“BİZİM SASKARA SEVDAMIZ”

       “BİZİM SASKARA SEVDAMIZ”

             “BİZİM SASKARA SEVDAMIZ ”

 

Yaşam sürdükçe bu hasret, bu özlem, bu sevdamız devam edecek… Sadece ben Şinasi değil benim gibi memleket sevdalılarının sevdaları çoğaldıkça çoğalacak…

Biz memleketimizin sevda yüklü emek yüklü tezek kokan yuvalarının rüzgar bakışlı çocuklarıyız. Kimimiz yayla çiçekleri kokar, kimimizin bakışları hoyratlı kimimizin ise bakışları derin ve öyle içtendir ki nerede olsa tanırım memleket kokulu insanımı..

Nereye gidersek gidelim, aklımızdan asla çıkaramayız, çünkü memleketimiz yüreğimizdir bizim..

Nerede olursak olalım hayal de olsa bir gün döneceğimiz yer memlekettir, yani saskaradır.

Bizim sevdamız karşılıksız bir sevdadır. Ne alınır ne satılır öylesine bir sevdadır..

Umursamaz, gösterişlerden, sahte alkışlardan, ve oyunlardan uzak bir sevdadır..

Bizim alkışımız, kuzey Anadolu’nun, karlı doruklarda ve sert rüzgarlarda yaşam mücadelesini veren insanımızdır.

Onlar bizim sevdamız sevdalılarınadır..

Bahar gelmiştir şimdi memleketime, herkes atıyla arabasıyla ineğiyle kuzusuyla yaylalara çıkmıştır, buram buram kokan çiçekler açmış, yeşil çayırlar çemenlenmiştir.

Memleketimi düşünürüm yaşamın ,umudun, hasretin adresi olan güzel memleketimi..

Yokluğun diz boyu sürdüğü, insanların sefil hayat sürdüğü,işte ben bu memleketi özlüyorum seviyorum..

Hakiki,doğal,bakir olan tüm yerler ve mekanlar kaleciğin başı,yaylalar, Kaftancı, kamera  davar taş kesen, bu gibi yerler, sevilmeyi, görünmeyi, ilgi duyulmayı ister bekler işte benim sevdam bu memleketin her yeri..

Ardahan ,Hanak, Saskaralıyım, desem,ben burada doğdum desem, yaşamayan ve tanımayan nereden bilsin memleketimi, sevdamı..

Ben orda doğdum, orada büyüdüm ve orada kişiliğim gelişti yokluk rüzgarı beni uzaklara savurdu, ben memleketimi memleket beni çok özlemiştir, sevdalı sevdasını özlemez mi?.

İşte bende sevdamı özledim.. İçtenliğim, özlemim, kişiliğim, karakter yapım, sevdam, doğallığım, saskaradandır, çünkü insanın doğduğu yer özlenmez mi, buraya sevdalanmaz mı?.

Bitmeyen rüyam ,dinmeyen sızım hasretim her bahar sen olurum her anımda hayalinde olurum desem doğrudur…

Ne zaman memleketimi düşünsem, önce kamera yaylası, bağırsığın deresi, kantar köprü, ve öte geçe gelir aklıma, hele yazın o yeşil örtüye uzanıp yatmak gözlerini gök yüzüne çevirmek mas maviliklerde insan kayıp olası gibi oluyor…

Sevda ve hasretlik, yüzümü soldurur işte bizim memleket sevdamız sizin anlayacağınız basit bir kelimeden ibaret değil bir hayal bir duygu bir özlemle birlikte hasret yani aşk gibidir sevda gibidir..

Memleketim, bir dünya güzeli misali gözümüze görünür, ne kadar uzak kalsak ta bilinç altına öyle yerleşmiş ki kara sevda misali gibi nasıl uzak durulur nasıl vaz geçilir böyle bir sevdadan, bizim memleket sevdamız, öyle kolay kolay bitmeyeceğe benzer..

saskara-sinasi@hotmail.com. Şinasi KARACA.

https://www.saskarahaber.com/bizim-saskara-sevdamiz/ linkinden çıktı edilmiştir.
Sayfayı yazdırmak için TIKLAYIN! Kapat