“ORUÇ VE İŞLENEN GÜNAH KİME AİTTİR?”

     “ORUÇ VE İŞLENEN GÜNAH KİME AİTTİR?”

   “ORUÇ VE İŞLENEN GÜNAH KİME AİTTİR?”

İnancımız gereği günah işlemek kişinin kendine aittir. Ne siz başkasının günahını çekersiniz! Nede başkası sizin günahınızı çeker!. Ne sen benim için cehenneme gidersin!, nede ben senin için cehenneme giderim!.

Ne ben senin için cennete giderim!, nede sen benim için cennete gidersin!. Bu toplumu değil kişiyi ilgilendirir.

Çünkü, Allah ne bir kişi için tüm toplumu (helak) yok eder nede bir toplumu bir kişi için (helak) yok eder.

Yani bir insan suç ve günah işliyor ise onun hesabını, Tanrı iyisiyle kötüsüyle değerlendirir. Biz yaratılan kulla diğer kullar için ne ceza nede mükafat verir.

Yine inancımıza göre her kim birey olarak işlemiş olduğu suç karşılığında cennete cehenneme tanrı tarafından değerlendirerek gönderilir.

Hiç bir kimse bir başkasının günahını çekmez!. Herkes kendi cennetini cehennemini yaratır ve hazırlar. Bu ailenizden her hangi biride olsa Tanrı gereğini yapar..

“Herkesin günahı da sevabı da kendisini ilgilendirir”

Neticede Ramazan ayına yani oruç ayındayız .Her birey kendi sevabı için oruç tutacaktır, sağa sola saldırmadan kendi kendine orucunu tut!. Ne senin orucun bir başkasını ilgilendirir, nede başkasının oruç tutmaması seni ilgilendirir.

Tanrı günah işleyeni de biliyor günah işlemeyeni de biliyor.

İftar sofrası kuranlar oruç tutmayanların hakkını oruç tutuyor ve inançlı diye yediremezsiniz!. Bu haramdır bu günahtır, bu Allah’ın kur’an’ına  terstir, ve şirktir. Gerçek inancınızı ortaya çıkarın bu olumsuzluklara izin vermeyin ve verdirmeyin..

Kulaktan dolma hurafe yalanlarına inanıp, çevrendeki insanlara zalimce zulüm etmeyiniz. Kendini gerçek Müslüman olarak görüyorsan, önce “OKU OKU OKU” Kur’an oku, Allah’a şirk koşma.

Evet işte kur’an’da geçen ayetle orucun nedeni açık açık anlatılmış.

               “ORUÇLA İLGİLİ AYETLER”

BAKARA.183. ayet..Elmalılı Hamdi Yazır:

Ey o bütün iman edenler! Üzerlerinize oruc yazıldı, netekim sizden evvelkilere yazılmıştı gerek ki korunursunuz…

BAKARA..184.ayet..Elmalılı Hamdi Yazır:

Sayılı günler, içinizden hasta olan veya seferde bulunan ise diğer günlerden sayısınca, ona dayanıp kalacaklar üzerine de fidye: bir miskin doyumu, her kim de hayrına fidyeyi artırırsa hakkında daha hayırlıdır, bununla beraber oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır eğer bilirseniz..

BAKARA..187 ayet..Elmalılı Hamdi Yazır:

Oruç gecesi kadınlarınıza ilişmeniz size helâl buyruldu, onlar sizin için bir libas siz de onlar için bir libas mesabesindesiniz, Allah nefsinize emniyyet  edemiyeceğinizi bildiği için müraceatınızı kabul buyurdu ve sizden afvetti, şimdi onlara mübaşerette bulunun ve Allahın sizler için yazdığını isteyin ve tâ fecrin beyaz ipliği siyah iplikten sizce seçilinceye kadar yeyin için, sonra da ertesi geceye kadar orucu tam tutun, bununla beraber siz mescidlerde i’tikâf halinde iken onlara mübaşerette bulunmayın, bunlar Allah hudududur sakın onlara yaklaşmayın, böyle ayırt ediyor Allah ayetlerini insanlara ki sakınıp korunsunlar.

NOT: Kur’an’da geçen oruçla ilgili ayetler.

Siz birey olarak nasıl değerlendirirseniz öyle değerlendiriniz.

Sizin için bir başkasının değerlendirmesine izin vermeyiniz!.

Ayrıca,  R.İhsan Eliaçık, Oruç tutmayanın günahı yoktur, yani oruç tutmuyor diye günah işlemez.

Şinasi KARACA..saskara-sinasi@hotmail.com.

https://www.saskarahaber.com/oruc-ve-islenen-gunah-kime-aittir-3/ linkinden çıktı edilmiştir.
Sayfayı yazdırmak için TIKLAYIN! Kapat