gelenek olmakla birlikte bir zamanlar kesilen kurban etinin ufak bir bölümü saklanır,bir kısmı fakir guraba garipler dağıtılırdı.

Sonra eve dönüldüğünde geleneksel ritüeller sonrasında kurban etleri dağıtımı da bitince, ev halkı ve misafirler için yemek pişirme zamanı gelmiş demektir.

Anadolu’nun bir çok bölgesinde tatlılar mutlaka günlerce öncesinden hazırlanır. Mutfaklara, kilerlere tepsi tepsi baklavalar, kadayıflar, yapılırdı.
Dolmalar sarılmış, yoğurtlar mayalanmış, ev ekmekleri, tandır yufkaları hazır edilmiştir.

Taze kesilen etin sert olacağını bilen annelerimiz, önce böbrek, yürek ve ciğerden bir bayram kavurması yapar.
Özellikle ev halkının bu kavurmayı yemesi adettendir. Yapılan bayram kahvaltısının ana yemeği olur.
Ertesi gün gelecek misafirlere ikram etmek üzere bayram kavurması hazırlığı yapılır. Etler doğranır, ayıklanır ve dinlenmeye bırakılır. Günümüz koşullarında artık birçok büyük market, tüketiciye kurban kampanyaları hazırlıyor, kredi kartına taksit yapıyor ve kurban kolileri hazırlıyor.

Mağazadan eve teslim şeklinde.Ya da bazı vatandaşların hayır kurumlarına bağışta bulunuyor.

Diğer taraftan Toplumun bir kesimi Tarikatların eline düşmüş durumdadır.Onlarda Tarikatların yönlendirdiği şekilde kurbanlarını kestirmektedirler.

Bayramlarınızı sevdiklerinizle paylaşabileceğiniz güzel anılara, mutlu saatlere çevirebilmenizi diler, hepinize saygı sevgi çerçevesinde nice mutlu huzurlu bayramlar geçirmeniz dilegi ile iyi bayramlar.

 

Şinasi KARACA. saskara-sinasi@hotmail.com

https://www.saskarahaber.com/bizim-anadoluda-kurban-bayrami-kisaca-2/ linkinden çıktı edilmiştir.
Sayfayı yazdırmak için TIKLAYIN! Kapat