“Halkın, evlatları için devlete bağışladığı araziyi el birliğiyle zenginlere peşkeş çekecekler”

“Halkın, evlatları için devlete bağışladığı araziyi el birliğiyle zenginlere peşkeş çekecekler”

“Halkın, evlatları için devlete bağışladığı araziyi el birliğiyle zenginlere peşkeş çekecekler”

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin son meclis toplantısında, 1960’lı yıllarda Ziraat Teknik Okulu (Tarım Meslek Lisesi) yapılması için, bölgede yaşayan köylüler tarafından devlete bağışlanan Kocasinan ilçesine bağlı Güneşli bölgesindeki 981 bin 560 metrekare alanlı kamu arazisinin konut arazisine çevrilmesi önerildi. Muhalefet meclis üyelerinin itirazına karşın teklif AKP ve MHP’lilerin oylarıyla kabul edildi. Söz konusu araziye 700 villa yapımının planlandığı öğrenildi.

Arazinin imara açılmaması için uzun süredir mücadele ettiklerini belirten CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, 1960 yılına dayananan okul projesini ve arazinin hikâyesini Cumhuriyet’e anlattı.

Özer, “1960 yılında Ziraat Teknik Okulu yapılması için 94 yurttaş yaklaşık 1 milyon metrekarelik arazisini bağışlarken, arazisi olmayan vatandaşlar da nakit bağışı yaptı. Kısa sürede okul faaliyete geçti ve öğrenciler hem teorik hem de pratik eğitim aldı. 1984’te anlaşılmaz bir şekilde eğitim öğretime son verilirken, okul binası ve arazisi de kaderine terk edildi. 2008’de ise dönemin AKP il Başkanı Ömer Dengiz’in de içinde bulunduğu bir grup AKP’liye kiralandı.

 

Dengiz ve arkadaşları Ziraat Teknik Okulu’nun yerine ahır yaptı. 15 Temmuz sonrasında ise Ömer Dengiz FETÖ’den yargılanınca bu arazi yeniden devlete geçti. Sonrasında ise bu alan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanı ilan edildi. Şimdi de Kayseri Büyükşehir Belediyesi bir zamanlar Ziraat Teknisyeni yetiştiren okulun bulunduğu arazide villa yapmak için harekete geçti. AKP’nin bu villa sevdasını anlamakta zorluk çekmiyoruz. Çünkü onlar için her şey gösteriş, her şey rant” diye konuştu.

CHP’li Özer şunları söyledi:

‘PEŞKEŞ ÇEKİLECEK’
“Geçen yıl Talas ilçesinde de kapalı ihale usulü ile 221 adet villa parselinin tanesi AKP’liler tarafından 100 bin liraya satın alındı. Villa parsellerini satın alan AKP’liler daha sonra bu parselleri 300 bin liradan satılığa çıkarttı.

 

Burada da aynı şekilde şimdi vatandaşın tarımsal eğitim için verdiği bu araziler yine yandaşlara peşkeş çekilecek. Buraya 700 villa yapılacak ve belediye para kazanacakmış. Tarımda ülkemizi ithalata mahkûm edenlerin tek düşündüğü tek şey beton rantı. Özellikle pandemi döneminde gıda güvenliğinin önemi bir kez daha ortaya çıkmışken, AKP’liler villa peşinde, rant peşinde koşmaya devam ediyor.”

Kaynak;DEVRİMen ileri olanın peşinde.

saskara-sinasi@hotmail.com.  Şinasi  Karaca

https://www.saskarahaber.com/halkin-evlatlari-icin-devlete-bagisladigi-araziyi-el-birligiyle-zenginlere-peskes-cekecekler/ linkinden çıktı edilmiştir.
Sayfayı yazdırmak için TIKLAYIN! Kapat